Ligue 1: Σκόρερ και δημιουργός ο Μέσι στο «διπλό» της Παρί στη Νίκαια

Στις νίκες επέστρεψε η Παρί Σεν Ζερμέν, με νίκη 2-0, στη Νίκαια, για την 30ή αγωνιστική της Ligue 1.

O Λιονέλ Μέσι πέτυχε το πρώτο γκολ των Παριζιάνων απέναντι στη Νις, στο 26ο λεπτό, ενώ ήταν ο δημιουργός του δεύτερου, στο 76΄, όταν μετά από δική του εκτέλεση κόρνερ, ο Ράμος σκόραρε με κεφαλιά. Όμως, άξια αναφοράς είναι η εμφάνιση του Ντοναρούμα, αφού κράτησε απαραβίαστη την εστία του με επτά επεμβάσεις.

Στο 51ο λεπτό, η Νις έφτασε μία «ανάσα» από την ισοφάριση, αλλά έπειτα από κεφαλιά του Ντάντε, η μπάλα βρήκε το δοκάρι και σύμφωνα με το VAR δεν πέρασε για χιλιοστά τη γραμμή του τέρματος του Ιταλού! Με τη νίκη της αυτή η Παρί διατήρησε το +6 από τη Λανς.

Από την άλλη, η ομάδα της Νίκαιας έμεινε χωρίς νίκη για πέμπτο σερί ματς και παράλληλα παρέμεινε στους 45 βαθμούς και την 8η θέση.