266 λεπτά προς την αιωνιότητα

Μετά από 4 ώρες και 26 λεπτά ο Ρότζερ Φέντερερ κατάφερε να φτάσει στον μεγάλο τελικό του ολυμπιακού τουρνουά.Ο Ελβετός Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης απέκλεισε τον Αργεντινό Χουάν Μάρτιν ντελ Πότρο με 2-1 σετ σε ένα φανταστικό νικητήριο σετ που διήρκησε 2 ώρες και 43 λεπτά και πήρε με 19-17!Ο Φέντερερ σήμερα δεν ήταν καλός αλλά η κλάση του και η εμπειρία του όχι μόνο στα γήπεδα του Γούιμπλεντον ήταν εκείνη που του έδωσε τη νίκη. Ο ντελ Πότρο κατάφερε να εκμεταλλευτεί την κακή μέρα του Ελβετού στο πρώτο σετ και πήρε προβάδισμα με 1-0 (6-3 γκειμς).O Φέντερερ συνέχισε να κάνει αβίαστα λάθη και στο δεύτερο σετ και αυτό γιατί ο Αργεντινός έδινε απαντήσεις στα forehands και backhands του. Ο Ελβετός όμως είχε πολυ καλό σερβίς και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 24 άσους. Κάπως έτσι ισοφάρισε σε 1-1 και πήγαμε στο τρίτο σετ. Σε ένα σετ, ο θάνατός σου η ζωή μου, δεν… πέθαινε κανείς. Μπρέικ δεν γινόταν με τίποτα και ο Φέντερερ έδειξε πως αφού δεν μπορούσε να βγάλει κάποιες δύσκολες άμυνες, θα τον έπαιζε στην κούραση. Στο 17-17 σέρβιρε ο Αργεντινός και το μπρέικ που ήθελε ο Ελβετός ήλθε. Ο Φέντερερ πήρε με την ψυχή στο στόμα την πρόκριση στον τελικό αλλά συνεχάρει τον άξιο αντίπαλό του. Παρόλα αυτά το σημερινό παιχνίδι δεν είναι το μακροσκελέστερο στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων. Τα 57 συνολικά γκέιμς που χρειάστηκαν είναι αρκετά πίσω από τα 66 που παίχτηκαν στο ματς του πρώτου γύρου των φετινών Αγώνων μεταξύ του Ράονιτς και του Τσονγκά.Οι 4 ώρες και 26 λεπτά είναι πάντως το μακροβιότερο ματς σε ολυμπιακό τουρνουά που χάρισε σε όλους θέαμα κορυφαίου επιπέδου. πηγή : pamesports.gr