Euro 2024: Ο δρόμος προς τον τελικό – Το πανόραμα και οι διασταυρώσεις στα νοκ άουτ

Τo δεύτερο ζευγάρι του Euro 2024 που έγινε γνωστό μετά το φινάλε της 3ης αγωνιστικής του 3ου Ομίλου και οι διασταυρώσεις μέχρι το φινάλε.

Μετά την ολοκλήρωση της 3ης αγωνιστικής του 3ου Ομίλου του EURO 2024 πλέον γνωρίζουμε δυο από τα οκτώ ζευγάρια της φάσης των «16». Μετά το Ελβετία – Ιταλία που προέκυψε μετά την ισοπαλία της Σκουάντρα Ατζούρα με την Κροατία ξέρουμε πως η 1η του 1ου Ομίλου, Γερμανία, θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο τους 2ους του 3ου Ομίλου Δανούς.

Από εκεί και πέρα αξιοσημείωτο είναι πως το πρώτο μονοπάτι έχει «μαζέψει» μεγάλα ονόματα, καθώς από αυτό το bracket βρίσκονται Γερμανία, Πορτογαλία, Γαλλία, Ισπανία και ενδέχεται να είναι και η Ολλανδία ή το Βέλγιο. Από την άλλη πλευρά του «δέντρου» είναι η Αγγλία και η κάτοχος του τροπαίου Ιταλία.


Αποτελέσματα και Πρόγραμμα Euro 2024:

Α’ Όμιλος

ΩΡΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΝΑΛΙ/ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
22:00 14/06 Γερμανία – Σκωτία 5-1
16:00 15/06 Ουγγαρία – Ελβετία 1-3
19:00 19/06 Γερμανία – Ουγγαρία 2-0
22:00 19/06 Σκωτία – Ελβετία 1-1
22:00 23/06 Ελβετία – Γερμανία 1-1
22:00 23/06 Σκωτία – Ουγγαρία 0-1

Βαθμολογία:

  1. Γερμανία (8-2) 7
  2. Ελβετία (5-3) 5
  3. Ουγγαρία (2-5) 3
  4. Σκωτία (2-7) 1

Β’ Όμιλος

ΩΡΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΝΑΛΙ/ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
19:00 15/06 Ισπανία – Κροατία 3-0
22:00 15/06 Ιταλία – Αλβανία 2-1
16:00 19/06 Κροατία – Αλβανία 2-2
22:00 20/06 Ισπανία – Ιταλία 1-0
22:00 24/06 Αλβανία – Ισπανία 0-1
22:00 24/06 Κροατία – Ιταλία 1-1

Βαθμολογία:

  1. Ισπανία (5-0) 9
  2. Ιταλία (3-3) 4
  3. Κροατία (3-6) 2
  4. Αλβανία (3-5) 1

Γ’ Όμιλος

ΩΡΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΝΑΛΙ/ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
19:00 16/06 Σλοβενία – Δανία 1-1
22:00 16/06 Σερβία – Αγγλία 0-1
16:00 20/06 Σλοβενία – Σερβία 1-1
19:00 20/06 Δανία – Αγγλία 1-1
22:00 25/06 Αγγλία – Σλοβενία 0-0
22:00 25/06 Δανία – Σερβία 0-0

Βαθμολογία:

  1. Αγγλία (2-1) 5
  2. Δανία (2-2) 3
  3. Σλοβενία (2-2) 3
  4. Σερβία (1-2) 2

Δ’ Όμιλος

ΩΡΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΝΑΛΙ/ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
16:00 16/06 Πολωνία – Ολλανδία 1-2
22:00 17/06 Αυστρία – Γαλλία 0-1
19:00 21/06 Πολωνία – Αυστρία 1-3
22:00 21/06 Ολλανδία – Γαλλία 0-0
19:00 25/06 Ολλανδία – Αυστρία ΕΡΤ3
19:00 25/06 Γαλλία – Πολωνία ΕΡΤ1

Βαθμολογία:

  1. Ολλανδία (2-1) 4
  2. Γαλλία (1-0) 4
  3. Αυστρία (3-2) 3
  4. Πολωνία (2-5) 0

Ε’ Όμιλος

ΩΡΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΝΑΛΙ/ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
16:00 17/06 Ρουμανία – Ουκρανία 3-0
19:00 17/06 Βέλγιο – Σλοβακία 0-1
16:00 21/06 Σλοβακία – Ουκρανία 1-2
22:00 22/06 Βέλγιο – Ρουμανία 2-0
19:00 26/06 Σλοβακία – Ρουμανία ΕΡΤ3
19:00 26/06 Ουκρανία – Βέλγιο ΕΡΤ1

Βαθμολογία:

  1. Ρουμανία (3-2) 3
  2. Βέλγιο (2-1) 3
  3. Σλοβακία (2-2) 3
  4. Ουκρανία (2-4) 3

ΣΤ’ Όμιλος

ΩΡΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΝΑΛΙ
19:00 18/06 Τουρκία – Γεωργία 3-1
22:00 18/06 Πορτογαλία – Τσεχία 2-1
16:00 22/06 Γεωργία – Τσεχία 1-1
19:00 22/06 Τουρκία – Πορτογαλία 0-3
22:00 26/06 Γεωργία – Πορτογαλία ΕΡΤ1
22:00 26/06 Τσεχία – Τουρκία ΕΡΤ3

Βαθμολογία:

  1. Πορτογαλία (5-1) 3
  2. Τουρκία (3-4) 3
  3. Τσεχία (2-3) 1
  4. Γεωργία (2-4) 1

Φάση των 16

ΩΡΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΝΑΛΙ
19:00 29/06 Ελβετία – Ιταλία (1) ΕΡΤ1
22:00 29/06 Γερμανία – Δανία (2) ΕΡΤ1
19:00 30/06 Αγγλία – 3Δ/Ε/ΣΤ (3) ΕΡΤ1
22:00 30/06 Ισπανία – 3Α/Δ/Ε/ΣΤ (4) ΕΡΤ1
19:00 01/07 Γαλλία – 2Ε (5) ΕΡΤ1
22:00 01/07 Πορτογαλία – 3Α/Β/Γ (6) ΕΡΤ1
19:00 02/07 1Ε – 3Α/Β/Γ/Δ (7) ΕΡΤ1
22:00 02/07 Αυστρία – 2ΣΤ (8) ΕΡΤ1

Προημιτελικά

ΩΡΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΝΑΛΙ
19:00 05/07 Νικητής 4 – Νικητής 2 (9) ΕΡΤ1
22:00 05/07 Νικητής 6 – Νικητής 5 (10) ΕΡΤ1
19:00 06/07 Νικητής 3 – Νικητής 1 (11) ΕΡΤ1
22:00 06/07 Νικητής 7 – Νικητής 8 (12) ΕΡΤ1

Ημιτελικά

ΩΡΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΝΑΛΙ
22:00 09/07 Νικητής 9 – Νικητής 10 (13) ΕΡΤ1
22:00 10/07 Νικητής 12 – Νικητής 11 (14) ΕΡΤ1

Τελικός

ΩΡΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΝΑΛΙ
22:00 14/07 Νικητής 13 – Νικητής 14 ΕΡΤ1

Μοιράσου το:

σχολίασε κι εσύ