Bρήκε τον δάσκαλό του ο Federer;

Μετά το χρυσό που του στέρησε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, ο Andy Murray ανέκοψε για δεύτερη συνεχή φορά τη φόρα του Roger Federer στον ημιτελικό του Shanghai Masters με 2-0 σετ (6-4, 6-4).Στον τελικό ο Μurray θα παλέψει για τον 9ο τίτλο του απέναντι στον Novak Djokovic στην άτυπη ρεβάνς του US Open.Η συνήθεια που έγινε λατρεία είναι τα ματς των δύο αθλητών τους τελευταίους μήνες. Μετά τον τελικό στο Wimbledon, όπου είχε επικρατήσει ο Federer και τον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων, όπου είχε νικήσει ο Murray, οι δύο τενίστες συναντήθηκαν για τρίτη φορά σε μικρό χρονικό διάστημα. Στο πρώτο σετ, ο Ελβετός και νούμερο ένα της παγκόσμιας κατάταξης «έφαγε» break από το… πουθενά. Ο «King Roger» υπέπεσε σε τρία «double fault» μέσα σε ένα γαμε (!) και… αναγκαστικά βρέθηκε πίσω στο σκορ 3-2 . Ο Σκωτσέζος ήταν πολύ δυνατός και δεν έχασε την ευκαιρία να πάει χαμένη, παίρνοντας το πρώτο σετ με 6-4.Στο δεύτερο, ο Federer είχε νεύρα. Και κάποιες σταγόνες βροχής τον εκνεύρισαν ακόμα περισσότερο. Στο πρώτο game, σέρβιρε ο Ελβετός, όμως τα πράγματα ήταν «σκούρα» και φαινόταν στο court. Ο Μurray έχασε 6 ευκαιρίες να κάνει το break, όμως είχε ήδη…στείλει το μήνυμά του και πήρε την πρόκριση στο μεγάλο τελικό, όπου τον περίμενε από νωρίς το μεσημέρι ο Νovak Djokovic, σε μια επανάληψη του πρόσφατου US Open, όπου είχε νικήσει ο Βρετανός, με τον τελευταίο να θέλει να πάρει για 3η συνεχή φορά τον τίτλο στο Shanghai Masters. Η μόνη… παρηγοριά για τον Federer ότι ακόμα και αν ο…Nole πάρει το τρόπαιο τελικά, η κορυφή στην παγκόσμια κατάταξη θα ανήκει στον Ελβετό για 300η εβδομάδα στην καριέρα του.  ΠΗΓΗ: www.sport-fm.gr