Από περίπατο το έκανε ντέρμπι

Τέλος καλό, όλα καλά για τον Πανιώνιο, ο οποίος έκανε ντέρμπι το εντός έδρας παιχνίδι με τη Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης, παρότι στο πρώτο μέρος είχε εξασφαλίσει διαφορά 12 πόντων.

Οι «κυανέρυθροι», οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Καββαδά που οδεύει προς τον Ολυμπιακό, βρίσκονται πλέον κοντά στην πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup. Με κορυφαίο τον ΜακΚόλουμ, πήραν γρήγορα διαφορά ασφαλείας από τους Ρώσους, ενώ έφτασαν και στο +16 στις αρχές του β’ ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν την αντεπίθεσή τους και τελικά κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 51-51, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος. Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου όμως έδειξαν ψυχραιμία και τελικά κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα νικώντας με 76-69.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 39-27, 51-51, 76-69

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Αθανασούλας, Μίλμπουρν 14, Κάρτερ 11, ΜακΚόλουμ 24, Κυρίτσης, Σίμστακ 4, Ντούβνιακ 10, Σαλούστρος 9, Σκορδίλης 2, Λάνγκφορντ 2, Μισέλ, Σταμάτης

Σπάρτακ Αγ. Πετρούπολης (Βέτρα): ΜακΓκραθ 16, Κόσεβ 8, Ιακοβένκο, Κορολέβ 3, Χόμαν 16, Πέρσιν, Τκατσένκο , Μπαρτ 26, Βόιτιουκ, Πόποβ