Euroleague: Η Μακάμπι «λύγισε» την Μπάγερν – Η Αρμάνι ισοπέδωσε τη Βαλένθια – ΒΙΝΤΕΟ

Τη δεύτερη διαδοχική νίκη της και τέταρτη στο σύνολο (σε 6 αγώνες) στη Euroleague, πανηγύρισε η Μακάμπι Τελ Αβίβ. Οι Ισραηλινοί επικράτησαν με 93-90 της Μπάγερν Μονάχου στην «Aleksandar Nikolic Hall», για την 7η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας την ομάδα του Πάμπλο Λάσο στην τέταρτη σερί ήττα της και πέμπτη συνολικά.

Μετά από μία αμφίρροπη αναμέτρηση, η Μακάμπι εξαργύρωσε το ξέσπασμα του Μπόνζι Κόλσον στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, όταν με τέσσερις σερί δικούς του πόντους έγραψε το 89-84 στο 38΄, για να «κλειδώσουν» οι Ισραηλινοί τη νίκη στη συνέχεια από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Μπόνζι Κόλσον με 19 πόντους, ενώ από τους Γερμανούς ξεχώρισε ο Κάρσεν Έντουαρντς με 17.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 46-44, 71-62, 93-90

Η Αρμάνι ισοπέδωσε τη Βαλένθια

Η Αρμάνι «στραγγάλισε» τη Βαλένθια στο Μιλάνο, σημειώνοντας τη δεύτερη εφετινή νίκη της στη Euroleague. Οι Ιταλοί συνέτριψαν με 83-52 τις «νυχτερίδες», για την 7η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στη δεύτερη ήττα τους.

Με την παραγωγικότητα της ομάδας του Έτορε Μεσίνα να «χτυπάει κόκκινο» από το πρώτο τζάμπολ, η Αρμάνι εξασφάλισε στο 10΄ μία διψήφια διαφορά, την οποία εκτόξευσε στην τρίτη περίοδο, όταν κρατώντας με την άμυνά της τη Βαλένθια στους 8 πόντους έγραψε το μη αναστρέψιμο (64-39) στο 30΄.

Κορυφαίος των νικητών ο Νίκολα Μίροτιτς με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ από τους Ισπανούς ο Τζάρεντ Χάρπερ ήταν ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό πόντων (10).

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 44-31, 64-39, 83-52