Euroleague: Πέρασε από το Καζάν ο Ολυμπιακός

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σάσα Βεζένκοφ (22π.), ο Ολυμπιακός πέρασε από το Καζάν για την 13η αγωνιστική της Euroleague, σημειώνοντας την τρίτη διαδοχική νίκη του και το δεύτερο διαδοχικό «διπλό», βελτιώνοντας σε 9-4 το ρεκόρ του (3η θέση). Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 87-84 στην παράταση (77-77κ.α.) της Ούνιξ, δίνοντας τέλος στο αήττητο σερί των Ρώσων (4-0) και υποχρεώνοντας τους στην έκτη ήττα τους.

Ο Ολυμπιακός εξισορρόπησε την εις βάρος του κατάσταση, που δημιούργησε η αστοχία του από τα 6.75 (9/37 τρίποντα), μέσω της άμυνας του, η οποία τον βοήθησε να παραμείνει στη διεκδίκηση της νίκης και να στείλει το ματς στην παράταση, εκεί όπου ο Σάσα Βεζένκοφ υπέγραψε το «διπλό» με τρίποντο, συμπληρώνοντας ιδανικά την σπουδαία εμφάνιση του.

Εκτός του MVP του αγώνα, πολύτιμη ήταν η προσφορά του Γιαννούλη Λαρεντζάκη (10π., 6ρ., 5ασ., 1κλ.), αλλά και του Κώστα Σλούκα (12π., 8ασ., 2κλ.) σε εκτέλεση, άμυνα και δημιουργία. Από τους Ρώσους ξεχώρισαν οι Λορέντζο Μπράουν (21π.) και Αιζάια Κάναν (20π., 6/9τρ.).

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 40-42, 62-59, 77-77κ.α., 84-87 παρ.