Χάποελ Ιερουσαλήμ – Περιστέρι 61-76: Παραμένει «ζωντανό» για την πρόκριση

Συνέχεια στο όνειρο της πρόκρισης στα προημιτελικά του Basketball Champions League, έδωσε το Περιστέρι.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πέρασε νικηφόρα με 76-61 από το «ουδέτερο» Σομπατέλι, που αποτελεί την έδρα της Χάποελ Ιερουσαλήμ, για την 5η αγωνιστική της φάσης των «16», καλύπτοντας τη διαφορά της ήττας της (-2) στο «Ανδρέας Παπανδρέου» και μειώνοντας στη 1 νίκη τη διαφορά από τους δεύτερους Ισραηλινούς στον 11ο όμιλο (ρεκόρ 3-2 η Χάποελ, 2-3 το Περιστέρι).

Πλέον οι «κυανοκίτρινοι» χρειάζονται στην τελευταία αγωνιστική νίκη επί της Τενερίφης και ήττα της Χάποελ από την Καρσίγιακα, για να πάρουν αυτοί το «εισιτήριο» της πρόκρισης.

Η άμυνα του δευτέρου ημίχρονου και η διάρκεια που επέδειξε στο κομμάτι της επίθεσης στον… επίλογο του αγώνα, απλοποίησαν το έργο της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη. Το Περιστέρι εγκλώβισε τους γηπεδούχους στους 7 πόντους στην τέταρτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 7-17 έκοψε πρώτο το νήμα του τερματισμού, εξασφαλίζοντας και μία διαφορά 15 πόντων.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Τζο Ράγκλαντ με 16 πόντους και 10 ασίστ, ενώ «διπλός» ήταν και ο Τρέβορ Τόμπσον με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ. Στους 15 πόντους σταμάτησε ο Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ. Από την ομάδα του Ηλία Καντζούρη, μοναδικός παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Σπίντι Σμιθ με 10.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 37-44, 54-61, 61-76
Διαιτητές: Κρέγιτς, Μπαλντίνι, Πέσιτς
ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Ηλίας Καντζούρης): Μπλέιζερ 3 (1), Κάρινγκτον 9, Λεμάρ 7, Ράντολφ 9, Ζούσμαν, Κορνέλιους 3 (1), Χάνκινς 6, Τζόνσον 3, Λέβι 2, Σμιθ 10 (2), Γουίλιαμς 9.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Βασίλης Σπανούλης): Κασελάκης 9, Λοβ 4, Μήτρου-Λονγκ 15 (1), Ράγκλαντ 16 (2), Γουίλιαμς 8 (1), Ντάνγκουμπιτς 6, Πουλιανίτης, Ρένφρο 8, Τόμπσον 10, Ξανθόπουλος, Ζούγρης.