Η μεγάλη ανατροπή

Η Μπαρτσελόνα έκανε τη μεγάλη ανατροπή στο «Σάντσεθ Πιθχουάν», αφού νίκησε τη Σεβίλλη 3-2. Παρότι στις αρχές του β’ μέρους οι γηπεδούχοι προηγούνταν 2-0.Με τη νίκη αυτή, η Μπαρτσελόνα έφτασε τις έξι σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα και ισοφάρισε το καλύτερο ξεκίνημα στην ιστορία της.Η Σεβίλλη προηγήθηκε στο 26′ με σουτ του Τροχόφσκι. ενώ έκανε το 2-0 στο 48′ με τον Νεγρέδο. Ο Σεσκ Φάμπρεγας έβαλε και πάλι την ομάδα του Βιλανόβα στο παιχνίδι, αφού μείωσε στο 53′.Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 72′ λόγω αποβολής του Μεδέλ για χτύπημα στον Φάμπρεγας. Και στο 89′ ο Φάμπρεγας ισοφάρισε από ασιστ του Μέσι, ενώ ο προπονητής των γηπεδούχων, Μίτσελ, αποβλήθηκε, επειδή διαμαρτυρήθηκε έντονα για χέρι του Αλκάνταρα, στην αρχή της φάσης.

Η μεγάλη ανατροπή για την Μπαρτσελόνα, ολοκληρώθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με γκολ του Νταβίντ Βίγια, ύστερα από συνεργασία με τον Μέσι.