Ήττα σοκ για την Μπαρτσελόνα

Η Σέλτικ με αρχηγό τον Σαμαρά νίκησε με 2-1 την Μπαρτσελόνα στην Γλασκώβη και δεν της επέτρεψε να πάρει την πρόκριση.

Με τον Πιζάρο να πετυχαίνει χατ τρικ και όλη την ομάδα να πετάει φωτιές οι Βαυαροί συνέτριψαν την Λιλ με 6-1.

Η Μπάγερν σημείωσε ρεκόρ με τα πέντε αναπάντητα τέρματα σε ένα ημίχρονο σε μία εξαιρετικά παραγωγική αγωνιστική που σημειώθηκαν συνολικά 35 τέρματα (συν 23 χθες).

Υπεύθυνη και η Βαλένθια η οποία κατατρόπωσε την έκπληξη ομίλου Μπάτε Μπορίσοφ με σκορ 4-2, την ώρα που η Γιουνάιτεντ μετέτρεψε την ήττα σε θρίαμβο στο τελευταίο δεκάλεπτο στην Πορτογαλία.Με το 3-1 στην έδρα της Μπράγκα οι Άγγλοι έγιναν μόλις η τρίτη ομάδα που περνά από τώρα στην επόμενη φάση (μαζί με Μάλαγα και Πόρτο), κάνοντας το καθήκον της μετά τον πρόωρο περσινό αποκλεισμό.

Τεράστιο διπλό για την Γαλατά η οποία με τη νίκη (3-1) στην Ρουμανία έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης.

Η Μπενφίκα έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο αλλά κατάφερε να πετύχει το ζητούμενο που δεν ήταν άλλο από τους τρεις βαθμούς με αντίπαλο την Σπαρτάκ.

Επεισοδιακή νίκη για την Τσέλσι η οποία πρόσφερε το έμφραγμα στην Σαχτάρ στο 94 με το τέρμα του Μόουζες (3-2) με τους Ουκρανούς να παλεύουν την πρόκριση με την Γιουβέντους η οποία νίκησε την Νόρτζελαντ μετά από 9 συνεχόμενες ισοπαλίες στην Ευρώπη (4-0)