Euroleague: Μόνη δεύτερη η Μπαρτσελόνα – Μυθική ανατροπή της Παρτιζάν – Όλα τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Ανώτερη η Μπαρτσελόνα σε όλο το 40λεπτο, υπερασπίστηκε με άνεση την έδρα της, απέναντι στην Ζαλγκίρις Κάουνας και με ρεκόρ 15-6 απολαμβάνει τη μοναξιά της στη δεύτερη θέση (η Βίρτους Μπολόνια υποχώρησε μετά την ήττα της από την Αναντολού Εφές). Οι Καταλανοί επικράτησαν με 91-73 των Λιθουανών, στην 21η αγωνιστική της Euroleague, πανηγυρίζοντας την τέταρτη διαδοχική νίκη τους και «βυθίζοντας» τους φιλοξενούμενους στο 7-14.

Με πρωταγωνιστή τον Ντάριο Μπριθουέλα με 24 πόντους (career high) και τον Τζαμπάρι Πάρκερ να σταματάει στους 18 πόντους (4/5 τρίποντα), οι «μπλαουγκράνα» ολοκλήρωσαν και τις δύο σερί «διαβολοβομάδες» δίχως απώλειες. Από τη Ζαλγκίρις ξεχώρισε ο Εντμοντ Σάμνερ με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-12, 44-37, 68-57, 91-73

Η Παρτιζάν κατάφερε το… αδιανόητο και επιστρέφοντας από το -24 (13-37 στο 12΄), έδωσε τέλος στο αρνητικό σερί των δύο ηττών. Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς έκοψε τελικά το… νήμα του τερματισμού με 88-79 επί της Μακάμπι, εξαργυρώνοντας την άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου, όταν κράτησε τους Ισραηλινούς στους 27 πόντους, τη στιγμή που η παραγωγικότητα της είχε χτυπήσει… κόκκινο.

Με την αποψινή νίκη η Παρτιζάν βελτίωσε το ρεκόρ της σε 11-10 και δίνει μάχη με τους «συγκατοίκους» της στη βαθμολογία Ολυμπιακό, Μονακό και Μπασκόνια για την είσοδο της στην εξάδα. Στον αντίποδα, η Μακάμπι υποχώρησε στο 12-9 στην έκτη θέση.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Πέρι Ντόζιερ με 23 πόντους, ενώ 20 πρόσθεσε ο Τζέιμς Νάναλι. Από τους Ισραηλινούς ξεχώρισε ο Γουέιντ Μπάλντγουϊν με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 11-29, 36-52, 67-67, 88-79

Στο «Astroballe», η Άλμπα Βερολίνου πέτυχε στο ντέρμπι των ουραγών το πρώτο εφετινό «διπλό» της, καλύπτοντας μάλιστα και τη διαφορά της ήττας της στον πρώτο γύρο από την Βιλερμπάν (68-73). Με την άμυνα να ισοπεδώνει τους γηπεδούχους από το δεύτερο δεκάλεπτο και μέχρι το τελικό 88-63, η Άλμπα δεν αγχώθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα, συμπληρώνοντας τις 4 νίκες στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, όσες μέτραγε πριν τον μεταξύ τους αγώνα η Βιλερμπάν.

Κορυφαίοι των νικητών οι Στέρλινγκ Μπράουν και Γιαν Βέτσελ, σημειώνοντας από 13 πόντους, ενώ από τους γηπεδούχους πάλεψαν οι Πάρις Λι (12π.) και Σαρλς Καουντί (12π.).

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 37-41, 50-62, 63-88