Euroleague: O Τζέιμς «καθάρισε» τη Ρεάλ Μαδρίτης – Στο 11-11 η Βαλένθια – ΒΙΝΤΕΟ

Η Μονακό οδήγησε τη Ρεάλ σε βαθιά… υπόκλιση στο Πριγκιπάτο, υποχρεώνοντας τους Ισπανούς στην τρίτη εφετινή ήττα τους στη Euroleague.

Οι Μονεγάσκοι «πάτησαν» με 98-76 του Μαδριλένους, για την 22η αγωνιστική, βελτιώνοντας σε 12-10 το ρεκόρ τους, που τους κρατάει μία… ανάσα από την εξάδα (7η θέση).

Με ένα πραγματικό ρεσιτάλ παραγωγικότητας στο πρώτο ημίχρονο (56-40) και μία εξαντλητική άμυνα στην τρίτη περίοδο, που κράτησε τους φιλοξενούμενους στους 14 πόντους, η Μονακό πέρασε ένα ήσυχο βράδυ, απολαμβάνοντας τη… γεμάτη παράσταση του Μάικ Τζέιμς, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα και 6 ριμπάουντ!

Από τη Ρεάλ των 19 λαθών και των απογοητευτικών ποσοστών ευστοχίας από τα 6,75 (9/31 τρίποντα), πάλεψε ο Τζάναν Μούσα με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 33-20, 56-40, 80-54, 98-76

Στη Fonteta, η Βαλένθια υπερασπίστηκε την έδρα της με 84-72, απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο, ανεβαίνοντας με ρεκόρ 11-11 στη 10η θέση. Στον αντίποδα, οι Ιταλοί υποχώρησαν στο 9-13. Η άμυνα της τέταρτης περιόδου και η σταθερότητα στην επίθεση, βοήθησε τις «νυχτερίδες» να τρέξουν στον… επίλογο του αγώνα ένα επιμέρους σκορ 23-13 και να «καθαρίσουν» τη νίκη.

Πρωταγωνιστής των νικητών ο Κρις Τζόουνς με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ με 15 πόντους τελείωσε τον αγώνα και ο Μπράντον Ντέιβις.

Από την Αρμάνι ξεχώρισαν οι Σαμπάζ Νέιπιερ και Ντέβον Χολ με 20 και 17 πόντους, αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 32-40, 61-59, 84-72