Φαλκάο εσύ, σούπερ Καπ

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φαλκάο, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ, η Ατλέτικο Μαδρίτης θριάμβευσε με 4-1 της Τσέλσι στον τελικό του Σούπερ Καπ Ευρώπης στο «Λουί Ντε» του Μονακό.Ο Κολομβιανός άσος είχε και δυο δοκάρια, σε μια βραδιά που πραγματικά του ανήκει, ισοφαρίζοντας μάλιστα και το ρεκόρ του Φέρενς Πούσκας, σκοράροντας τρία γκολ σ’ ένα ημίχρονο σε τελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Ο πρώην μεγάλος άσος της Ρεάλ Μαδρίτης είχε σημειώσει τρία τέρματα (17’, 23’, 38’) σ’ ένα ημίχρονο στον τελικό του τότε Κυπέλλου Πρωταθλητριών το 1962, όταν η «βασίλισσα» θριάμβευσε με 5-3 Ο Φαλκάο είχε πετύχει τρία γκολ και στο προηγούμενο παιχνίδι της ομάδας του, στο 4-0 κόντρα στη Μιλμπάο για το ισπανικό πρωτάθλημα… Ο άνθρωπος, που έδωσε πέρσι και το Γιουρόπα Λιγκ στους «ροχιμπλάνκος», έβαλε τη… σφραγίδα του στον μεγάλο αγώνα. Έδειξε τις διαθέσεις τους από την αρχή του αγώνα. Στο 4’, όπως είπαμε είχε δοκάρι και στο 7’ έκανε το 1-0 για την ομάδα του με ένα πανέμορφο γκολ. Χτύπησε… ξανά και στο 19’, πετυχαίνοντας το 2-0, εμώ στο 36’ σημάδεψε ξανά το δοκάρι…

Ο άσος της Ατλέτικο… φύλαγε ένα ακόμα γκολ στο πρώτο και συγκεκριμένα στο 44’, όταν και πέτυχε το 3-0 για την ομάδα της Μαδρίτης. Στον δεύτερο ημίχρονο ο Μιράντα σημείωσε το 4-0 για τους «ροχιμπλάνκος». Για την Τσέλσι μείωσε τελικά ο Κέιχιλ στο 75’… Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και έτσι η Ατλέτικο έφτασε στον θρίαμβο με 4-1, έχοντας τον Φαλκάο σε σούπερ βραδιά…