LaLiga: Ο Γιορέντε «πήρε τη μπουκιά από το στόμα» της Ρεάλ

Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων η Ατλέτικο Μαδρίτης ισοφάρισε 1-1 τη Ρεάλ και «απέδρασε» με το βαθμό της ισοπαλίας από το «Σάντιαγκο Μπερναμπέου» στο μεγάλο ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής της LaLiga.

Το γκολ, μάλιστα, πέτυχε ένας πρώην παίκτης της Ρεάλ, ο Μάρκος Γιορέντε και μέχρι το σημείο εκείνο η «Βασίλισσα» έδειχνε να έχει «αγκαλιάσει» τη νίκη, κρατώντας το 1-0 που είχε σημειώσει ο Μπραχίμ Ντίαθ στο 20΄.

Από την άλλη πλευρά, οι «ροχιμπλάνκος» είδαν ένα γκολ του Ντάριο Σίμιτς με κεφαλιά μετά από κόρνερ, να ακυρώνεται στο 50΄ μετά από παρέμβαση του VAR, καθώς κρίθηκε ότι ο Σαούλ επηρέαζε το οπτικό πεδίο του γκολκίπερ της Ρεάλ, Άντρι Λούνιν.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 23ης αγωνιστικής στη LaLiga:

• Αθλέτικ Μπιλμπάο – Μαγιόρκα 4-0 (3΄, 17΄ Μπερτσίτσε, 62΄ Γουρουθέτα, 89΄ Μουνιαΐν)
  • Βαλένθια – Αλμερία 2-1 (14΄ Ντούρο, 23΄ Γιάρεμτσουκ – 50΄ Αρίμπας)
  • Γρανάδα – Λας Πάλμας 1-1 (43΄ Μέντες – 68΄ Πεχίνιο)
  • Αλαβές – Μπαρτσελόνα 1-3 (51΄ Ομορόντιον – 22΄ Λεβαντόφσκι, 49΄ Γκουντογκάν, 63΄ Βίτορ Ρόκε)
  • Τζιρόνα – Σοσιεδάδ 0-0
  • Βιγιαρεάλ – Κάντιθ 0-0
  • Οσασούνα – Θέλτα 0-3 (24΄ Λάρσεν, 25΄ Ντε Λα Τόρε, 90΄ Δουβίκας)
  • Μπέτις – Χετάφε 1-1 (πεν. Ίσκο – πεν. Γκρίνγουντ)
  • Ρεάλ Μαδρίτης – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1 (20΄ Μπραχίμ – 90+3΄ Γιορέντε)