http://enikos.smart-ads.gr/adclick.php?bannerid=2508&zoneid=0&dest=http%3A%2F%2Fwww.icbs.gr%2F

  • Αθήνα26°CΥψηλή:28°C
    Χαμηλή:23°C
  • Θεσ/νίκη19°CΥψηλή:28°C
    Χαμηλή:19°C
  • Πάτρα21°CΥψηλή:28°C
    Χαμηλή:21°C
  • Ηράκλειο27°CΥψηλή:30°C
    Χαμηλή:23°C
  • Λάρισα21°CΥψηλή:27°C
    Χαμηλή:19°C
ΒΙΝΤΕΟ-"Έφυγε" ο Αντώνης Βαρδής

"Ξύλο" Βορίδη-Λαφαζάνη

Πρώτη καταχώρηση: 23/07/2012 - 08:39

Τελευταία δημοσίευση: 23/07/2012 08:39Πολιτική

Μόνο στα χέρια δεν ήρθαν Μάκης Βορίδης και Παναγιώτης Λαφαζάνης, με αφορμή την απεργία στη Χαλυβουργία...

Δείτε το βίντεο από τον ΣΚΑΪ.

εκτύπωση

Αν βρίσκεσαι στο δρόμο ή δεν έχεις συνεχή πρόσβαση στο διαδίκτυο, αποθήκευσε τους τηλεφωνικούς αριθμούς του enikos.gr και στείλε μας τη φωτογραφία, το βίντεο ή το μήνυμά σου για να καταγγείλλεις, να πεις την άποψή σου ή και για να δείξεις αυτό που θέλεις.

Tηλ. 6944 05 05 05 και 6944 06 06 06

Άλλοι τρόποι επικοινωνίας με το enikos.gr:

 

e-mail: info@enikos.gr

Tηλ: 210 87 88 006-007-008

Fax: 210 87 88 200

Γράψε κι εσύ το δικό σου σχόλιο:

όνομα
e-mail
σχόλιο
 
*

To όνομα είναι υποχρεωτικό πεδίο. Το e-mail δεν θα εμφανίζεται.
To σχόλιο σας θα εμφανιστεί στο site με μια μικρή καθυστέρηση.
Η δημοσίευση του σχολίου σας θα ολοκληρωθεί μόλις επιβεβαιώσετε ότι εσείς είστε ο σχολιαστής, μέσα από το email σας.

Σχόλια (71)
  • γιωργοςΠαρασκευή 27 Ιουλίου 2012, 00:37
    βομηχανε...
    την πατησες σε ολα.
    απο που ν αρχισω?
    επιχειρηματιας ειμουνα (σαν οικογενεια)πολυ πριν την εικοσαετια σου.
    εκει ειδα τα καλα του ελευθερου ανταγωνισμου και της εισοδου του μεγαλου κεφαλαιου στην αγορα.αρα δε με πειθεις.
    και απορω πως συμβουλευσες καποιον μπακαλη να ανταγωνιστει το σθπερ μαρκετ.
    αν δεν το εκανες εσυ, το καναν αλλοι.
    το αποτελεσμα ομως δειχνει πως μπακαλικα πλεον δεν υπαρχουν.
    τα περι σοφιστειας αφορουσαν τη θεση σου περι.....υπερασπισης του δικαιωματος της εργασιας.
    δηλαδη το κρατος με τα ματ υπερασπησαν τα εργασικα συμφεροντα των 50 απεργοσπαστων και οχι του μανεση.
    στο εργοστασιο που δουλευω και εγιναν 110 απολυσεις , δεν ηρθαν τα ματ να βαρεσουν το βιομηχανο που καταστρατηγησε το δικαιωμα στην εργασια των 110 εργατων.
    περιεργο ε?
    οσο για τα αλλα, τι να πω?
    τηλεοπτικη δημοκρατια.ωραιο οραμα εχεις, να το χαιρεσαι.αναξια λογου και κριμα.
    οσο για τον συνδικαλισμο, συμφωνουμε, απο τους εργατες για τους εργατες.
    ταξικος δηλαδη.
    τι σε πειραζει ομως ο εργατες , εκτος απο συνδικατα να εχουν και ταξικο κομμα?
    ε?
  • Νικόλας Κ.Τετάρτη 25 Ιουλίου 2012, 14:09
    @ΒΙΟΜΗΧΑΝΟΣ
    Βλέπω ότι αρέσκεσαι σε καλογραμμένα κατεβατά χωρίς επι της ουσίας όμως να λες κατι... Μάλλον μπερδεμένα μας τα λες Βιομήχανε..
    Από το τελευταίο σου σχόλιο κρατώ τα εξής..
    Ο υπαρκτός σοσιαλισμός κατέρρευσε, άρα μένει μόνο ο καπιταλισμός, τελεία και παύλα.
    Έχεις εταιρεία συμβούλων και απασχολείς 5 άτομα, με τι και πόσους μισθούς όμως?
    Εφαρμόζεις την πριμοδότηση της κερδοφορίας για να έχεις μεγαλύτερο προσωπικό όφελος.. Για να αυξάνεις την οικονομική σου δύναμη. Μη μου πείς δηλαδή ότι μοιράζεσαι τα κέρδη με τους υπαλλήλους σου κιόλας..
    Δηλαδή μας λες ότι ο Μάνεσης είναι καλός επιχειρηματίας και φίλος των εργαζομένων που απολύει..
    Μιλάς γενικόλογα για ένα νέο τύπου συνδικαλισμό που δεν θα εμπεριέχει κομματική η ταξική βάση αλλά θα είναι απο τους ''εργαζομενους για τους εργαζομενους'', δηλαδή?
    Τι είναι ο εργαζόμενος?
    Τι είναι ο εργοδότης?
    ποιές οι εργασιακές τους σχέσεις?
    Μάλλον πρέπει να μας εξηγήσεις την θεωρία σου περι ψηφιακού αταξικού συνδικαλισμού... Αν και έχω την υποψία ότι εννοείς μάλλον συδικαλισμό επί της οθόνης κάποιου υπολογιστή και όχι στους εργασιακούς χώρους ή στους δρόμους..
    Η επόμενη πανελλαδική απεργία θα είναι μέσω twitter.. εε ρε Λούμπεν που είσαι να δεις πρόοδος..
    Καταλαβαίνεις βέβαια πόσα γελοία και προβοκατόρικα ακούγονται όλα αυτά σε ένα λαό που καταστρέφεται μέρα με τη μέρα από το σύστημα και την κυβέρνηση που υποστηρίζεις.. Σαν να μην είναι ακριβώς αυτό το σύστημα του φιλελευθερισμού, του ιδιωτικού ελεύθερου ανταγωνισμού και των λόμπι και των αγορών που μας έχει φέρει εδώ που ήμαστε... Ρε λες και να είχαμε κομμουνισμό στην Ελλάδα τα τελευταία 30 χρόνια?.. οικτρά πλάνη ο κόσμος.. άστα βράστα..
  • redfillΤετάρτη 25 Ιουλίου 2012, 13:09
    @ ΒΙΟΜΗΧΑΝΟΣ.
    Tι ακριβώς εννοείς όταν μιλάς για κάποια "πεφωτισμένα" μυαλά στο συνδικαλιστικό κίνημα, που θα αλλάξουνε πρακτικές και θα δημιουργήσουν ένα σύγχρονο συνδικαλιστικό κίνημα.??
    Αντί για απεργίες να κάνουμε ένα group διαμαρτυρίας στο Facebook για παράδειγμα??? Και στα πόσα Like θα υποκύπτει η εργοδοσία?? Ξεκαθάρισε τι εννοείς, γιατί εγώ αντιθέτως πιστεύω πώς όσο σκληραίνει η εργοδοσία τόσο και περισσότερο πρέπει να δυναμώνει και η εργατική δράση!
    Μπορεί εσύ προσωπικά να είσαι επιτυχημένος και να προοδεύεις μέσα στη κρίση, αλλά μην κρίνεις εξ ιδίων. Δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τις ίδιες δυνατότητες καθώς δεν μεγάλωσαν με τις ίδιες συνθήκες. Επίσης δεν έχουν και όλοι τις ίδιες ικανότητες. ΟΛΟΙ όμως έχουν δικαίωμα στη ζωή και στην αξιοπρέπεια. Ο εργάτης (ακόμα και ο ανειδίκευτος) έχει τα ίδια δικαιώματα και τις ίδιες ανάγκες (ίσως και περισσότερες) με έναν επιστήμονα .
    Ενημερώνω πως και εγώ είμαι ελεύθερος επαγγελματίας (μηχανικός), που μάχομαι καθημερινά και δεν κάνω εκ του ασφαλούς κριτική.
    Προβοκατόρικο ερώτημα. Οι υπάλληλοι σου, αλλά και των άλλων 90% που λες, μαζί με τα μπόνους και τα πριμ, φτάνουν να παίρνουν κανα χιλιάρικο το μήνα??
    Και τέλος, από τότε που όπως λες το τειχος στο Βερολινο επεσε, και ο υπαρκτος σοσιαλισμος κατερρευσε η ζωή μας έγινε καλύτερη ή χειρότερη?? Πόσα δικαιώματα κερδίσαμε και πόσα χάσαμε?? Όσο για το 4% του ΚΚΕ, ΔΥΣΤΥΧΩΣ πολλοί εργαζόμενοι θα νιώσουν στο πετσί τους αυτή την απώλεια
  • BΙΟΜΗΧΑΝΟΣΤετάρτη 25 Ιουλίου 2012, 11:57
    @Νικολας Κ., @Dragon, @γιωργος
    Τι να πω κι εγω τωρα με την σειρα μου?
    Δεν ηξερα οτι η αληθεια ποναει τοσο πολυ!
    Kαλα βρε παιδια, δικιο εχετε!
    Μονο να σας πω τα τελευταια νεα μηπως τυχον και δεν τα μαθατε:
    Ο υπαρκτος σοσιαλισμος κατερρευσε.
    Το τειχος στο Βερολινο επεσε.
    Το ποσοστο του ΚΚΕ επεσε στο 4%
    Και το πιο εξωφρενικο....ο Ανθρωπος πατησε στην Σεληνη!!!

