“Έπιασε” κορυφή η Αργεντινή

Τη νίκη με 3-1 πήρε η παρέα του Μέσι κόντρα στην Παραγουάη και ανέβηκε στη πρώτη θέση του προκριματικού ομίλου του Μουντιάλ στη Ν. Αμερική. Τους 13 βαθμούς σε έξι αγώνες έφτασε η Αργεντινή στα προκριματικά για το Παγκόσμιο Κύπελλο, καθώς επικράτησε με 3-1 επί των Παραγουανών. Το σκορ άνοιξε ο Ντι Μαρία μόλις στο τρίτο λεπτό, με τον Φαμπρό στο 18΄ να ισοφαρίζει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ο Ιγκουαϊν όμως κατάφερε στο 31′ να δώσει και πάλι κεφάλι στο σκορ για τους Αργεντινούς, οι οποίοι πήγαν μπροστά στο ημίχρονο με 2-1. Το γκολ που κλείδωσε τον αγώνα, σημείωσε ο Μέσι στο 64΄ γράφοντας το τελικό 3-1. Τα ματςΚολομβία-Ουρουγουάη 4-0  (Φαλκάο 3΄, Γκουτιέρες 48΄, 52΄ Γκουτιέρες, Ζουνίγκα 91΄)Ισημερινός-Βολιβία 1-0  (Καϊσέδο 74΄ πεν) Αργεντινή-Παραγουάη 3-1 (Ντι Μαρία 3΄, Ιγκουαϊν 31΄, Μέσι 64΄-Φάμπρο 18΄πεν.)Περού-Βενεζουέλα 04:25 Βαθμολογία σε 6 αγωνιστικές1. Αργεντινή 132. Ισημερινός 123. Ουρουγουάη 114. Χιλή 125. Κολομβία 10 6. Βενεζουέλα 87. Βολιβία 4 **8. Παραγουάη 49. Περού 3 * *Έχουν από πέντε αγώνες, ** Έχουν από επτά αγώνεςΟι τέσσερις πρώτοι παίρνουν απευθείας πρόκριση ενώ ο πέμπτος θα παίξει μπαράζ με ομάδα από την Ασία.   Πηγή: gazzetta.gr