Κολύμβηση: Χρήστου και Γκολομέεβ ανέβασαν την Ελλάδα στο βάθρο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος – ΒΙΝΤΕΟ

Δύο μετάλλια μέσα σε ελάχιστα λεπτά πανηγύρισε η Ελλάδα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης της Ρώμης. Την αρχή έκανε ο Κριστιάν Γκολομέεβ που πήρε την 3η θέση στα 50μ. ελεύθερο κι ακολούθησε ο Απόστολος Χρήστου που τερμάτισε δεύτερος στα 100μ. ύπτιο. Συνολικά η χώρας μας έφθασε τα τρία μετάλλια στην διοργάνωση.

Ο Κριστιάν Γκολομέεβ κατέκτησε το τρίτο του μετάλλιο στο συγκεκριμένο αγώνισμα σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, αφού με χρόνο 21.75 ανέβηκε και πάλι στο βάθρο.

Μετά τη νίκη του στα 50μ. ύπτιο, ο Έλληνας πρωταθλητής κατέλαβε τη δεύτερη θέση στα 100μ. με χρόνο 52.24, χάνοντας από τον πρωταθλητή κόσμου και κάτοχο του παγκοσμίου ρεκόρ, Τόμας Τσέκον, στην τελευταία χεριά!

Ο Ιταλός τερμάτισε σε 52.21 και χάρισε στη χώρα του τον ευρωπαϊκό τίτλο, για πρώτη φορά στο συγκεκριμένο αγώνισμα. Το βάθρο των νικητών συμπλήρωσε ο Γάλλος Γιοάν Εντόι Μπρουάρ με 52.92.