    Αν βγαλετε λιγακι τις κομματικες σας παρωπιδες, ισως μπορεσετε να καταλαβετε αυτα που ισχυριζομαι.
    Πρωτον.Ανιστορητος σε σχεση με τον συνδικαλισμο δεν ειμαι καθολου.Απλως εγω την ιστορια του συνδικαλισμου την εμαθα απο την διεθνη βιβλιογραφια και οχι απο τους ινστρουχτουρες του κομματος.
    Δευτερον.Ποιος χρησιμοποιει βρε Γιωργο σοφιστιες?Εγω ή εσυ οταν μου λες οτι ειμαι ασχετος με την οικονομια επειδη πιστευω οτι οτι σαν ελευθερος επαγγελματιας πρεπει να κινηθω μεσα σε πλαισια που βαζουν αλλοι?Σοβαρα?Κι εγω ο ασχετος νομιζα οτι το οικονομικο περιβαλλον ειναι ξεφραγο αμπελι χωρις κανονες, ορους και νομους!
    Αλλο θελω να πω βρε Γιωργο, αλλα που να με καταλαβεις οταν η επιχειρηματικοτητα ειναι για σενα "κακια" λεξη.Εχω δημιουργησει εδω και 20 χρονια μια μικρη εταιρεια συμβουλων."Μικρομαγαζο" σε σχεση με τις πολυεθνικες που υπαρχουν στον κλαδο.Εμενα γιατι δεν με εκλεισε το "επαρατο" κεφαλαιο?Αντιθετα υπαρχει μικρη αλλα σταθερη αυξηση της δουλειας και τους 3 υπαλληλους που απασχολω, προσφατα τους εκανα 5.
    Ξερεις κατι?Αν ειχα μεινει κι εγω προσκολλημενος στις μεθοδους που χρησιμοποιουσα πριν 15-20 χρονια, αν μοιρολατρικα εκλεγα καθε φορα που μια πολυεθνικη ανοιγε καινουργιο γραφειο στην Ελλαδα, αν βολευομουνα να κατηγορω την ελευθερη οικονομια και εβλεπα "δαιμονες" συνεχεια γυρω μου που επιβουλευονται το μαγαζακι μου, τωρα φυσικα δεν θα υπηρχα στην αγορα.
    Τριτον.Θα σου πω κατι εμπιστευτικα και σε παρακαλω μην το πεις στον Περισσο και τους χαλασεις την συνταγη.Εγω, αλλα και το 90% των επιχειρησεων πελατων μου δινουμε bonus επι των κερδων στο τελος καθε κερδοφορας χρησης.Επισης δινουμε πριμ παραγωγικοτητας, επιτευξης στοχων.κ.α.Βλεπεις Γιωργο εκτος απο καλοι κουμουνιστες, υπαρχουν και σωστοι εργοδοτες(δεν ειμαστε ολοι αιμοσταγη ζομπι) οι οποιοι, ναι, θα ηθελαν οι εγαζομενοι τους να βοηθησουν σε περιπτωση που η εταιρεια περασει σε ζημιες.
    Τελος.Οπως ισως ΔΕΝ διαβασατε στο προηγουμενο σχολιο μου, μιλαω για την αναγκη δημιουργιας ενος νεου τυπου συνδικαλισμο, πιο συγχρονου, πιο κοντα στον καινουργιο ψηφιακο κοσμο(εγω δεν εγραψα τιποτε περι life style), ανεξαρτητο και μακρυα απο μικροκομματικες σκοπιμοτητες.Απο τους εργαζομενους για τους εργαζομενους και οχι απο τα "φιλολαικα" κομματα για τους εργαζομενους.
    Αυτο σημαινει οτι πιστευω στην εννοια στην φιλοσοφια και στην ιδεολογια του συνδικαλισμου.Διατηρω λοιπον τις ελπιδες μου οτι θα ερθουν καποια στιγμη καποια "πεφωτισμενα" μυαλα στο συνδικαλιστικο κινημα, θα αποτιναξουν τους απαρχαιωμενους κομματικους δεσμους και τα συντεχνιακα συμφεροντα, θα αλλαξουνε πρακτικες και συμπεριφορες που παραπεμπουν σε "τσαμπα μαγκες", θα ξεφορτωθουν τον βαρετο και εκνευριστικο "ξυλινο" λογο και θα δημιουργησουν ενα συγχρονο συνδικαλιστικο κινημα.
    Και μπορει φιλε μου dragon, ο χαλυβουργος του χθες να μην εχει tweeter και facebook, αλλα για τον χαλυβουργο του αυριο (της Generation Y), τα social media θα ειναι ο κυριος τροπος επικοινωνιας.
    Προσωπικο μου πιστευω ειναι οτι μονο αν γινει μια τετοια μεταμορφωση και στην Ελλαδα(γιατι ηδη στην Ευρωπη εχει ξεκινησει), εχει ελπιδες ο συνδικαλισμος να προβει σε νεες κατακτησεις και να παρει την ρεβανς απο το Κεφαλαιο.
  • @βιομηχανοςΤετάρτη 25 Ιουλίου 2012, 00:25
    γιωργος εδω.
    τι να σου πω?
    ολα σου απαντηθηκαν απο αλλους αναγνωστες.
    κανεις τραγικα λαθη και εισαι ανιστορητος.
    ανιστορητος και σε σχεση με το συνδικαλιστικο κινημα(μ αρεσει που αναφερεσαι στη βορειο αμερικη, εκει να δεις αγωνα και αιμα), αλλα κυριως σε σχεση με την ιδια την αναγνωση της ιστοριας και την κατανοηση της.
    και μονο που λες οτι ο καπιταλισμος κερδισε και το θεωρεις αυτο παγιωμενο, δειχνεις ποσο ασχετος και αρα ακαταλληλος, εισαι για να κρινεις θεωριες σαν του διαλεκτικου υλισμου και πρακτικες σαν του ταξικου εργατικου κινηματος.το οτι εισαι ελευθερος επαγγελματιας δε μου λεει κατι, γιατι κι εγω με τη σειρα μου μου σου λεω πως ειμαι ανελευθερος εργατης.
    αν και καθηγητης οικονομικων, εισαι παντελως ασχετος με την οικονομια μιας και θεωρεις πως οτι καταφερες η δεν καταφερες οφειλετε αποκλειστικα σε σενα.
    σε σενα οφειλετε φιλτατε το υψος του φπα που θα πληρωσεις?
    το υψος το φορου που θα πληρωσεις?
    το ωραριο που καλεισαι να δουλεψεις και αυτο του ανταγωνισμου?
    σε σενα οφειλετε καθε μετρο που αφορα τη δυνατοτητα λειτουργιας η οχι της επιχειρισης σου?
    σε σενα οφειλετε το αν εγω εχω σαν καταναλωτης να μπω στο μαγαζι σου?
    οχι φιλτατε.
    εσυ μονο μπορεις μεσα στα πλαισια που σου βαζουν να κινηθεις λιγοτερο η περισσοτερ εξυπνα.αλλα το αν θα επιβιωσεις η οχι, αλλοι το καθοριζουν.
    κι αυτοι οι αλλοι , εχουν ονοματεπωνυμο.
    λεγονται κυβερνηση και πισω τους κρυβετε η πραγματικη εξουσια.
    αυτη που λεει οτι τα κερδη θα πηγαινουν στα μονοπωλια, οτι το παραμυθι του ελευθερου ανταγωνισμου ειναι μονο για λαικη καταναλωση, οτι τα μικρομαγαζα πρεπει να κλεισουν.
    τωρα για τα ερωτηματα σου, συντομες απαντησεις:
    ακομα και στο πνευμα του καπιταλισμου(σκατα στα μουτρα του), μια επιχειρηση δε δικαιουται να κανει περικοπες στο μισθο των εργαζομενων για τον εξης απλο λογο:οταν εκανε τα κερδη τα μοιραζε με τους εργατες?
    δε νομιζω.αρα γιατι να μοιαζεται τη χασουρα και οχι τα κερδη.
    εργατες ειμαστε, οχι μετοχοι.
    μετα, ο συνδικαλισμος οπως αναπτυχθηκε μεσα απο το πασοκ και κυριαρχει ακομα, ειναι αισχρος και προστυχος.
    αλλα δεν ειναι εργατικος συνδικαλισμος, ετσι δεν ειναι?
    εργοδοτικος θα ελεγα.
    εμεις θελουμε εργατικο συνδικαλισμο, μια γσεε των εργατων. οι βιομηχανοι ας αρκεστουν στον σεβ.
    το επομενο ερωτημα ειναι σοφιστεια.
    το δικαιωμα στην εργασια ειναι ιερο και η απεργια ενα μεσο να παλευεις για αξιοπρεπη εργασια και αμοιβη.
    αντι ρωτω?
    η.... δημοκρατια πρεπει να επιβαλει την αποψη της πλειοψηφιας στη μειοψηφια, η οχι?
    και μια απαντηση ακομα.
    κοκκινα ειναι ολα μεσα μου.και κοιταω να τα κανω και εξω μου.
    και για να δεις τι παει να πει δικαιωμα στην εργασια και αξιοπρεπεια στην εργασια, θα σου πω μια πραγματικη ιστορια.
    το 90 ο πατερας μου, προισταμενος στην ΠΠ, δεχτηκε μια λιστα απο την εργοδοσια , προς συμπληρωση.
    ποιοι πρεπει να απολυθουν, συμφωνα με τα κριτηρια της εταιρειας.
    αφορουσε 15 ατομα.
    ο πατερας μου εγραψε 15 φορες το ονομα του και απολυθηκε.
    εγω φοιτητης στη θρακη και ο αδερφος μου, μεταπτυχιακος στη κρητη.
    δε σκεφτηκε τιποτα περα απο τους συναδελφους και την τιμη του.
    και καλα εκανε.
    αυτο παει να πει κομμουνιστης και γι αυτο ποτε δε προκειται να προδωσουμε τις ιδεες , τα οραματα και τις πρακτικες του κομματος.
    γιατι γαλουχουν ανθρωπους με τιμη και αξιοπρεπεια.
    αν σου λενε κατι αυτα τα πραματα.
  • DragonΤετάρτη 25 Ιουλίου 2012, 00:15
    @Βιομήχανος
    Κράτα το ρεαλισμό που θέλει στο όνομα της υπέρβασης της κρίσης και της αύξησης της ανταγωνιστηκότητας την κατάργηση κάθε έννοιας εργασιακού δικαίου, την πλήρη κατάργηση του κοινωνικού κράτους και άσε εμάς να παλεύουμε για την "ουτοπία" οι εργαζόμενοι να δουλεύουν σε αξιοπρεπείς συνθήκες και να αμοίβονται με μισθούς που θα καλύπτουν τις ανάγκες τους.
    Όσο για το συνδικαλισμό του 21ου αιώνα που θέλει marketing και lifestyle θα ήθελα πολύ να μάθω τις ιδέες σου. Αντί του Σιφωνιού ποιον προτείνεις να εκλέξουν οι χαλυβουργοί κανέναν τύπο με MBA που όταν περνάει έξω από τη χαλυβουργία πιάνει τη μύτη και αν δώσει χειραψία σε χαλυβουργό θα ματώσουν τα χέρια του; Ρε φίλε τους χαλυβουργούς θα τους εκπροσωπεί πάντα χαλυβουργός ο οποίος ούτε twitter θα χειρίζεται ούτε account στο facebook θα έχει.
    Όλοι εσείς που κάθεστε και γράφετε τόσα σχόλια και πολλές φορές και ύβρεις για τους χαλυβουργούς 9 μήνες σας περιμένουν. Πηγαίνετε ρε παληκάρια να τους γνωρίσετε από κοντά. Μοναδική εμπειρία. Θα γνωρίσετε ανθρώπους που οι περισσότεροι νομίζετε ότι δεν υπάρχουν
  • ΔήμητραΤρίτη 24 Ιουλίου 2012, 21:53
    Πως ξεχωρίζεις έναν άνθρωπο που καλοκαιριάτικα δουλεύει από αυτόν που κάνει πλάτσα-πλούτσα ενώ υποτίθεται ότι δουλεύει για το καλό μας; Η απάντηση βρίσκεται στο πρώτο λεπτό...
  • Νικόλας Κ.Τρίτη 24 Ιουλίου 2012, 20:09
    @ΒΙΟΜΗΧΑΝΟΣ
    Η έκφραση σου ''Γιατί όντως ο αγώνας ήτανε ταξικός και το Κεφάλαιο κέρδισε.'' είναι ενδεικτική είτε της προσωπικής σου ήττας και παραίτησης, είτε της ταξικής σου θέσης.
    Σε κάθε περίπτωση είναι υποκριτική η στάση σου και αρκετά ασαφής όταν λές πως ''Σίγουρα, θα ήτανε πολύ ωραία να ζούσαμε σ ένα όμορφο κόσμο , αγγελικά πλασμένο.''. Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου ορίσεις την ιδανική σου αυτή ουτοπία και μετά να συζητήσουμε για το αν είναι εφικτή η όχι.

