Euro 2024: Τέλος η πρώτη αγωνιστική – Το πανόραμα των ομίλων

Με τη νίκη της Πορτογαλίας επί της Τσεχίας ολοκληρώθηκε η 1η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Euro 2024.

Euro 2024: Αυτό είναι μια… στιγμή παραφροσύνης – Το viral σπριντ του Κριστιάνο Ρονάλντο πριν από την σέντρα

Στα πρώτα 12 παιχνίδια της διοργάνωσης τα 11 είχαν νικητή και μόνο ένα έμεινε στην ισοπαλία. Μάλιστα αξιοσημείωτο είναι πως σε κάθε ματς είχαμε σκορ, καθώς κανένα μέχρι στιγμή δεν κόλλησε στο «Χ».

Μάλιστα μέχρι στιγμής είναι αρκετά παραγωγικό τουρνουά, καθώς έχουν ήδη σημειωθεί 34 γκολ.

Euro 2024: Με «λυτρωτή» τον Κονσεϊσάο η Πορτογαλία πήρε το «τρίποντο» κόντρα στην Τσεχία

Από τις ισχυρές ομάδες της διοργάνωσης η Γερμανία, η Ισπανία, η Ιταλία, η Αγγλία, η Γαλλία, η Ολλανδία και η Πορτογαλία άρχισαν τις υποχρεώσεις τους με νίκες, ενώ το Βέλγιο ηττήθηκε από τη Σλοβακία στη μεγάλη έκπληξη της αγωνιστικής.


Αποτελέσματα και Πρόγραμμα Euro 2024:

Α’ Όμιλος

ΩΡΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΝΑΛΙ/ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
22:00 14/06 Γερμανία – Σκωτία 5-1
16:00 15/06 Ουγγαρία – Ελβετία 1-3
19:00 19/06 Γερμανία – Ουγγαρία ΕΡΤ1
22:00 19/06 Σκωτία – Ελβετία ΕΡΤ1
22:00 23/06 Ελβετία – Γερμανία ΕΡΤ1
22:00 23/06 Σκωτία – Ουγγαρία ΕΡΤ3

Βαθμολογία:

  1. Γερμανία (5-1) 3
  2. Ελβετία (3-1) 3
  3. Ουγγαρία (1-3) 0
  4. Σκωτία (1-5) 0

Β’ Όμιλος

ΩΡΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΝΑΛΙ/ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
19:00 15/06 Ισπανία – Κροατία 3-0
22:00 15/06 Ιταλία – Αλβανία 2-1
16:00 19/06 Κροατία – Αλβανία ΕΡΤ1
22:00 20/06 Ισπανία – Ιταλία ΕΡΤ1
22:00 24/06 Αλβανία – Ισπανία ΕΡΤ3
22:00 24/06 Κροατία – Ιταλία ΕΡΤ1

Βαθμολογία:

  1. Ισπανία (3-0) 3
  2. Ιταλία (2-1) 3
  3. Αλβανία (1-2) 0
  4. Κροατία (0-3) 0

Γ’ Όμιλος

ΩΡΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΝΑΛΙ/ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
19:00 16/06 Σλοβενία – Δανία 1-1
22:00 16/06 Σερβία – Αγγλία 0-1
16:00 20/06 Σλοβενία – Σερβία ΕΡΤ1
19:00 20/06 Δανία – Αγγλία ΕΡΤ1
22:00 25/06 Αγγλία – Σλοβενία ΕΡΤ1
22:00 25/06 Δανία – Σερβία ΕΡΤ3

Βαθμολογία:

  1. Αγγλία (1-0) 3
  2. Δανία (1-1) 1
  3. Σλοβενία (1-1) 1
  4. Σερβία (0-1) 0

Δ’ Όμιλος

ΩΡΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΝΑΛΙ/ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
16:00 16/06 Πολωνία – Ολλανδία 1-2
22:00 17/06 Αυστρία – Γαλλία 0-1
19:00 21/06 Πολωνία – Αυστρία ΕΡΤ1
22:00 21/06 Ολλανδία – Γαλλία ΕΡΤ1
19:00 25/06 Ολλανδία – Αυστρία ΕΡΤ3
19:00 25/06 Γαλλία – Πολωνία ΕΡΤ1

Βαθμολογία:

  1. Ολλανδία (2-1) 3
  2. Γαλλία (1-0) 3
  3. Αυστρία (0-1) 0
  4. Πολωνία (1-2) 0

Ε’ Όμιλος

ΩΡΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΝΑΛΙ/ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
16:00 17/06 Ρουμανία – Ουκρανία 3-0
19:00 17/06 Βέλγιο – Σλοβακία 0-1
16:00 21/06 Σλοβακία – Ουκρανία ΕΡΤ1
22:00 22/06 Βέλγιο – Ρουμανία ΕΡΤ1
19:00 26/06 Σλοβακία – Ρουμανία ΕΡΤ3
19:00 26/06 Ουκρανία – Βέλγιο ΕΡΤ1

Βαθμολογία:

  1. Ρουμανία (3-0) 3
  2. Σλοβακία (1-0) 3
  3. Βέλγιο (0-1) 0
  4. Ουκρανία (0-3) 0

ΣΤ’ Όμιλος

ΩΡΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΝΑΛΙ
19:00 18/06 Τουρκία – Γεωργία 3-1
22:00 18/06 Πορτογαλία – Τσεχία 2-1
16:00 22/06 Γεωργία – Τσεχία ΕΡΤ1
19:00 22/06 Τουρκία – Πορτογαλία ΕΡΤ1
22:00 26/06 Γεωργία – Πορτογαλία ΕΡΤ1
22:00 26/06 Τσεχία – Τουρκία ΕΡΤ3

Βαθμολογία:

  1. Τουρκία (3-1) 3
  2. Πορτογαλία (2-1) 3
  3. Τσεχία (1-2) 0
  4. Γεωργία (1-3) 0

Φάση των 16

ΩΡΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΝΑΛΙ
19:00 29/06 2Α – 2Β (1) ΕΡΤ1
22:00 29/06 1Α – 2Γ (2) ΕΡΤ1
19:00 30/06 1Γ – 3Δ/Ε/ΣΤ (3) ΕΡΤ1
22:00 30/06 1Β – 3Α/Δ/Ε/ΣΤ (4) ΕΡΤ1
19:00 01/07 2Δ – 2Ε (5) ΕΡΤ1
22:00 01/07 1ΣΤ – 3Α/Β/Γ (6) ΕΡΤ1
19:00 02/07 1Ε – 3Α/Β/Γ/Δ (7) ΕΡΤ1
22:00 02/07 1Δ – 2ΣΤ (8) ΕΡΤ1

Προημιτελικά

ΩΡΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΝΑΛΙ
19:00 05/07 Νικητής 4 – Νικητής 2 (9) ΕΡΤ1
22:00 05/07 Νικητής 6 – Νικητής 5 (10) ΕΡΤ1
19:00 06/07 Νικητής 3 – Νικητής 1 (11) ΕΡΤ1
22:00 06/07 Νικητής 7 – Νικητής 8 (12) ΕΡΤ1

Ημιτελικά

ΩΡΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΝΑΛΙ
22:00 09/07 Νικητής 9 – Νικητής 10 (13) ΕΡΤ1
22:00 10/07 Νικητής 12 – Νικητής 11 (14) ΕΡΤ1

Τελικός

ΩΡΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΝΑΛΙ
22:00 14/07 Νικητής 13 – Νικητής 14 ΕΡΤ1

Μοιράσου το:

σχολίασε κι εσύ