«Κλείδωσαν» την πρωτιά στην Ανατολή με φοβερό Αντετοκούνμπο οι Μπακς – ΒΙΝΤΕΟ

Οι Μπακς πέρασαν με 128-122 από τη Φιλαδέλφεια, εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την πρώτη θέση στην Ανατολή.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο απάντησε στο γήπεδο στον Τζοέλ Εμπίντ που προ ημερών αυτοανακηρύχθηκε πιο… ασταμάτητος παίκτης στο ΝΒΑ. Είχε 45 πόντους με 16/21 βολές, 10/15 δίποντα και 3/7 βολές, καθώς επίσης 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 5 τάπες χωρίς λάθος σε 35 λεπτά.

Το αντίπαλο δέος έκανε τριπλ-νταμπλ με 34 πόντους (αλλά 13/31 σουτ), 13 ριμπάουντ και 13 ασίστ.

Οι Μπακς τα κατάφεραν απέναντι στους Σίξερς, παρότι μόλις στο τρίτο λεπτό του αγώνα ο Έρικ Μπλέντσο ενεπλάκη σε καυγά με τον Τζοέλ Εμπίντ, τον απώθησε και αποβλήθηκε. Ο Τζορτζ Χιλ έκανε εξαιρετική δουλειά ως πλέι μέικερ με 20 πόντους, ενώ 22 πρόσθεσε ο Κρις Μίντλετον.