    Το συμπέρασμα σου ότι ο ταξικός αγώνας έχει καταλήξει ανακηρύσσοντας νικητή το κεφάλαιο είναι τουλάχιστον γελοίο αφού προϋποθέτει ότι η ''Ιστορία απεφάνθει'' καταργώντας την διαχρονικότητα και το άγνωστο μέλλον που όμως πάντα ριζώνει σε κάποιο παρόν.
    Βολικό συμπέρασμα από κάποιον που λειτουργεί ιδιοτελώς και προφανώς δεν πλήττεται από την καταστροφή. (Αλλιώς, αν πλήττεται, θα πρέπει να τον κατατάξουμε στα λοβοτομημένα θύματα του συστήματος). Ειδικά σήμερα που όλος ο πλανήτης βρίσκεται σε αναταραχή από πολέμους, οικονομικη κρίση, μαζική μετανάστευση κλπ το βρίσκω ιδιαίτερα ανώριμο αν όχι προβοκατόρικο να μιλάς για υποθέττω οριστική νίκη του κεφαλαίου επί των εργαζομένων..

    Διαχρονικά στην Ιστορία η καταπίεση η εξαθλίωση και η αδικία των λίγων έναντι των πολλών οδήγησε σε ρήξεις και αυτό δεν νομίζω να αλλάξει ποτέ. Τα συστήματα δοκιμάζονται πάνω στον λαό τους και κρίνονται ιστορικά από το αν δημιουργούν ευτυχία και καλή ζωή στους πολίτες τους. Για την ώρα το παρόν σύστημα φαίνεται να αποτυγχάνει και όσο η εξουσία που το στηρίζει γίνεται βιαιότερη και άδικη προς τον λαό της τόσο θα μεγαλώνει και η ταξική ρήξη που υπο συνθήκες γεννά την ιστορία..
  • ΒΙΟΜΗΧΑΝΟΣΤρίτη 24 Ιουλίου 2012, 19:17
    Ηρεμα παιδια! Ενας-ενας!
    Κατ'αρχην θα συμφωνησω με το σχολιο του φιλου περι της φοροδιαφυγης των ελευθερων επαγγελματιων.Ειναι φυσικα κι αυτος ενας παραγοντας που μας οδηγησε στην καταστροφη.Αν διαβασετε ομως προσεκτικα το σχολιο μου, δεν θεωρησα τον κλαδο μου αμοιρο ευθυνων.Τον εαυτο μου μονο υπερασπιστηκα στο σχολιο του Γιωργου περι σκυμμενης ραχης.
    Βρε παιδια, ρεαλιστης ειμαι και δεν μου αρεσουν τα "ψευτικα τα λογια τα μεγαλα", απ'οπου κι αν προερχονται.
    Σιγουρα, θα ητανε πολυ ωραια να ζουσαμε σ'εναν ομορφο κοσμο , αγγελικα πλασμενο.
    Εναν κοσμο οπου "Το ποιο ιερό πράγμα είναι η ειρήνη και το ευ ζην που προκείπτει μέσα από δίκαιες αμοιβές για δεδομένο όγκο εργασίας και όχι για την αναγκαστική και εκβιαστική εργασία εκμετάλευσης μισων μισθών και απλήρωτων υπερωριών."οπως γραφει ο Νικολας Κ.
    Εναν κοσμο ανιδιοτελους αλληλεγγυης οπως ονειρευεται ο Dragon.
    Δεν ζουμε ομως!
    Και ξερετε γιατι?
    Γιατι οντως ο αγωνας ητανε ταξικος και το Κεφαλαιο κερδισε.
    Και κερδισε γιατι επαιζε εντος εδρας και ειχε "πιασμενο" και τον διαιτητη.
    Και τωρα, ολοι εμεις που χασαμε, προσπαθουμε με ενστασεις κατα της διαιτησιας και πορειες στους δρομους για ανοδο της ομαδας μας ξανα στην Α' εθνικη να αλλαξουμε το αποτελεσμα.
    Η αποψη μου λοιπον ειναι οτι θα πρεπει επιτελους να καταλαβουμε οτι στην νεα παγκοσμιοποιημενη οικονομια και στον νεο ψηφιακο μας κοσμο οπου τα πραγματα αλλαζουν καθε μερα, δεν μπορουν να βρεθουνε λυσεις με μεθοδους του 1900!
    Αυτο ειναι και η απαντηση στον Dragon που αναρωτιεται αν εχω διαβασει την ιστορια του συνδικαλιστικου κινηματος.
    Φιλε μου, λογω αντικειμενου(ειμαι καθηγητης Οικονομικων), ειμαι γνωστης και της Ελληνικης και της παγκοσμιας ιστοριας του συνδικαλισμου.
    Γι'αυτο ακριβως εγραψα στο προηγουμενο σχολιο μου για τα επιτευγματα του συνδικαλιστικου κινηματος.Τα επιτευγματα αυτα ομως ηρθανε με συγκεκριμμενες μεθοδους και τακτικες που εφαρμοστηκαν για να αντιμετωπισουνε ενα Κεφαλαιο το οποιο ακομη δεν ειχε οργανωθει, δεν ειχε συναψει ισχυρες συμμαχιες, δεν ειχε παγκοσμιοποιηθει.
    Τωρα που ολα αυτα εχουνε αλλαξει, πιστευετε εσεις οτι με τις ξεπερασμενες μεθοδους και τις πρακτικες του ΠΑΜΕ, τον ξυλινο λογο του Σιφωνιου και τον αδιαλακτο τσαμπουκα του Φωτοπουλου θα καταφερει τιποτε το Συνδικαλιστικο κινημα?
    Καταλαβαινω οτι ο ορθολογισμος μου φτανει στα ορια του κυνισμου, αλλα πιστευω οτι θα πρεπει επιτελους να παραδεχτουμε οτι ο συνδικαλισμος οπως τον ξεραμε ειναι πλεον τελειως αναποτελεσματικος.
    Θα πρεπει αντιθετα να οργανωθει επανω σε νεες βασεις χρησιμοποιοντας αντιστοιχα οπλα μ'αυτα του "αντιπαλου":Νεες τεχνολογιες, εξελιγμενες τεχνικες marketing, δημιουργικη φαντασια, παγκοσμιοποιημενη προοπτικη....

