“Ίδρωσε” για να νικήσει την Αναντολού Εφές η Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ Μαδρίτης “ίδρωσε” για επιβληθεί της ανταγωνιστικής Αναντολού Εφές, αλλά οι Άντονι Ράντολφ και Σέρχιο Γιουλ έβαλαν την… υπογραφή τους στη νίκη με 92-84 που πέτυχε η ομάδα τους. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης βελτίωσε σε 16-4 το ρεκόρ της στην Euroleague και παρέμεινε μόνη στην δεύτερη της κατάταξης, ενώ η Αναντολού Εφές υποχώρησε στο 13-7 και συνεχίζει να νιώθει την “ανάσα” του Ολυμπιακού (12-8).

Οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη περίοδο είχαν καλύτερες επιλογές και αποτυπώνοντας τον πλουραλισμό τους στο παρκέ προηγήθηκαν ακόμα και 7 πόντους (14-21), αλλά ο Ράντολφ (14π.) “κράτησε” την ομάδα του, η οποία με σερί 7-0 ισοφάρισε σε 21-21 στο 10′. Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο, καθώς οι Μίτσιτς και Μότουμ φρόντισαν η ομάδα τους να έχει ένα μικρό προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεκαλέπτου. Ο Ταβάρες, όμως, στο πρώτο μισό της περιόδου έδωσε λύσεις κάτω από το καλάθι στην “Βασίλισσα”, η οποία με επιμέρους σκορ 12-5 προηγήθηκε με 42-40 πριν ο Μίτσιτς προλάβει το χρονόμετρο και διαμορφώσει το 42-42, το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο στο 24′ ξέφυγε με 51-44, αλλά η Αναντολού Εφές δεν ήταν διατεθειμένη να παραδοθεί. Οι φιλοξενούμενοι με οδηγό τον Μίτσιτς ισοφάρισαν γρήγορα (51-51, 26′) και στο 28′ πήραν και πάλι το προβάδισμα (57-59). Οι Ράντολφ και Γιουλ, όμως, οδήγησαν την Ρεάλ στο 64-61, το οποίο ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου. Οι Κάρολ και Ρέγιες στο 32′ “έγραψαν” το 70-63, αλλά άμεση ήταν απάντηση των φιλοξενούμενων, αφού στο 33΄ισοφάρισαν σε 72-72 σημειώνοντας επιμέρους σκορ 2-9. Σε αυτό το σημείο, όμως, ο Γιουλ ανέλαβε και πάλι δράση, καθώς με 8 διαδοχικούς πόντους διαμόρφωσε το 80-72 (36′) και έδωσε σημαντικό πλεονέκτημα στην ομάδα του για να πάρει τη νίκη. Οι γηπεδούχοι στον εναπομείναντα χρόνο διαχειρίστηκαν σωστά την υπέρ τους διαφορά, έμειναν ψύχραιμοι και τελικά επικράτησαν με 92-84.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 42-42, 64-61, 92-84

Ρεάλ Μαδρίτης: Κοζέρ 5 (1), Ράντολφ 24 (5/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Φερνάντεθ 2 , Καμπάσο 8 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Ρέγες 6, Αγιόν 3 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ταβάρες 10 (7 ριμπάουντ), Γιουλ 19 (3/12 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τόμπκινς 2, Τέιλορ 8 (1).

Αναντολού Εφές: Λάρκιν 8 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μπομπουά 8 (2), Μότουμ 13 (1), Σανλίν, Μοερμάν 5 (1), Πλαίς 15 , Μίτσιτς 21 (3 τρίποντα, 5 ασίστ), Άντερσον, Ντάνστον, Σίμον 9 (1).Πηγή: filathlos.gr