Γαλλία – Αργεντινή 4-3 (ΤΕΛΙΚΟ)

Το πρώτο εισιτήριο για τα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου «σφράγισε» η Γαλλία, μετά από μεγάλη νίκη, 4-3, επί της φιναλίστ του προηγούμενου Μουντιάλ, Αργεντινής, του απαρηγόρητου στην «Καζάν Αρένα», Λιονέλ Μέσι. «Καυτός σίφουνας» ο 19χρονος Εμπαπέ πέτυχε τα δύο (64΄ και 68΄) από τα τέσσερα γκολ των «μπλε» κι ενώ είχε κερδίσει και το πέναλτι από τον Ρόχο, στο 1-0 των «τρικολόρ» από τον Αντουάν Γκριεζμάν (13΄). Αν και ο Μέσι ήταν καλά κλεισμένος, η «αλμπισελέστε» είχε αντιδράσει και προηγηθεί με 2-1 (Ντι Μαρία 41΄, Μερκάδο 48΄). Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Αγουέρο που μπήκε αλλαγή στο 66΄ μείωσε σε 4-3. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των «μπλε» επί της Αργεντινής, στις τρεις φορές που έχουν συναντηθεί σε Μουντιάλ. Το Νο10 της Αργεντινής, Λιονέλ Μέσι, δεν κατάφερε να πετύχει το πρώτο γκολ στην καριέρα του σε νοκ άουτ αγώνα σε Μουντιάλ και πάει σπίτι του, την ώρα που το Νο10 και ανερχόμενο αστέρι της Γαλλίας, Εμπαπέ, θα μετρά αντίστροφα για τον προημιτελικό της Παρασκευής (6/7) με το νικητή του Ουρουγουάη-Πορτογαλία.