Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ αυτοκτόνησε στο ΟΑΚΑ και ηττήθηκε στην παράταση με 96-94 (κ.α. 86-86) από την Κράσνι Οκτιάμπρ Βόλγκοκραντ στην πρεμιέρα του ΣΤ’ Ομίλου της πρώτης φάσης του Eurocup, παρότι ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης πέτυχε 42 πόντους και πήρε 9 ριμπάουντ.

Η επιστροφή της Ένωσης στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις μετά από οκτώ χρόνια, συνοδεύτηκε από ήττα στην παράταση μετά από δύο βολές του Αντρέι Μοτιεγιούνας 6,6’’ πριν την λήξη, ύστερα από αχρείαστο φάουλ του Νώντα Παπαντωνίου. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Γιάννης Καλαμπόκης σούταρε με κακές προϋποθέσεις, ο Μίλαν Μιλόσεβιτς μάζεψε το αμυντικό ριμπάουντ, αλλά το καλάθι του πέτυχε ήταν εκπρόθεσμο.

Το ματς ήταν επεισοδιακό, καθώς με σχεδόν 2’ να απομένουν για το τέλος του σαραντάλεπτου εκτοξεύτηκαν από την εξέδρα προς τον πάγκο της Κράσνι μπουκάλια μετά από προκλητικές χειρονομίες του προέδρου – παίκτη της ρωσικής ομάδας Ντμίτρι Γερασιμένκο. Μεγάλη εμφάνιση για τους νικητές έκανε ο Τόνι Μίτσελ με 39 πόντους (11/15 δίποντα).

ΠΗΓΗ: pamesports.gr