Σάκκαρη: Νίκη 2-0 κόντρα στη Ρακίμοβα και πρόκριση στον 3ο γύρο του Roland Garros – ΒΙΝΤΕΟ

Εντυπωσιακή η Μαρία Σάκκαρη που συνεχίζει ακάθεκτη στο Roland Garros. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια απέκλεισε στον 2ο γύρο την Ρωσίδα Καμίλα Ρακίμοβα με 2-0 σετ και προκρίθηκε για δεύτερη φορά στην καριέρα της στον 3ο γύρο της διοργάνωσης.

Η Σάκκαρη δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα στο πρώτο σετ όπου ο αγώνας έφτασε στο τάι-μπρέικ ωστόσο εκεί βρήκε τα πατήματα της υποχρέωσε τη Ρακίμοβα σε σωρεία λαθών και με χαρακτηριστική άνεση έφτασε στη νίκη με 7-0 παίρνοντας το σετ με 7-6.

Στο δεύτερο σετ η Σάκκαρη και με καλύτερη ψυχολογία πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (5-1) για να κερδίσει με 6-2 μετά από 6 ματς-πόιντ.

Η Σάκκαρη που βρίσκεται στο Νο 24 στη παγκόσμια κατάταξη πέρασε στον τρίτο γύρο όπου εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα αγωνιστεί την Παρασκευή.