    Κι αν αυτα που λεω τα διαβαζετε ορισμενοι, γουρλωνετε τα ματια σας και λετε "τι λεει αυτος ο μακακας", τοτε το μονο που εχω να σας πω ειναι:ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΟΝ 21ο ΑΙΩΝΑ!!
  • Νικόλας Κ.Τρίτη 24 Ιουλίου 2012, 17:54
    @ΒΙΟΜΗΧΑΝΟΣ
    Το ποιο ιερό πράγμα είναι η ειρήνη και το ευ ζην που προκείπτει μέσα από δίκαιες αμοιβές για δεδομένο όγκο εργασίας και όχι για την αναγκαστική και εκβιαστική εργασία εκμετάλευσης μισων μισθών και απλήρωτων υπερωριών.
    Ο Μάνεσης και ο κάθε Μάνεσης με πρόφαση την οικονομική κρίση βρίσκουν ευκαιρία να αυξήσουν την κερδοφορία τους σε βάρος των εργαζομένων.
    Κριτήριο του Μάνεση πάντα είναι η σταθεροποίηση ή και η αύξηση των κερδών με όποιο τίμημα και στην κατεύθυνση αυτή αξιοποιεί όλες τις νομικά ''αποδεκτές'' οδούς να το πετύχει.
    Αυτό ονομάζεται ακραίος νεοφιλελευθερισμός και είναι υπεύθυνος για την ύφεση και την καταστροφή που πλήτει την ώρα..
    Δεν αρκεί να υπερασπίζεσαι το δικαίωμα στην εργασία, το ζήτημα είναι για ποιά ακριβώς εργασία και για ποιό τίμημα μιλάμε.
    Μια κερδοφόρα επιχείρηση σαν αυτή του Μάνεση γιατί πρέπει να κάνει μειώσεις?.. Ποσο δε να τις επιβάλει με τα ματ..
    Τέλος δεν με εκπλήσει που λοιδωρείς τον συνδικαλισμό. Είναι απολύτως φυσικό να βρίσκεις απέναντι το ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ και λοιπές αριστερές δημοκρατικές δυνάμεις.. δηλαδή τι περίμενες να βρείς την ΝΔ?..
    'Ασχετα από τα κακώς κείμενα του συδικαλισμού όπως εφαρμόστικε στην Ελλάδα είναι ένα απαραίτητο εργαλείο αντίστασης των λαικών συμφερόντων απέναντι σε αδίστακτους όπως ο Μάνεσης.. απλά και σταράτα .... από την μία η εξουσία και το κεφάλαιο και από την άλλη ο εργαζόμενος.. αντικρουόμενα συμφέροντα αλλα και τελείως διαφορετικές ηθικές βάσεις.. απο την μία η επιδίωξη αύξησης των κερδών και από την άλλη ο αγώνας για επιβίωση..
  • @ΒιομήχανοςΤρίτη 24 Ιουλίου 2012, 17:04
    Αν το σύνολο των ελευθερων επαγγελματιων, ο κλάδος που ανήκεις και εσύ, πλήρωναν κανονικά τους φόρους τους όλα τα προηγούμενα χρόνια,
    σήμερα δεν θα κάναμε αυτήν την κουβέντα.
  • DragonΤρίτη 24 Ιουλίου 2012, 16:51
    @Βιομήχανος
    Γράφεις για τα κέρδη που έχουν διαχρονικά οι εργαζόμενοι από το συνδικαλισμό. Αυτά προήλθαν από απεργίες τύπου χαλυβουργίας ή απο φιλανθρωπικά Gala και περιπάτους στην εξοχή ή μήπως
    απο κοινωνικούς διαλόγους;
    Έχεις διαβάσει ποτέ την ιστορία του συνδικαλιστικού κινήματος;
    Γνωρίζεις τίποτα για πολυβόλα που κατα καιρούς έχουν στηθεί και στην Ελλάδα για να σκοτώσουν απεργούς;

    Λες "γραφικό" το Σιφωνίο. Αν κρίνεις έναν άνθρωπο από την εμφάνισή του, την προφορά του και το ντυσιμό του ως γραφικό ή όχι, αντιλαμβάνομαι ότι
    κρίνεις τους ανθρώπους με όρους lifestyle οπότε ξεπερνάς σε γραφικότητα και τη Σίσσυ Χρηστίδου.

    Επίσης, αν είναι γραφικός ο Σιφωνιός και έμμισθοι συνδικαλιστές όσοι είναι δίπλα σε αυτόν και τους χαλυβουργούς, τότε οι χαλυβουργοί που πριν ένα μήνα, μετά από 8 μήνες απεργίας,
    τον εξέλεξαν ξανά πρόεδρο είναι χάνοι.
    Επίσης, θα πρέπει να ξέρεις εσύ και οι όμοιοί σου ότι πριν την απεργία η πλειοψηφία των χαλυβουργών ήταν ΔΑΚΕ, αλλά εμπιστεύονταν το Σιφωνιό
    και τον εξέλεγαν πρόεδρο. Άρα, 2 φορές χάνοι.

    Το επιχείρημα για τον Κασιδιάρη δεν σηκώνει σχολιασμό. Η ανακοίνωση των χαλυβουργών μετά την επίσκεψη της Χρυσής Αυγής απαντά και σε σένα
    και στη Χρυσή Αυγή που φορά την φιλεργατική της προβιά.
    Η ανακοίνωση της ΧΑ στο Βόλο το Δεκέμβη τα λέει όλα.


    Η απεργία των χαλυβουργών είναι ταξική μάχη.

    Είναι από τις απεργίες που γράφονται με χρυσά γράμματα στο βιβλίο του εργατικού κινήματος.Και να ξέρεις ότι οι χαλυβουργοί είναι ήδη νικητές.
    Είναι νικητές γιατί έχουν καταφέρει να έχουν συσπειρώσει απέναντί τους όλη την οικονομική ελίτ της χώρας που πολεμάει με νύχια και δόντια να τους κάμψει.
    Οι χαλυβουργοί ανάγκασαν την αστική τάξη, πέρα από τα ΜΜΕ που ελέγχει και όποτε χρειάζεται τα χρησιμοποιεί για να παίξουν το γνωστό βρώμικο
    ρόλο τους, να ρίξει τις μάσκες και να χρησιμοποιήσει με εντελώς απροκάλυπτο τρόπο τον κρατικό μηχανισμό, αποδεικνύοντας ότι αστικό κράτος ανήκει και
    ελέγχεται από τους αστούς και ότι η αστική δημοκρατία σταματά όταν αρχίζει να επηρεάζει τα συμφέροντα της αστικής τάξης.
    Επίσης, νικητές γιατί ένα μεγάλο τμήμα του λαού αντιλαμβάνεται το μεγαλείο του αγώνα τους και τους συμπαραστέκεται
    και αν εσύ και οι όμοιοί σου θεωρείτε τους αλληλέγγυους έμμισθους, προκαλείτε θλίψη , γιατί καταλαβαίνω πως δεν περνάει καν από το μυαλό
    σας η έννοια της ανιδιοτέλειας και της αλληλεγγύης. Άρα, έχετε απωλέσει βασικές ιδιότητες της ανθρώπινης υπόστασης.
  • Ο ΛούμπενΤρίτη 24 Ιουλίου 2012, 16:35
    @απορων,

    "Δικαιωμα στην εργασια σημαινει οτι καθε ανθρωπος που θελει να εργαστει εχει δικαιωμα να εργαζεται. ουσιατικα ειναι η υποχρωση του κρατους να παρεχει εργασια"

