Champions League: «Πέρασε» από την Τουρκία η Μπάγερν Μονάχου – Nίκη κορυφής η Ίντερ – ΒΙΝΤΕΟ

Το… μενού στο πρώτο «πιάτο» της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League είχε άλλη μία νίκη για την Μπάγερν Μονάχου, αυτή τη φορά επί της Γαλατασαράι στην Κωνσταντινούπολη (3-1) και μία πολύ δύσκολη επικράτηση της Ίντερ επί της Σάλτσμπουργκ στο Μιλάνο (2-1), που την οδήγησε μόνη πρώτη στην κορυφή του 4ου ομίλου.

Στο «Rams Park» της Κωνσταντινούπολης η Μπάγερν βρήκε το γκολ που ήθελε πολύ νωρίς (8′ Κομάν), όμως μετά για ένα ημίχρονο δέχθηκε ανελέητο «σφυροκόπημα» από την εξαιρετική εφέτος «Γαλατά». Αφού οι Τούρκοι έχασαν δύο ανεπανάληπτες ευκαιρίες για να βρουν δίχτυα, ο Ικάρντι με πέναλτι… α λα Πανένκα στο 30′ έφερε το ματς στα ίσα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, οι Βαυαροί ήταν κυρίαρχοι μέσα στο γήπεδο κι έφτασαν στην τρίτη νίκη τους σε ισάριθμες αγωνιστικές, «καθαρίζοντας» σε μεγάλο βαθμό την υπόθεση πρόκριση, χάρις στα γκολ του Χάρι Κέιν (73′) και του Μουσιάλα (79′).

Στο «Guiseppe Meazza» η Ίντερ τα βρήκε… σκούρα απέναντι στη Σάλτσμπουργκ. Ο Σάντσες στο 19′ έδωσε το προβάδισμα στους Μιλανέζους, όμως οι Αυστριακοί αποδείχθηκαν… σκληρό καρύδι και ισοφάρισαν με τον Γκλουκ στο 57′. Τη λύση για την Ίντερ έδωσε εντέλει ο Τσαλχάνογλου με εύστοχο πέναλτι στο 64′, ενώ στο 81′ ακυρώθηκε από το VAR ως οφσάιντ το γκολ του Ικάρντι.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League

Τρίτη 24 Οκτωβρίου

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Γαλατασαράι-Μπάγερν Μονάχου 1-3 (30΄ πέν. Ικάρντι – 8΄ Κομάν, 73΄ Κέιν, 79΄ Μουσιάλα)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Κοπεγχάγη 22:00