Euro 2024: Η Κροατία «πληγώθηκε» στο 93′ από την Ουαλία, με το… δεξί Ισπανία και Ρουμανία

Ισπανία και Ρουμανία επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί που είχαν απέναντι σε Νορβηγία (3-0) και Ανδόρα (2-0), κάνοντας το ιδανικότερο ξεκίνημα στους προκριματικούς του EURO 2024 σε 1ο κι 9ο όμιλο αντίστοιχα. Δε συνέβη, όμως, το ίδιο και με την Κροατία, η οποία ισοφαρίστηκε στο 90΄+3 από την Ουαλία στο Σπλιτ!

Μέχρι το 84΄ τα πάντα ήταν ρευστά στο «Ροσαλέδα» της Μάλαγα, με την Ισπανία να προηγείται 1-0 (Όλμο 13΄) και τη Νορβηγία να πιέζει για την ισοφάριση. Η είσοδος του Χοσέλου στο 81΄, όμως, άλλαξε τις ισορροπίες και με δύο γκολ του 32χρονου στράικερ της Εσπανιόλ, μέσα σε δύο λεπτά (84΄-85΄), η «φούρια ρόχα» κλείδωσε το «τρίποντο» (3-0).

Το γκολ του Μπρόντχεντ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε την πολύτιμη ισοπαλία στην Ουαλία απέναντι στην Κροατία (1-1), η οποία είχε προηγηθεί με τον Κράμαριτς στο 28΄.

Η «Χρβάτσκα» δεν «καθάρισε» το ματς στις ευκαιρίες που της δόθηκαν στη συνέχεια και «πληγώθηκε» στις καθυστερήσεις με μία από τις αλλαγές του Πέιτζ (ο μέσος της Ίπσουϊτς είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο στο 64΄).

Η Ρουμανία επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί απέναντι στην Ανδόρα και πήρε την εύκολη νίκη με 2-0, ούσα η δεύτερη ομάδα από τον 9ο όμιλο που μπήκε… με το δεξί στους προκριματικούς, μετά την Ελβετία, η οποία νωρίτερα διέλυσε με 5-0 την Λευκορωσία.

Μαν και Άλιμπεκ ήταν οι σκόρερ των Βαλκάνιων, με το σκόρερ του δεύτερου τέρματος να είχε βρει δίχτυα και στο 30΄, ωστόσο, το γκολ δε μέτρησε μετά την εξέταση της φάσης από το VAR (οφσάιντ)

Τα αποτελέσματα:

1ος Όμιλος

• Σκωτία-Κύπρος 3-0 (21΄ ΜακΓκιν, 87΄,90΄+3 ΜακΤομινέι)
  • Ισπανία-Νορβηγία 3-0 (13΄ Όλμο, 84΄, 85΄ Χοσέλου)

2ος Όμιλος

• Γιβραλτάρ-Ελλάδα 0-3 (12΄ Μασούρας, 45΄ Σιώπης, 58΄ Μπακασέτας)
  • Γαλλία-Ολλανδία 4-0 (3΄ Γκριεζμάν, 8΄ Ουπαμεκανό, 21΄, 88΄ Μπαπέ)

3ος Όμιλος

• Β. Μακεδονία-Μάλτα 2-1 (66΄ Ελμάς, 72΄ Τσουρλίνοφ – 86΄ Γιανικ)
  • Ιταλία-Αγγλία 1-2 (56΄ Ρετέγκι – 13΄ Ράις, 44΄ Κέιν)

4ος Όμιλος

• Αρμενία-Τουρκία 1-2 (10΄αυτ. Καμπάκ – 35΄ Κοκτσού, 64΄ Ακτούρκογλου)
  • Κροατία-Ουαλία 1-1 (28΄ Κράμαριτς – 90΄+3 Μπρόντχεντ)

5ος Όμιλος

• Μολδαβία-Νησιά Φερόε 1-1 (86΄ πέν. Νικολαέσκου – 28΄ Μίκελσεν)
  • Τσεχία-Πολωνία 3-1 (1΄ Κρέιτσι, 3΄ Κβανκάρα, 64΄ Κούχτα – 87΄ Σιμάνσκι)

6ος Όμιλος

• Αυστρία-Αζερμπαϊτζάν 4-1 (28΄, 50΄ Σάμπιτσερ, 30΄ Γκρέγκοριτς, 69΄ Μπαουμγκάρντνερ – 64΄ Μαχμούντοφ)
  • Σουηδία-Βέλγιο 0-3 (36΄, 49΄, 83΄ Λουκάκου)

7ος Όμιλος

• Βουλγαρία-Μαυροβούνιο 0-1 (70΄ Κρστόβιτς)
  • Σερβία-Λιθουανία 2-0 (16΄ Τάντιτς, 53΄ Βλάχοβιτς)

8ος Όμιλος

• Καζακστάν-Σλοβενία 1-2 (24΄ Σαμορόντοβ – 47΄ Μπρεκάλο, 78΄ Βιπότνικ)
  • Δανία-Φινλανδία 3-1 (21΄,82΄,90΄+3 Χόιλουντ – 53΄ Άντμαν)
  • Σαν Μαρίνο-Β. Ιρλανδία 0-2 (24΄,55΄ Τσαρλς)

9ος Όμιλος

• Λευκορωσία-Ελβετία 0-5 (4΄,17΄,29΄ Στέφεν, 62΄ Τσάκα, 65΄ Αμπούνι)
  • Ισραήλ-Κόσοβο 1-1 (56΄ Πέρετς – 36΄ αυτ. Ντάσα)
  • Ανδόρα-Ρουμανία 0-2 (35΄ Μαν, 50΄ Αλιμπεκ)

10ος Όμιλος

• Σλοβακία-Λουξεμβούργο 0-0
  • Πορτογαλία-Λιχτενστάιν 4-0 (8΄ Κανσέλο, 47΄ Μπερνάρντο Σίλβα, 51΄πεν,63΄ Ρονάλντο)
  • Βοσνία/Ερζεγοβίνη-Ισλανδία 3-0 (14΄,40΄ Κρούνιτς, 63΄ Ντέντιτς)