    καταλαβαίνεται τώρα, ποιοί ψηφίζουν ΣΥΡΙΖΑ...
  • ΜανοςΤρίτη 24 Ιουλίου 2012, 16:28
    Δεν ανοικω σε καμια καστα εμπορων, βιομηχανων και γενικοτερα επιχειριματιων.Αυτο που δεν εχω καταλαβει μεχρι σημερα ειναι ποιος και με ποιο δικαιωμα ζηταει απο εναν εργοδοτη να υπακουσει στις υπουλες τις περισσοτερες φορες απαιτησεις των συνδυκαλιστων.Οταν ο επιχειριματιας ρισκαρι τα χρηματα του ειναι φυσικο να απαιτει και αναλογο κερδος.Αυτο που το ΚΚΕ μασαει σαν τσιχλα "τα πλουτη τους το αιμα μας"πουλαει στους ανεγκεφαλους.Ο πλεον< φτωχος>απο τους πλουσιους μπορει να κλεισει την επιχειριση του και να ζηση 40 και πλεον χρονια με οτιο εχει.Ποιος απο μας μπορει να ζηση 40 μερες χωρις τιποτα.Εχω εργασθει 42 χρονια και δεν εχω τιποτα αλλο απο μια πετσοκομενη συνταξη, ομω αν δεν υπηρχε το κεφαλαιο θα ετρωγε ο ενας τον αλλον.
  • ΒΙΟΜΗΧΑΝΟΣΤρίτη 24 Ιουλίου 2012, 15:56
    @γιωργος
    Αγαπητε μου Γιωργο.
    Περα απο το να με βριζεις, καμμια ουσιαστικη απαντηση σ'αυτα που εγραψα εχεις να δωσεις?
    Κατ'αρχην εγω αν μεινω ανεργος θα ειναι γιατι τα εκανα εγω σκατα και δεν θα μου φταιει κανενα ΚΚΕ και κανενας εργοδοτης.Βλεπεις ανηκω στην "προνομιουχο" ταξη των ελευθερων επαγγελματιων που ευτυχως δεν εχουν την αναγκη κανενος "προστατη" και ειναι αφεντικα του εαυτου τους.
    Σ'εμενα λοιπον δεν θα μιλας για σκυμμενη ραχη, γιατι εγω αν καταφερα κατι στην ζωη μου το καταφερα με πολλη δουλεια, με προσωπικες και οικογενειακες θυσιες και αναλαμβανοντας τα ρισκα μου.Δεν δεθηκα στο αρμα κανενος "φιλολαικου" κομματος και δεν περιμενα ποτε απο κανεναν επαγγελματια συνδικαλιστη να διεκδικησει για παρτη μου "επιδομα εγκαιρης προσελευσης στην εργασια" και "επιδομα για την μη ληψη επιδοματος"!!
    Ο συνδικαλισμος εχει να επιδειξει ιστορικα και σε παγκοσμιο επιπεδο τρομερα επιτευγματα.Εχει βελτιωσει τις απολαβες τις συνθηκες και τα ωραρια εργασιας.
    Τι σχεση ομως εχει ομως ο υγιης συνδικαλισμος που κατωρθωσε ολα αυτα με τον κατευθυνομενο "σοβιετικου" τυπου συνδικαλισμο της μεταπολιτευτικης Ελλαδας?Και πως γινεται τα πλέον φανερά δείγματα υγιούς Συνδικαλισμού να τα έχουμε στις χώρες της Ευρώπης(ανθρακωρυχοι επι Θατσερ στην Αγγλια) και της Βόρειας Αμερικής?
    Και για να μην νομιζεις οτι εχω και προσωπικα με το ΚΚΕ, πιστευω οτι ολο το "κακο" ξεκινησε επι εποχης ΠΑΣΟΚ του Ανδρεα που κατόρθωσε να εδραιώσει στην Ελλάδα Συνδικαλισμό «Σταλινικού τύπου» όπου το Κόμμα ελέγχει πλήρως τα Προεδρεία ΓΣΕΕ/ΑΔΕΔΥ/ΓΕΝΟΠ - ΔΕΗ…
    Σημερα βεβαια φτασαμε να εχουμε φαινομενα σαν αυτον τον "απιθανο" τον Σιφωνιο που καθοδηγειται και χρηματοδοτειται απο τον Περισσο, βγαινει και κανει κοινες δηλωσεις με το χρυσο αυγο τον Κασιδιαρη, και φρουρει την πυλη μαζι με αλλους εμμισθους "συνδικαλιστες".
    Ετσι λοιπον φιλε μου δεν γινονται οι αγωνες!!

    Τωρα, για την ταμπακιερα θα μου απαντησεις?
    Με ποια λογικη μια επιχειρηση δεν μπορει να προχωρησει σε περικοπες οταν εχει ζημιες?
    Ειναι ή δεν ειναι καπελωμενος ο συνδικαλισμος στην Ελλαδα?
    Τι ειναι πιο ιερο?..το δικαιωμα στην απεργια ή το δικαιωμα στην εργασια?
    Και τελος....
    Ποσα κιλα κοκκινο γρασο εχεις στα ματια σου και δεν μπορεις να δεις οτι αυτος ο λανθανων συνδικαλισμος εχει μεριδιο ευθυνης για την σημερινη καταντια μας?

    Και μια φιλικη συμβουλη...
    Οταν δεν εχουμε επιχειρηματα να αντικρουσουμε καποιον, καλυτερα ειναι να σωπαινουμε παρα να καταφευγουμε σε γενικολογιες και βρισιες.
  • θοδωρεΤρίτη 24 Ιουλίου 2012, 01:04
    αν σε ενδιαφερει να βρεις ανοικτη επιχειρηση να δουλεψεις και αυτο ειναι το μονο σου κριτηριο, ελα να δουλεψεις για μενα.
    θα σε πληρωνω με κλοτσιες.
    αλλα αυτο μαλλον δε σε νοιαζει.
    αρκει να παραμενουν τα κερδη μου υψηλα!
    ρε που να βρω 150 ζωα σα και σενα να γινω βιομηχανος απο το τιποτα?
  • γιωργοςΤρίτη 24 Ιουλίου 2012, 01:00
    βιομηχανε
    ειπες πολλα που δεν εισαι.
    να σου πω κι εγω ενα που εισαι?
    μακακας!
    και ευχομαι να μεινεις ανεργος προκειμενου να προστατευσεις τα κερδη του αφεντικου σου.
    αλλα , ως μακακας, παλι το κκε θα σου φταιει και οχι η -μια ζωη -σκυμμενη ραχη σου και το εξανδραποδισμενο πνευμα σου.
  • Παναγιωτης ΜπαζιωτοπουλοςΤρίτη 24 Ιουλίου 2012, 00:05
    @Χάρης Κωνσταντόπουλος-Μεταλλίδης: είσαι πολύ μεγάλος ρε φίλε.. Σε ευχαριστώ για τη δημοσίευση… Ειλικρινά με έβγαλες από τον κόπο να τα πω μόνος μου…

