NBA: Ο Αντετοκούνμπο “καθάρισε” για τους Μπακς με 30 πόντους – ΒΙΝΤΕΟ

ΟΓιάννης Αντετοκούνμπο «καθάρισε» στο τέλος του παιχνιδιού και οι Μιλγουόκι Μπακς κατάφεραν να επικρατήσουν δύσκολα με 107-98 των Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς και να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 33-6, παραμένοντας στην κορυφή της Ανατολικής Περιφέρειας στο ΝΒΑ.

Ο «Greek Freak» ήταν καθοριστικός στην τέταρτη περίοδο, όπου σημείωσε 15 πόντους, παίρνοντας ουσιαστικά από το χέρι τα «ελάφια» και οδηγώντας τα στη νίκη.

Ο 25χρονος φόργουορντ ολοκλήρωσε τον αγώνα, έχοντας 30 πόντους (με 10/21 σουτ και 1/7 τρίποντα), 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Οι Κρις Μίντλετον και Έρικ Μπλέντσο με 21 και 16 πόντους αντίστοιχα βοήθησαν τον Γιάννη, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν ο Άλεκ Μπερκς με 19 πόντους και οι Γκλεν Ρόμπινσον-Ντάμιον Λι που είχαν από 15.

Τα δωδεκάλεπτα: 19-19, 39-47, 72-81, 98-107.

Ουόριορς: Γκριν 5 (1/7 σουτ, 1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ρόμπινσον 15 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κόλεϊ-Στάιν 10 (11 ριμπάουντ), Μπάουμαν 7, Λι 15, Σπέλμαν 11 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σμάιλαγκιτς 10, Πασκάλ 4, Πουλ, Έβανς 2, Μπερκς 19 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ).

Μπακς: Αντετοκούνμπο 30 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ), Μίντλετον 121 (6/16 σουτ, 3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μ. Λόπεζ 12, Μπλέντσο 116, Μάθιους 3, Ιλιασόβα, Ρ. Λόπεζ 4, ΝτιΒιντσέντζο 8, Κόνατον 9, Κόρβερ 4.