“Διαστημικός” Αντετοκούνμπο οδηγεί τους Μπακς στους τελικούς της Ανατολής – ΒΙΝΤΕΟ

Μια νίκη χωρίζει τους Μπακς από την πρόκριση στους τελικούς της Ανατολής για πρώτη φορά μετά από 18 χρόνια. Η παρέα του Γιάννη Αντετοκούνμπο δεν αρκέστηκε στο ένα break και «άλωσε» ξανά τη Βοστώνη, κερδίζοντας για τρίτο σερί ματς τους Σέλτικς, 113-101.Ο «Greek Freak» έκανε μία ακόμη «μαγική» εμφάνιση, έχοντας 39 πόντους (17 στην τελευταία περίοδο) με 7/10 βολές, 13/17 δίποντα και 2/5 τρίποντα, καθώς επίσης 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 2 λάθη σε 34 λεπτά. Μόνο τα φάουλ μπορούσαν να τον «φρενάρουν».Ο Μάρκους Μόρις με 18 πόντους και 14 ριμπάουντ ξεχώρισε από τους Σέλτικς που αποδοκιμάστηκαν από το κοινό τους στο φινάλε. Ο Κάιρι Ίρβινγκ είχε μεν 23 πόντους, αλλά με 7/22 σουτ.Οι Μπακς έχουν πλέον την ευκαιρία να τελειώσουν τη σειρά τα ξημερώματα της Πέμπτης (9/5, 3:00) στο Μιλγουόκι και να περιμένουν τον νικητή από το ζευγάρι Ράπτορς-Σίξερς (2-2) στους τελικούς της Ανατολής.Το ματςΤο καλό ξεκίνημα του Ίρβινγκ βοήθησε τους Σέλτικς μετά το πρώτο πεντάλεπτο να πάρουν μια διαφορά που έφτασε και το +11, 30-19, λίγο πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου. Ο «ζεστός» Αντετοκούνμπο και ο Κόνατον με δύο τρίποντα μάζεψαν τη διαφορά (30-27), αλλά μόνο προσωρινά, καθώς οι γηπεδούχοι αποσπάστηκαν ξανά, 39-31.Οι Μπακς εκμεταλλευόμενοι τη δράση του Γιάννη και ένα ξέσπασμα του Μίντλετον κατάφεραν να φέρουν τούμπα το ματς, 43-47.Όμως, η αστοχία τους στα τρίποντα (4/21) και ο εξαιρετικός σε άμυνα κι επίθεση Μόρις βοήθησε τους Σέλτικς να κλείσουν το ημίχρονο μπροστά, 49-47, με τον Γιάννη να έχει μεν 15 πόντους (6/10 σουτ), 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ, αλλά και να φορτώνεται με τρίτο φάουλ.Επτά σερί πόντοι του «Greek Freak» έδωσαν ξανά προβάδισμα στο Μιλγουόκι, 51-55, αλλά Τέιτουμ και Μόρις απάντησαν, με τον δεύτερο να εκμαιεύει το τέταρτο φάουλ του Αντετοκούνμπο και λίγο αργότερα ακολούθησε ανάλογο πρόβλημα με τον Μίντλετον.Χωρίς τους ηγέτες τους στο παρκέ, οι Μπακς στάθηκαν καλά και με τον Χιλ να παίρνει τη σκυτάλη ξέφυγαν ξανά με τέσσερις, 68-72.Το τάιμ άουτ του Μπραντ Στίβενς δεν βοήθησε, με τα «ελάφια» να ξεφεύγουν με δέκα, 78-88 και οι Μπακς έκλεισαν το τρίτο δωδεκάλεπτο με 72-80, έχοντας τον Αντετοκούνμπο και τον Μίντλετον εκτός για οκτώ και έξι λεπτά αντίστοιχα.Χόρφορντ και Τέιτουμ οδήγησαν τους Σέλτικς σε ένα σερί που έριξε τη διαφορά στους πέντε, 86-91. Το Μιλγουόκι, όμως, είχε ξανά τις απαντήσεις αποκαθιστώντας γρήγορα τη διαφορά, 89-99 και ο Γιάννης ήταν ασταμάτητος, με το ματς να τελειώνει πρόωρα.Τα δωδεκάλεπτα: 30-22, 49-47, 72-80, 101-113.