Oλυμπιακός-Αϊντχόφεν 4-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

Σε ένα συγκλονιστικό ματς ο Ολυμπιακός νίκησε με 4-2 την Αϊντχόφεν στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” και απέκτησε το προβάδισμα για την πρόκριση στους “16” του Europa League. Ο επαναληπτικός θα γίνει την επόμενη Πέμπτη στην Ολλανδία..

Το πρώτο ημίχρονο ήταν εκπληκτικό, με τον Ολυμπιακό να προηγείται τρεις φορές στο σκορ και την Αϊντχόφεν να απαντά τις δύο πρώτες. Ο Μπουχαλάκης άνοιξε το σκορ στο 9′ με τον Ζάχαβι να ισοφαρίζει στο 14′, Ο Εμβιλά έκανε το 2-1 στο 37′ με τον Ζάχαβι ξανά να γράφει το 2-2 στο 39′. Ο Ελ Αραμπί στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με ένα προσωπικό γκολ έκανε το 3-2.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τους Ολλανδούς να “αγγίζουν” το 3-3 στο 48′ με τη μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι στο φάουλ του Ζάχαβι. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε στο 83′ ο Μασούρας με θαυμάσιο σουτ.