Άνετο «διπλό» για την Αϊντχόφεν – ΒΙΝΤΕΟ

Εύκολο βράδυ είχε η Αϊντχόφεν στο Βααλβάικ, όπου επιβλήθηκε 4-1 της ομώνυμης ομάδας, για τη 13η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος. Με την αποψινή νίκη, η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους «32» του Europa League έπιασε προσωρινά στην κορυφή της κατάταξης τον Άγιαξ, που έχει έναν αγώνα λιγότερο (παίζει αύριο στη Χάγη με την Ντεν Χάαγκ).

Η PSV χρειάστηκε λίγη βοήθεια από την τύχη στο ξεκίνημα, καθώς το σουτ του Ταχίρι στο 9ο λεπτό σταμάτησε στο δοκάρι του Μβογκό. Δύο λεπτά αργότερα ο Γκακπό, από ασίστ του Γκέτσε, άνοιξε το σκορ και στο 14΄ ο Ιχαταρέν με σουτ έξω από την περιοχή διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Από κει και πέρα η Αϊντχόφεν κυριάρχησε, είχε με τη σειρά της δοκάρι με τον Ιχαταρέν και πέτυχε το τρίτο γκολ στο 71΄, όταν ο Ντάμφρις κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε ο ίδιος, νικώντας τον Κώστα Λάμπρου που υπερασπίστηκε την εστία της Βααλβάικ. Το γκολ της τιμής για τους γηπεδούχους σημείωσε στο 87΄ ο Στόκερς και ο Μαντουέκε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 1-4.