Η συνήθεια που έγινε λατρεία

Για μια ακόμη φορά ο Παναθηναϊκός απέδειξε ότι είναι ομάδα του δεύτερου ημιχρόνου. Οι πράσινοι επιβλήθηκαν με 2-0 στο Παγκρήτιο του Εργοτέλη για την 22η αγωνιστική της σούπερ λίγκα και αύξησαν στους πέντε βαθμούς την διαφορά του από τον Ολυμπιακό, ο οποίος αγωνίζεται την Κυριακή με τον Πανιώνιο. Η ομάδα του Ζεσουάλδο Φερέιρα είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο μέρος, χωρίς να καταφέρει να γίνει απειλητική με εξαίρεση ένα σουτ του Χριστοδουλούπουλου.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά, όπως συνηθίζει και κατάφερε να καθαρίσει το ματς με δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά. Στο 55 ο Σιμάο με κεφαλιά μετά από κόρνερ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του και στο 59 ο Μαυρίας έγραψε το 2-0 και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη των φιλοξενούμενων. Ο Χριστοδουλόπουλος σούταρε, ο Πίρσον απέκρουσε ασταθώς και ο νεαρός άσος, ο οποίος είχε μπει αλλαγή στο ημίχρονο στην θέση του Κατσουράνη, πήρε το ριμπάουντ και διπλασίασε τα τέρματα των πράσινων. Το μοναδικό δυσάρεστο για τον Παναθηναϊκό είναι ότι ο Σιμάο συμπλήρωσε επτά κάρτες, πράγμα που σημαίνει ότι θα χάσει δύο από τα παιχνίδια με τους ΠΑΟΚ, ΑΕΚ, Ολυμπιακό και ΟΦΗ.