Euro 2024: Μπήκε με το… δεξί η Γαλλία – Έκανε το «μπαμ» η Σλοβακία – Το πανόραμα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος

Η Γαλλία έδειξε υποτονική εικόνα στο εναρκτήριο παιχνίδι της στο Euro 2024, αλλά κατόρθωσε να επιτύχει τον αρχικό της στόχο με μια νίκη στην πρεμιέρα.

Euro 2024: Μετά κόπων και βασάνων η Γαλλία κέρδισε την Αυστρία – ΒΙΝΤΕΟ

Η ομάδα του Ντεσάμπ επικράτησε της μαχητικής Αυστρίας με 1-0, χάρη σε αυτογκόλ του Βέμπερ στο 38ο λεπτό. Ωστόσο, οι «μπλε» ανησυχούν για την κατάσταση του Κιλιάν Εμπαπέ, ο οποίος υπέστη σοβαρό τραυματισμό στη μύτη.

Στην άλλη μεγάλη έκπληξη της διοργάνωσης, η Σλοβακία επικράτησε 1-0 του Βελγίου. Οι παίκτες του Καλτσόνα, με το γκολ του Σραντζ στο 7ο λεπτό, πήραν προβάδισμα πρόκρισης στα νοκ άουτ. Οι Βέλγοι έχασαν πολλές ευκαιρίες, με τον Λουκάκου να γίνεται ο μοιραίος παίκτης της αναμέτρησης.

Πρώτη «βόμβα» στο Euro 2024 – H Σλοβακία νίκησε 1-0 το Βέλγιο – Βίντεο

Η Ρουμανία σημείωσε εντυπωσιακή νίκη 3-0 επί της Ουκρανίας, εξασφαλίζοντας σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στους «16». Η ομάδα του Έντουαρντ Ιορντανέσκου κυριάρχησε πλήρως, αποδεικνύοντας ότι δεν πρέπει να υποτιμάται.


Αποτελέσματα και Πρόγραμμα Euro 2024:

Α’ Όμιλος

ΩΡΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΝΑΛΙ/ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
22:00 14/06 Γερμανία – Σκωτία 5-1
16:00 15/06 Ουγγαρία – Ελβετία 1-3
19:00 19/06 Γερμανία – Ουγγαρία ΕΡΤ1
22:00 19/06 Σκωτία – Ελβετία ΕΡΤ1
22:00 23/06 Ελβετία – Γερμανία ΕΡΤ1
22:00 23/06 Σκωτία – Ουγγαρία ΕΡΤ3

Βαθμολογία:

  1. Γερμανία (5-1) 3
  2. Ελβετία (3-1) 3
  3. Ουγγαρία (1-3) 0
  4. Σκωτία (1-5) 0

Β’ Όμιλος

ΩΡΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΝΑΛΙ/ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
19:00 15/06 Ισπανία – Κροατία 3-0
22:00 15/06 Ιταλία – Αλβανία 2-1
16:00 19/06 Κροατία – Αλβανία ΕΡΤ1
22:00 20/06 Ισπανία – Ιταλία ΕΡΤ1
22:00 24/06 Αλβανία – Ισπανία ΕΡΤ3
22:00 24/06 Κροατία – Ιταλία ΕΡΤ1

Βαθμολογία:

  1. Ισπανία (3-0) 3
  2. Ιταλία (2-1) 3
  3. Αλβανία (1-2) 0
  4. Κροατία (0-3) 0

Γ’ Όμιλος

ΩΡΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΝΑΛΙ/ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
19:00 16/06 Σλοβενία – Δανία 1-1
22:00 16/06 Σερβία – Αγγλία 0-1
16:00 20/06 Σλοβενία – Σερβία ΕΡΤ1
19:00 20/06 Δανία – Αγγλία ΕΡΤ1
22:00 25/06 Αγγλία – Σλοβενία ΕΡΤ1
22:00 25/06 Δανία – Σερβία ΕΡΤ3

Βαθμολογία:

  1. Αγγλία (1-0) 3
  2. Δανία (1-1) 1
  3. Σλοβενία (1-1) 1
  4. Σερβία (0-1) 0

Δ’ Όμιλος

ΩΡΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΝΑΛΙ/ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
16:00 16/06 Πολωνία – Ολλανδία 1-2
22:00 17/06 Αυστρία – Γαλλία 0-1
19:00 21/06 Πολωνία – Αυστρία ΕΡΤ1
22:00 21/06 Ολλανδία – Γαλλία ΕΡΤ1
19:00 25/06 Ολλανδία – Αυστρία ΕΡΤ3
19:00 25/06 Γαλλία – Πολωνία ΕΡΤ1

Βαθμολογία:

  1. Ολλανδία (2-1) 3
  2. Γαλλία (1-0) 3
  3. Αυστρία (0-1) 0
  4. Πολωνία (1-2) 0

Ε’ Όμιλος

ΩΡΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΝΑΛΙ/ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
16:00 17/06 Ρουμανία – Ουκρανία 3-0
19:00 17/06 Βέλγιο – Σλοβακία 0-1
16:00 21/06 Σλοβακία – Ουκρανία ΕΡΤ1
22:00 22/06 Βέλγιο – Ρουμανία ΕΡΤ1
19:00 26/06 Σλοβακία – Ρουμανία ΕΡΤ3
19:00 26/06 Ουκρανία – Βέλγιο ΕΡΤ1

Βαθμολογία:

  1. Ρουμανία (3-0) 3
  2. Σλοβακία (1-0) 3
  3. Βέλγιο (0-1) 0
  4. Ουκρανία (0-3) 0

ΣΤ’ Όμιλος

ΩΡΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΝΑΛΙ
19:00 18/06 Τουρκία – Γεωργία ΕΡΤ1
22:00 18/06 Πορτογαλία – Τσεχία ΕΡΤ1
16:00 22/06 Γεωργία – Τσεχία ΕΡΤ1
19:00 22/06 Τουρκία – Πορτογαλία ΕΡΤ1
22:00 26/06 Γεωργία – Πορτογαλία ΕΡΤ1
22:00 26/06 Τσεχία – Τουρκία ΕΡΤ3

Βαθμολογία:

  1. Γεωργία (0-0) 0
  2. Πορτογαλία (0-0) 0
  3. Τουρκία (0-0) 0
  4. Τσεχία (0-0) 0

Φάση των 16

ΩΡΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΝΑΛΙ
19:00 29/06 2Α – 2Β (1) ΕΡΤ1
22:00 29/06 1Α – 2Γ (2) ΕΡΤ1
19:00 30/06 1Γ – 3Δ/Ε/ΣΤ (3) ΕΡΤ1
22:00 30/06 1Β – 3Α/Δ/Ε/ΣΤ (4) ΕΡΤ1
19:00 01/07 2Δ – 2Ε (5) ΕΡΤ1
22:00 01/07 1ΣΤ – 3Α/Β/Γ (6) ΕΡΤ1
19:00 02/07 1Ε – 3Α/Β/Γ/Δ (7) ΕΡΤ1
22:00 02/07 1Δ – 2ΣΤ (8) ΕΡΤ1

Προημιτελικά

ΩΡΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΝΑΛΙ
19:00 05/07 Νικητής 4 – Νικητής 2 (9) ΕΡΤ1
22:00 05/07 Νικητής 6 – Νικητής 5 (10) ΕΡΤ1
19:00 06/07 Νικητής 3 – Νικητής 1 (11) ΕΡΤ1
22:00 06/07 Νικητής 7 – Νικητής 8 (12) ΕΡΤ1

Ημιτελικά

ΩΡΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΝΑΛΙ
22:00 09/07 Νικητής 9 – Νικητής 10 (13) ΕΡΤ1
22:00 10/07 Νικητής 12 – Νικητής 11 (14) ΕΡΤ1

Τελικός

ΩΡΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΝΑΛΙ
22:00 14/07 Νικητής 13 – Νικητής 14 ΕΡΤ1

Μοιράσου το:

σχολίασε κι εσύ