    @kitsos: Εσένα ποιος σου αρέσει να έχει τον έλεγχο;
    Όσο για την αλληλεγγύη άσε φίλε, την είδαμε την κτηνώδη αλληλεγγύη τους 9 μήνες που πέρασαν… Τα ζώα έχουν μεγαλύτερη πολύ μεγαλύτερη αλληλεγγύη από τα ΚΚΕδια που σφάζουν και την μάνα τους αν δεν είναι του γούστου τους…
    Όσο για την καλύτερη ζωή, ο βασικός επιχειρηματικός κανόνας είναι ότι επιχειρώ όταν κερδίζω άλλως το κλείνω το ρημάδι και δεν ρωτώ κανέναν… Σήμερα θα πρέπει να έχεις πολύ γράσο στα μάτια για να μη δεις ότι η οικοδομή είναι νεκρή…
  • Γιάννης Κ.Δευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 22:50
    Μπράβο στον Παναγιώτη Λαφαζάνη για το σθένος και το κουράγιο του να εκφράζει τον απλό κόσμο. ΣΥΡΙΖΑ παντού.
  • ΘΟΔΩΡΟΣΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 20:37
    XAΡΗ ΚΩΝ/ΠΟΥΛΕ.... ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ. ΑΝ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΖΗΜΙΟΓΟΝΑ ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΓΙΑ ΚΕΡΔΗ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΘΕΩΡΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΕΣΤΩ ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΠΑΡΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ ΤΟ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΚΚΚΕΔΕΣ. ΕΧΟΥΝΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΡΓΟΣΧΟΛΟΣ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΗΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ....ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙ. ΕΠΙΜΕΝΩ ΣΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΜΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ ΠΟΥ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΟΥΝ ΣΧΕΔΟΝ ΤΟ 25% ΤΩΝ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ. ΤΙΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΕΣ ΓΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΤΑ ΘΕΩΡΩ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ - ΕΛΑΦΡΥΝΤΙΚΑ ΠΟΥ ΘΥΜΙΖΟΥΝΕ ΔΟΥΡΟΥ. ΑΣ ΠΑΝΕ ΣΕ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ (πχ ΕΜΙΡΑΤΑ, Σ. ΑΡΑΒΙΑ, ΚΟΥΒΕΙΤ κλπ) , ΙΣΛΑΜΙΚΕΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΞΕΦΡΑΓΑ ΑΜΠΕΛΙΑ ΚΑΙ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΜΕ ΣΥΦΙΛΗ ΚΑΙ ΦΥΜΑΤΙΩΣΗ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΝΕ. ΟΥΤΕ Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΟΠΩΣ ΕΔΩ. ΑΠΟΘΗΚΗ ΣΚΟΥΠΙΔΙΩΝ ΓΙΝΑΜΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟΘΗΚΗ ΨΥΧΩΝ ΚΑΙ ΑΓΝΟΕΙΣ ΤΟΥΣ 40 ΣΦΑΓΜΕΝΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΕ ΕΞΗ ΜΗΝΕΣ. ΤΟΥΣ ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΛΜΟΥΝ ΝΑ ΞΕΜΥΤΙΣΟΥΝ ΛΟΓΩ ΑΛΒΑΝΙΑΣ ΚΑΙ ΝΙΓΗΡΙΑΣ, ΣΤΙΣ ΗΠΑ ΟΠΟΥ ΕΖΗΣΑ ΕΙΚΟΣΙ ΧΡΟΝΙΑ ΟΙ 100, 000 ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΨΙΧΟΥΛΑ (ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟΙ) ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΖΟΥΣΕΣ ΕΚΕΙ ΘΑ ΕΒΛΕΠΕΣ ΕΛΕΓΧΟΥΣ, ΑΠΕΛΑΣΕΙΣ, ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΥΣΤΗΡΑ ΜΕ ΒΑΣΙΚΟ ΣΕΒΑΣΜΟ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΠΩΣ ΕΔΩ ΠΟΥ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ ΝΑ ΖΕΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΠΟΧΑ , ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΚΑΙ ΤΡΟΜΟ ΤΩΝ ΕΙΣΒΟΛΕΩΝ
  • ziziΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 16:30
    den xero pios lei xazamares ayto poy xero einai oti otan sas apolisoyn tote tha dite to pios lei xazamares malon den to exete niosi pote ayto to sinesthima ..gia ayto grafete ayta poy grafete orismeni ...
  • Χαρά στο κουράγιο τουΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 15:09
    Πραγματικά αξιοθαύμαστη η υπομονή και επιμονή του Βορίδη να συζητά με πολιτικούς του επιπέδου Λαφαζάνη.
  • Ρόδα Τσάντα και ΚοπάναΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 15:06
    Αυτό θα γίνεται σε κάθε περίπτωση, πάρτε το χαμπάρι.Τελειώσανε τα ψέμματα και τα χαϊδέμματα.
    Από τη στιγμή που είναι πολιτική απόφαση της κυβέρνησης -που σχηματίστηκε πριν από 1 μήνα-να μένουν ανοιχτές όλες οι επιχειρήσεις, αυτό και θα γίνει.Ο Λαφαζάνης καλύτερα να πάει να μαζέψει κανα ψηφαλάκι στον περιαιά και ας μη κάνει μαθήματα δημοκρατίας
  • ΘανάσηςΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 14:40
    Όλο μ@@@@ λέει ο Λαφαζάνης ...
  • ΒΙΟΜΗΧΑΝΟΣΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 14:37
    Βρε παιδια γιατι τσακωνεστε εδω μεσα?
    Η διαμαχη αυτη ειναι τοσο παλια οσο και η Βιομηχανικη Επανασταση.
    Εγω ειμαι βιομηχανος και η αρχη του ορθολογισμου μου λεει οτι πρεπει να επιτυχω το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα με το μικροτερο δυνατο κοστος.Συνεπως πρεπει να κατασκευασω το καλυτερο ποιοτικα προιον εξοικονομωντας πορους απ'οπου μπορω.Κι οταν η ζητηση του προιοντος μου μειωνετε ειναι απολυτα φυσιολογικο να μειωσω κι εγω τα εξοδα μου περικοπτοντας χρηματοοικονομικα εξοδα, διαχειριστικα εξοδα ΚΑΙ φυσικα εξοδα μισθοδοσιας.Μηπως απαγορευεται και δεν το ξερω?Επιλεγω μαλιστα να μην κανω απολυσεις, για να μην αφησω κοσμο τελειως στον δρομο, αλλα μειωσεις στην μισθοδοσια με αντιστοιχη μειωση του ωραριου εργασιας.
    Τι θα πρεπει να κανω δηλαδη? Να συνεχισω να λειτουργω με ζημια μονο και μονο για να συντηρω το βιοτικο επιπεδο του προσωπικου μου?
    Οταν πηγαινα καλα και τους εδινα bonus επι των κερδων καθε χρονο, καλα ητανε?Τωρα ηρθε η ωρα να συνεισφέρουν και οι εργαζομενοι οικονομικα στην προσπαθεια ανακαμψης της εταιριας μου!Αλλιως την βαζω φωτια και την καιω!(θα παρω και την ασφαλεια και ουτε γατα ουτε ζημια).
    Δικη μου ειναι οτι θελω την κανω!!
    Τι ειμαι εγω? Φιλανθρωπικο Ιδρυμα?

    Και πριν ορμηξετε ολοι οι "πολιτικως ορθοι" κομμουνιστες να με κατασπαραξετε, να σας πω οτι φυσικα και δεν ειμαι ο εν λογω βιομηχανος, ουτε φυσικα ειμαι κανενας "απεργοσπαστης" της Χαλυβουργιας, ουτε κανενα τσιρακι της εργοδοσιας.Δεν ανηκω καν σ'αυτο που εσεις αποκαλειτε "πλουτοκρατια".
    Ειμαι ενας πολιτης αυτης της δολιας χωρας που διαθετει την κοινη λογικη και βαρεθηκα τοσα χρονια να βλεπω την καπηλευση και το καπελωμα του συνδικαλισμου απο τα καθε ειδους κομματοσκυλα.
    Εγραψα απλως αυτο που πραγματικα σκεφτεται ο Μανεσης (κι ο καθε Μανεσης) αλλα δεν τολμαει να το ξεστομισει.
    Ζουμε σε μια χωρα οπου το επιχειρειν εχει δαιμονοποιηθει, το κερδος θεωρειται "μιασμα" και ο καθε βιομηχανος "βρυκολακας" που πινει το αιμα των εργαζομενων.
    Δεν ισχυριζομαι οτι δεν υπαρχουν και επιχειρηματιες που πραγματι ειναι απληστοι και τελειως αμοραλιστες."Σαπια μηλα" αλλωστε υπαρχουν σε ολες τις ταξεις.Μηπως δεν υπαρχουν συνδικαλιστες που ενδιαφερονται περισσοτερο για την κομματικη και πολιτικη τους ανελιξη και λιγοτερο για τον αγωνα που εκπροσωπουν?
    Αν αυτος ο κυνισμος μου εθιξε καποιους θα τους προτεινω να πιουνε ξυδακι και να κοιταχτουν στον καθρεφτη τους!!
  • ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΤΩΡΑΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 14:37
    ΜΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΣΤΗΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΓΟΥΔΙ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΑΡΧΙΣΥΜΜΟΡΙΑΣ ''ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ'' ?
    400 ΔΙΣ ΕΦΑΓΑΝ.ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΑΤΙΜΩΡΗΤΟΙ?
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΥΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΑΣ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥΣ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 72-75 ΚΑΙ ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΟΥΝ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΛΟΥΣΙΟΙ.....ΜΑ ΟΛΟΙ.
  • Χάρης Κωνσταντόπουλος-ΜεταλλίδηςΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 14:29
    @θοδωρος

    Το να υπερασπίζεται ο Μπαζιωτόπουλος κι ο κάθε Μπαζιωτόπουλος(το κάθε Μπαζιωτόπουλος δεν είναι με υποτιμητική διάθεση), το οικονομικό status πού υπηρετεί, το καταλαβαίνω απόλυτα.

    Μα αν είσαι άνεργος, όπως ισχυρίζεσαι, τότε πρέπει να αναρωτηθείς αν είναι υπερ σου το δόγμα "καπιταλισμός στα κέρδη καί σοσιαλισμός στις ζημιές".
    "Ζημιές", πού όπου υπάρχουν είναι αποτέλεσμα τού αδηφάγου νεοφιλελευθερισμού καί της απληστίας τού κάθε Μάνεση.

    Κι όσο γιά το παραμύθι με τούς ξένους, σταματήστε το πιά.

    Σ'ολόκληρο τον πλανήτη, υπάρχουν πάνω από 50 πολεμικά μέτωπα καί πολλές κατεστραμμένες χώρες, γιά να μειώνεται η ανεργία στον "πολιτισμένο" κόσμο καί να αυξάνουν τα κέρδη τους οι βιομήχανοι όπλων καί οι πολυεθνικές πού λυμαίνονται τα πλουτοπαραγωγικά εδάφη.

    Καί η Ελλάδα, έχει την ατυχία μες την τύχη της να είναι σταυροδρομι.
    Καί εκτός από τον ανθρωπισμό, υπάρχει καί η πραγματικότητα.
    Γιά να φυλαχτούν τα σύνορα της από την εισροή, λόγω της γεωμορφολογίας δεν μπορεί μόνη της.
    Καί λόγω τού Δουβλίνου καί τού Σένγκεν, είμαστε αποθήκη Ψυχών.
    Μόνο, λοιπόν, μιά συμφωνία με την Ευρώπη, θα μπορούσε να δώσει μιά διέξοδο.
    Καί φυσικά αυτό δεν λύνει το πρόβλημα.
    Το πρόβλημα λύνεται μόνο με παύση των πολέμων, γιατί κανένας δεν θέλει να γίνεται μετανάστης καί να φεύγει απ'τον τόπο του.

