Επιτυχημένη η πρόβα τζενεράλε για την ΑΕΚ – Νίκησε 3-0 τον Απόλλωνα Λεμεσού – BINTEO

Έτοιμη για την πρώτη επίσημη υποχρέωσή της έδειξε η ΑΕΚ στο φιλικό με τον Απόλλωνα Λεμεσού στο ΟΑΚΑ. Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς απέδωσε κατά διαστήματα εξαιρετικό ποδόσφαιρο και επικράτησε 3-0 με σκόρερ τους Γκαρσία (6′, 51′), Μάνταλο (9′). Έτσι, η Ένωση έδειξε έτοιμη για τις αναμετρήσεις στον Β΄ προκριματικό του Conference League.

Μέσα στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-0. Στο 6΄ από γύρισμα του Λόπες ο Λιβάι Γκαρσία «εκτέλεσε» με το αριστερό, ενώ στο 9΄ ο Μάνταλος έγραψε το 2-0. Σε αμφότερες τις περιπτώσεις χαρακτηριστική ήταν η αδράνεια και η αργή αντίδραση της κυπριακής άμυνας. Σιγά σιγά ο Απόλλων άρχισε να μπαίνει στο ματς, καθώς στα πρώτα 15 λεπτά δεν… υπήρχε στο γήπεδο. Ωστόσο, ο Γκαρσία ήταν ασυγκράτητος και με φοβερή ατομική προσπάθεια στο 51΄ σκόραρε για δεύτερη φορά.