Δεν τα κατάφερε η Εθνική

Τη δεύτερη διαδοχική ήττα στο 2ο τουρνουά του ευρωπαϊκού λιγκ που διεξάγεται στο Τερουέλ της Ισπανίας γνώρισε η εθνική ομάδα των ανδρών. Αυτή την φορά από την «οικοδέσποινα» με 3-1 σετ (27-29, 25-19, 25-15, 25-22). Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα «κοίταξε στα μάτια» τους Ίβηρες και ίσως να άξιζε κάτι παραπάνω στο σημερινό ματς. Η ομάδα του Αλέκου Λεώνη εμφανίστηκε μεταμορφωμένη προς το καλύτερο σε σχέση με το ματς κόντρα στους Σλοβάκους και με πολύ πάθος από τους διεθνείς.Η εμφάνιση των υπαρχόντων διεθνών που βρίσκονται στη δύναμη της Εθνικής και στηρίζουν αυτή την προσπάθεια ήταν αξιοπρεπέστατη και άκρως ανταγωνιστική. Στο αγωνιστικό κομμάτι η Εθνική ξεκίνησε στο βασικό σχήμα με δύο αλλαγές σε σχέση με το ματς κόντρα στην Σλοβακία, αφού την θέση των κεντρικών Σμαραγδή, Πετρέα, πήραν οι Σουλτανόπουλος, Πελεκούδας. Πολύ καλό ματς έκανε ο λίμπερο Αχιλλέας Παπαδημητρίου, κρατώντας τους Ισπανούς σε χαμηλά ποσοστά στο σέρβις, που είναι ένα από τα δυνατά τους σημεία.Στο αγωνιστικό κομμάτι η Ελλάδα ξεκίνησε στο βασικό σχήμα με δύο αλλαγές σε σχέση με το ματς κόντρα στην Σλοβακία, αφού την θέση των κεντρικών Σμαραγδή, Πετρέα, πήραν οι Σουλτανόπουλος, Πελεκούδας. Πολύ καλό ματς έκανε ο λίμπερο Αχιλλέας Παπαδημητρίου, κρατώντας τους Ισπανούς σε χαμηλά ποσοστά στο σέρβις, που είναι ένα από τα δυνατά τους σημεία.Το ματςΣτο 1ο σετ η ελληνική ομάδα ξεκίνησε άσχημα και βρέθηκε πίσω στο σκορ 9-5 και 12-7. Έχοντας εξαιρετικό πρώτο χρόνο οι Ισπανοί συνέχισαν να ελέγχουν το ματς και έφτασαν στο 19-13 (+6), που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο σετ. Η Ελληνική ομάδα όμως έκανε την αντεπίθεση της με πολύ καλό μπλοκ (6 συνολικά) και τους Πελεκούδα, Καρυπίδη να πετυχαίνουν κρίσιμους πόντους, η Εθνική μείωσε σε 20-17 και στην συνέχεια σε 22-20 με Σουλτανόπουλο και ξαναμπήκε στην διεκδίκηση του σετ. Οι Ισπανοί είχαν πρώτοι το σετ- μπολ (24-22), αλλά η ομάδα του Αλέκου Λεώνη ισοφάρισε 24-24 με τον Μπέλλο. Στην «ρώσικη ρουλέτα» οι «Φούριας Ρόχας» έχασαν 5 σετ μπολ με τον Μπέλλο ξανά να ισοφαρίζει 27-27 με μπλοκ. Η Ελλάδα στο πρώτο της σετ μπολ (27-28 με μπλοκ Πετρέα) κατάφερε να πάρει το σετ 27-29 με άσσο του Μπέλλου.Στο 2ο σετ η Ελλάδα συνέχισε από το 1ο σετ με κεκτημένη ταχύτητα και κατόρθωσε να παραμείνει για ώρα κοντά στο σκορ. Το 12-10 έγινε 12-14 με ένα 4-0 σερί και τον Ριζόπουλο στο σέρβις, ενώ λίγο αργότερα η Εθνική βρέθηκε να προηγείται 16-17 με μπλοκ του Καρυπίδη. Εκεί όμως πήγε στο σέρβις ο πασασόδορος Ερνάν και έκανε μεγάλη ζημιά. Η Εθνική δεν μπόρεσε να βγάλει υποδοχή και το 6-0 σερί έφερε το σκορ στο 22-17 και ουσιαστικά στο 25-19 για το1-1.Στο 3ο σετ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παραδόθηκε από νωρίς, καθώς με τον Πέρεζ στο σέρβις οι γηπεδούχοι ξέφυγαν γρήγορα 4-1, 7-1, 10-3 και η ελληνική ομάδα έχασε την επαφή με το σκορ και τελικά και το σετ εύκολα με 25-15.Στο 4ο σετ η ομάδα του Αλέκου Λεώνη σαφέστατα κουρασμένη και χωρίς επιλογές δεν μπόρεσε να ελέγξει το ρυθμό με τους Ισπανούς να προηγούνται γρήγορα 16-9 και 21-13. Βρήκε ωστόσο τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει στο ματς και να διεκδικήσει το σετ, μειώνοντας σε 21-18, 22-20 και 23-21, αλλά δεν άντεξε για το κάτι παραπάνω υποκύπτοντας με 25-22.Τα σετ: 27-29, 25-19, 25-15, 25-22