    Υγ.Στις Η.Π.Α. πού έχουν την καλύτερα δυνατή φύλαξη συνόρων, κάθε χρόνο μπαίνουν πάνω από 100.000 λαθρομετανάστες (με συντηρητική εκτίμηση)
  • Αντι.Μ.Δευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 14:09
    @AXILLEAS RAF.Σιγά ρε που συμπαθεις τον Παπαδόπουλο και τον Πατακό.Ο ίδιος ο Πατακός είσαι, αφού μόνο αυτό το ρεμάλι μπορεί και λέει τις ίδιες μα...κίες με σένα.Αλλά δυστυχώς για σένα τέτοια χαρά δεν ξαναβλέπεις.
  • Κωνσταντίνος Μ.Δευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 13:54
    @Γιώργος

    Εκτός τόπου και χρόνου είσαι εσύ αδερφέ και δεν έχεις ιδέα τι γίνεται.

    Έχει στηθεί εδώ και καιρό ένα δίκτυο αλληλεγγύης στους απεργούς από συνδικάτα και πολίτες που συμπαραστέκονται στον αγώνα τους.Βοηθά όπως μπορεί ο καθένας..
  • ΞΥΔΙΑ ΜΑΡΙΑΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 13:52
    Κ. χαστηνικολάου με το καλό να έρθει η κόρη. στης φυλακές θα έχουμε και πισήνες, τι θα γίνει σε λίγο θα παρακαλάμε να μας πιάσουν θα περναν πιο καλά η μέσα απο τους έξω, ας είναι καλά ο Ακής για αυτόν μάλον γίνοται όλα. ε τι λές.
  • ΆρηςΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 13:40
    Όσο περνάει ο καιρός γίνεται όλο και πιο εμφανής η ένδεια των επιχειρημάτων των διαφόρων κοινωνικών δαρβινιστών τύπου Βορίδη. Όλο το σύστημα των διαπλεκόμενων συσπειρώθηκε προεκλογικά και απευθυνόμενο στο θυμικό των πολιτών επιχείρησε και τελικά πέτυχε να καταργήσει κάθε ορθολογική κριτική προσέγγιση στην εφαρμοζόμενη πολιτική. Οι χαλυβουργοί γράφουν ιστορία... όλοι όσοι υποβαθμίζουν τον αγώνα που δίνουν αυτοί οι άνθρωποι 9 μήνες τώρα δεν έχουν καταλάβει ότι τις συνέπειες των πράξεων τους τις πληρώνουν οι ίδιοι και οι οικογένειες τους. Όσοι ρίχνουν "κροκοδείλια" δάκρυα για αυτούς που θέλουν να εργαστούν και τους εμποδίζουν οι απεργοι, θα πρέπει να ξέρουν ότι προχθές τα μέλη του σωματείου ψήφισαν υπέρ της απεργίας με συντριπτική πλειοψηφία (169 επί συνόλου 174). Η κυβέρνηση που συνεχίζει με θρησκοληπτική εμμονή την ίδια αδιέξοδη πολιτική που μας οδήγησε στην ανθρωπιστική κρίση που ζούμε, ψηφίστηκε από μικρότερο ποσοστό από το 50% του ελληνικού λαού, αλλά οι πολιτικοί και οι πολίτες που τη στηρίζουν, ισχυρίζονται ότι ο λαός αποφάσισε και οτι πλέον η κυβέρνηση νομιμοποιείται να νομοθετεί κατά πλειοψηφία επειδή έχει περισσότερους βουλευτές στο κοινοβούλιο. Φαντάζομαι ότι οσοι ανησυχούν για όσους θέλουν να εργαστούν και "εμποδίζονται" απο τους απεργούς, επικαλούμενοι το δικαιωμα στην εργασία, δε θα έχουν αντίρρηση στο ότι έχω και εγώ δικαίωμα να θεωρήσω ότι η κυβέρνηση ειναι παράνομη γιατί με ποσοστό 48, 2% έχει 179 βουλευτές. Με τη λογική των ευαίσθητων πολιτών που ανησυχουν για τους εργαζόμενους της Χαλυβουργίας προτείνω στα κόμματα που αδικούνται από το ισχύον εκλογικό σύστημα να φέρουν τους υποψήφιους βουλευτές τους, που εντελώς άδικα στερήθηκαν τη βουλευτική τους εδρα εξαιτίας του εκλογικού συστήματος και να απαιτήσουν να φύγουν όσοι άδικα και σε αναντιστοιχία με τη λαική εντολή βρίσκονται στο κοινοβούλιο. Ελπίζω οι ευαισθητοι κοινωνικά πολίτες, μεταξύ τους και ο κύριος Βορίδης, να στηρίξει το δίκαιο και λογικό αίτημα μου.
  • @γιωργοςΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 13:28
    αναρωτιεσαι πως ζουν οι απεργοι?...

    προφανως δεν εχειςακουσει ποτε τη φραση "απεργιακο ταμειο" και φυσικα ποτε δεν εμαθες οτι στο λογαριασμο των απεργων κατατιθενται χρηματα απο αλληλεγγυους εργατες απο ολη την ελλαδα.

    για να τελειωνουμε: μιλανε κατα της απεργιας ανθρωποι που προφανως δεν εχουν απεργησει ποτε.
    το 1981 ο πατερας μου μου διδαξε αξιοπρεπεια. στην μεγαλη απεργια τοτε της MAGIRUS-DOYTZ μπορουσε να το παιξει απεργοσπαστης σαν "μισθωτος". Προτιμησε να σταθει αξιοπρεπως και να τιμησει τη συνειδηση του, τους φιλους τους, τους συναδελφους του εργατες. απολυθηκε , ταλαιπωρηθηκαμε αλλα εδειξε σε μενα και τους γυρω μας οτι ειμαστε ορθιοι και αξιοπρεπεις. Η αλληλεγγυη των φιλων μας στηριξε πολλους μηνες.
  • ΜιχάληςΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 13:17
    Μερικοί που γράφετε σχόλια κατά των απεργών, αν δεν είστε βιομήχανοι, τραπεζίτες, εφοπλιστές κλπ ή δεν πληρώνεστε για να γράφετε σχόλια κατά των απεργών και των εργατών γενικότερα τότε μάλλον θα είστε ηλίθιοι ή μαζόχες που γουστάρετε να δουλεύετε για 500 ευρώ ή να είστε άνεργοι... Διάβασα ένα σωρό εμετικά σχόλια του τύπου πως υπάρχουν 1.500.000 άνεργοι επειδή τους παίρνουν τη δουλειά οι μετανάστες (πράγμα που ένας πρωτοετής φοιτητής οικονομολογίας μπορεί να καταρρίψει) και όχι το σύστημα που σου λέει μέρα νύχτα τι ωραία που λειτουργεί, το κράτος, ένας οργανισμός, μια επιχείρηση κλπ με λιγότερους εργαζόμενους... Λέτε για το δικαίωμα στην εργασία των απεργοσπαστών, οι οποίοι έμαθα πως πολλοί έχουν άλλη δουλειά και είναι στην ασφάλεια, αλλά δε λέτε κουβέντα για το δικαίωμα στην εργασία των 120 απολυμένων εργατών της χαλυβουργίας... Και αν κόπτεστε τόσο για το δικαίωμα στην εργασία είναι κανείς διατεθειμένος να δουλεύει στη φωτιά και στο σίδερο για 450 ευρώ;;; Μάλλον όχι και το μόνο που ξέρετε είναι να κράζετε από την ασφάλεια του ίντερνετ... Μόνο που το κράξιμο κατά 99% δεν πάει μόνο εναντίον των απεργών που αγωνίζονται για τα δικαιώματά τους και για το ψωμί τους αλλά πάει και εναντίον σας και όσο δεν το καταλαβαίνετε τόσο το χειρότερο όχι μόνο για τους απεργούς, ή και για μας που τους υποστηρίζουμε αλλά και για εσάς!!
  • frexredΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 13:15
    @AXILLEAS RAF: όποιου βαστάν τα κότσια του, ας έρθει να μας διώξει...
  • 100Δευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 13:09
    Φυσικα και ο καθε Βοριδης θα υπερασπισπει το δικαιωμα στην εργασια των διευθυντικων στελεχων του Μανεση. Τι λεει σε αυτους ο Κ. Μανεσης : για εσας δεν θα ισχυσει η εκ περιτροπης εργασια αλλα μονο για τους εργατες δλδ κανονικα οι παχυλοι μισθοι σας , για εσας δεν θα κανω απολυσεις αλλα μονο απο τους υπολοιπους αραγε τοσο καιρο απολυθηκε κανενας που ηταν εναντια στην απεργια ? Γι αυτο κομμενη η καραμελα οποιος ειναι εναντια στην απεργια ας μπορεσει να συντηρησει την οικογενεια του με 400 ευρω και μετα θα εχει δικαιωμα να μιλαει. Οι απεργοι εχουν καθε δικαιωμα να υπερασπιστουν την απεργια και απο τους απεργοσπαστες και απο τους κατασταλτικους μηχανισμους οχι γιατι το λεει ο νομος αλλα γιατι το επιβαλει το χρεος τους απενατι στις οικογενεις τους στα παιδια τους και στην υπολοιπη εργατικη ταξη. Ειναι αναγκασμενοι να παλεψουν για μια ζωη με αξιοπρεπεια εναντια στην εξαθλιωση που τους θελει ο Μανεσης και η κυβερνηση του.
  • Νικόλας Κ.Δευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 13:03
    Είναι απίστευτη η δημοσιογραφική παραποίηση των γεγονότων που συμβαίνει γύρω από το ζήτημα.
    Την Πέμπτη είμουν στην συγκέντρωση στη χαλυβουργική και έμαθα από πρώτο χέρι ότι όλοι όσοι αντιτίθενται στην απεργία είναι διευθυντικά στελέχη και προιστάμενοι.. μόνο πέντε εργάτες είχαν δηλώσει ότι θέλουν να δουλέψουν και αυτοί πιθανά με ανταλλάγματα και υποσχέσεις προαγωγών.
    Είναι απίστευτη η επέμβαση του κράτους για την υπεράσπιση των συμφερόντων του Μάνεση και το τραγελαφικό είναι ότι διατείνονται ότι επεμβαίνουν για να προστατέψουν το δικαίωμα στην εργασία..
  • Κατω η χουντα νδ-πασοκ-δημαρΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 13:02
    @AXILLEAS RAF Oι φασίστες ανέκαθεν ήταν όργανα και στήριγμα του κεφαλαίου...Το αποδεικνύεις κι εσυ...
  • kitsosΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 12:48
    @ μεγάλη μερίδα των σχολίων:

