Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Μαδρίτης 83-78: Πήρε το clasico με «μαγικό» Βέσελι

Με ηγέτη τον Γιαν Βέσελι, η Μπαρτσελόνα πήρε το clasico υποχρεώνοντας την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης μόλις στη δεύτερη ήττα της μετά από 18 αγωνιστικές στη Euroleague.

Οι Καταλανοί επικράτησαν 83-78 στο «Palau Blaugrana» και παραμένουν στην τρίτη θέση της κατάταξης με 12-6.

Ήταν ένα πολύ μεγάλο ντέρμπι, όπως όλα μεταξύ των δυο «αιώνιων» της Ισπανίας, που κρίθηκε στο 4ο δεκάλεπτο. Μέχρι τότε, η Ρεάλ έμοιαζε να έχει το «πάνω χέρι» με τον Μούσα να είναι σε εκπληκτική κατάσταση (19π. με 5/8 τρίποντα) και τον Χεζόνια σταθερά πολύτιμο (16π.).

Έτσι, προηγήθηκε 47-40 λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, ενώ μπήκε στην τελευταία περίοδο με βραχύ προβάδισμα δύο πόντων (62-60). Έκει η «Μπάρτσα» κυριάρχησε, πήρε το προβάδισμα και ανέβασε σταδιακά τη διαφορά στο +9 (79-70) με τον Βέσελι να είναι ασυναγώνιστος και να κλείνει το ματς με 27 πόντους, εκ των οποίων οι 11 στην κρίσιμη τελευταία περίοδο.

Αναμφισβήτητα MVP του παιχνιδιού ο 33χρονος Τσέχος, συνεπικουρούμενος από τον Κάλινιτς (13π. με 3/3 τρίποντα) και τον Λαπροβίτολα (14π, 4ρ., 8ασ.)

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 45-47, 60-62, 83-78