ΒΙΝΤΕΟ: Στον τελικό η Ουρουγουάη

Μετά από ένα  δραματικό ματς που κρίθηκε στα πέναλτι, η Ουρουγουάη επικράτησε του Ιράκ με 7-6 (1-1) και προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου των Νέων, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη Γαλλία.

Το ισόπαλο σκορ μεταξύ της Ουρουγουάη και του Ιράκ τόσο στην κανονική διάρκεια του ματς, όσο και στην παράταση οδήγησε τις δύο ομάδες στην διαδικασία των πέναλτι.

Οι δύο μονομάχοι χρειάστηκαν 16 εκτελέσεις για να επικρατήσει τελικά η Ουρουγουάη με 7-6 και να πανηγυρίσει την πρόκρισή της στον μεγάλο τελικό.

Το Ιράκ είχε προηγηθεί στο ματς με γκολ του Αλί Αντναν στο 34ο λεπτό, ύστερα από εκτέλεση φάουλ. Το Ιράκ έδειχνε ότι είναι κοντά στην πρόκριση, αλλά η Ουρουγουάη ισοφάρισε στο 88ο λεπτό με τέρμα του Μπουένο.

Τα τριάντα επιπλέον λεπτά της παράτασης δεν έβγαλαν νικητή και το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι.

ΠΗΓΗ:pamesports.gr