Ασίστ Τσιμίκα στη νίκη 3-1 της Λίβερπουλ επί της Οσασούνα – BINTEO

Την καλή αγωνιστική του φόρμα επιβεβαίωσε ο Κώστας Τσιμίκας στη νίκη της Λίβερπουλ με 3-1 επί της Οσασούνα σε φιλική αναμέτρηση στο Άνφιλντ, μία εβδομάδα πριν από την έναρξη της Premier League.

Ο διεθνής Έλληνας αριστερός μπακ αγωνίστηκε βασικός για τους «κόκκινους», αξιοποιώντας την ευκαιρία που του έδωσε ο Γιούργκεν Κλοπ λόγω του τραυματισμού του Άντι Ρόμπερτσον. Ο Τσιμίκας είχε και μία ασίστ, στο 2-0 της Λίβερπουλ, όταν ο Φιρμίνο στο 21ο λεπτό αξιοποίησε την μπαλιά του 25χρονου Έλληνα μπακ μετά από ένα-δύο με τον Ιάπωνα, Τακούμι Μιναμίνο.

Ο τελευταίος είχε ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους στο 14ο λεπτό, με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή. Ο Φιρμίνο πέτυχε και δεύτερο προσωπικό γκολ, στο 41΄, αυτή τη φορά από ασίστ του Μιναμίνο. Οι Βάσκοι μείωσαν στο 70′, πάντως, όταν ο Κίκε νίκησε τον Τσιμίκα στον αέρα και σκόραρε με κεφαλιά.