    Επειδή μάλλον δεν έχετε ιδέα από αγώνες, γιατί μάλλον είχατε συνηθίσει χρόνια και χρόνια να σκύβετε το κεφάλι, μάθετε τα εξής γιατί θα σας χρειαστούν τώρα που τα πράγματα σκουραίνουν. Η απεργία είναι το δυνατότερο όπλο στα χέρια των εργατών (και των κάθε λογής εργαζομένων σήμερα). Και αυτό δεν είναι σταλινισμός! Κουτορνίθια! Που έχετε μάθει μια λέξη από τα χείλη του Βορίδη και του Αδώνεως και την πιπιλάτε! Αυτό είναι απλή λογική! Στο διάστημα της απεργίας δεν υπάρχει παραγωγή, επομένως μειώνονται τα κέρδη του εργοδότη, ο οποίος από το φόβο μην κατακρημνιστεί, δέχεται, ή τουλάχιστον συζητάει, τα εργατικά αιτήματα. Δείτε και το παράδειγμα με το εργοστάσιο αυτοκινήτων στην Ινδία (είχε φιλοξενηθεί και σε αυτή τη σελίδα σχετικό ρεπορτάζ)! 8% έπεσε η μετοχή της εταιρίας μετά από κινητοποίησεις μόλις μίας μέρας! Κι εδώ μπαίνει ο ρόλος των απεργοσπαστών. Γιατί, αυτός είναι ο μηχανισμός της εργοδοσίας ενάντια στην απεργία: μερικοί καλοθελητές, χωρίς ήθος και ταξική συνείδηση, που θα υποσκάψουν τον αγώνα τον συναδέλφων τους για να γλύψουν το κόκκαλο που θα τους πετάξει το αφεντικό. Δυστύχως, η ιστορία των ταξικών αγώνων, και πιο συγκεκριμένα των ταξικών αγώνων στην Ελλάδα, βρίθει τέτοιων αθλίων υποκειμένων. Γιατί αυτοί είναι τα άθλια υποκείμενα και όχι ο κ. Λαφαζάνης, όπως κάποιος εδώ μέσα ανέφερε. Όσο για το πώς ζουν οι απεργοί, ευτυχώς υπάρχει και αυτό που λέμε αλληλεγγύη, και έχει εκφραστεί από την πρώτη μέρα του αγώνα των απεργών, από πολλές μεριές του πλανήτη. Εν κατακλείδει, τώρα που τα πράγματα δυσκολεύουν και όλοι μας πρέπει να πάρουμε θέσεις, γιατί αλλιώς θα μας πάρουν φαλάγγι, ας ξεφύγουμε από τα στερεότυπα και ας δούμε τα πράγματα υπό το πρίσμα της λογικής και μόνο: οι αγώνες ούτε σταλινισμός είναι, ούτε επιστροφή στα σοβιέτ. Είναι η ανάγκη των καταπιεζόμενων να διεκδικήσουν μια καλύτερη ζωή για τους ίδιους και ένα μέλλον όμορφο για τα παιδιά τους, τέτοιο που να μπορούν να λένε ότι αξίζει που τα έφεραν στον κόσμο! Είναι η μάχη της αξιοπρέπειας ενάντια στη δουλικότητα! Τολμήστε να σηκώσετε το κεφάλι και να ξεκολλήσετε τη γλώσσα από τον κώλο του αφεντικού σας και θα δείτε πως υπάρχουν άνθρωποι που με πείσμα και εντιμότητα αγωνίζονται και για τη δική σας ζωή! Σ'αυτό το στρατόπεδο ανήκουμε όλοι!
  • ΓΙΩΡΓΟΣΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 12:47
    @ Κωνσταντίνος Μ.

    Φίλε σορρυ, αλλά είσαι εκτός τόπου και χρόνου.

    Και ποιός μου λέει ότι τους 160 δεν τους ταίζει το κόμμα σου..... ;;;;; Αφού δεν είναι πλούσιοι (που βάσει λογικής δεν είναι φυσικά) εξήγησέ μου πώς στις μέρες μας μπορεί να ζήσει ένας φτωχός με την οικογένειά του επί 9 μήνες χωρίς δουλειά !!!!! Πώς ;;;;;
  • κομον σενςΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 12:44
    η απεργια ψηφιστηκε επαννελειμενως με μεγαλη πλειοψηφια

    οσοι λενε "οι αλλοι που διαφωνουν εχουν δικαιωμα να εργαζονται" προφανως θα λενε οτι και τους νομους δεν χρειαζεται να του υπακουν οσοι δεν τους ψηφισαν, σωστα?
  • Χάρης Κωνσταντόπουλος-ΜεταλλίδηςΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 12:41
    Κι επειδή κάτι λέγαμε γιά ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΣ

    Μπορεί το τραπεζικό σύστημα να έχει κλείσει ερμητικά τις στρόφιγγες της χρηματοδότησης σε επιχειρήσεις και νοικοκυριά, φαίνεται όμως ότι τις κρατά ανοικτές σε ορισμένους επιχειρηματίες οι οποίοι έχουν ειδικές σχέσεις με τους πιστωτές και ακολουθούν πολιτικές μείωσης του κόστους παραγωγής, ξεκινώντας από τα πιο «αδύναμα» στοιχεία του κόστους, δηλαδή τους εργαζόμενους. Οι ίδιοι δε, επιχειρηματίες μπορεί να κερδίζουν μεγάλα ποσά διαχρονικά και να κάνουν ταυτόχρονα διάφορες δουλειές. Σύμφωνα με το ρεπορτάζ:

    -

    Η εταιρεία Χαλυβουργία Ελλάδος Α.Ε., συμφερόντων της οικογένειας Νικολάου Μάνεση, εξασφάλισε δάνειο-μαμούθ 265 εκατ. ευρώ λίγο πριν ανακοινώσει το πρόγραμμα περικοπών στους εργαζόμενους και ξεσπάσει η κόντρα διοίκησης-εργαζομένων η οποία οδήγησε σε απολύσεις, στη μεγάλη απεργία (συνεχίζεται επί 117 ημέρες) και στο κλείσιμο του εργοστασίου της στον Ασπρόπυργο.



    Όπως είναι γνωστό η εταιρεία πρότεινε το Φθινόπωρο του 2011 στους περίπου 800 εργαζόμενους των δύο εργοστασίων της σε Ασπρόπυργο και Βόλο πεντάωρη αντί οκτάωρης απασχόλησης για τέσσερις μήνες, κάτι το οποίο δεν έγινε αποδεκτό από το εργοστάσιο του Ασπροπύργου με αποτέλεσμα η διοίκηση να προχωρήσει σε απολύσεις. Οι εργαζόμενοι απάντησαν με απεργία διαρκείας (το εργοστάσιο του Βόλου, λειτουργεί τώρα κανονικά επί οκταώρου βάσεως διότι καλύπτει και μέρος της παραγωγής του Ασπροπύργου).

    Σύμφωνα με πληροφορίες, το δάνειο μαμούθ δόθηκε από κοινοπραξία τραπεζών, δηλαδή από πολλές τράπεζες για να μοιράσουν το ποσό και τον πιστωτικό κίνδυνο, δεδομένου ότι η Χαλυβουργία Ελλάδος είχε ήδη υψηλή έκθεση σε τραπεζική χρηματοδότηση άνω των 200 εκατ. ευρώ (μέρος της οποίας έληγε το 2011 και έπρεπε να αναχρηματοδοτηθεί).



    Το μεγαλύτερο μέρος του δανείου, το οποίο είναι ομολογιακό, σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, ανέλαβε η τράπεζα Alpha Bank (περίπου το 1/3 του ποσού) στο διοικητικό συμβούλιο της οποίας μετέχει κ. Νικόλαος Μάνεσης, ιδιοκτήτης και πρόεδρος του διοικητικού συμβουλίου της Χαλυβουργίας Ελλάδος Α.Ε. Οι άλλες μεγάλες τράπεζες, που στήριξαν την επιχείρηση, η οποία προχώρησε σε απολύσεις είναι οι:, Εμπορική Τράπεζα, Eurobank, Εθνική Τράπεζα, Attica Bank και Τράπεζα Πειραιώς.

    - Οι δραστηριότητες της οικογένειας Μάνεση δεν περιορίστηκαν τα τελευταία χρόνια μόνο στη στη χαλυβουργία. Επεκτάθηκαν στον κλάδο διαχείρισης περιουσίας (asset management) και στο trading χρηματιστηριακών προϊόντων. Συμπτωματικώς, τόσο οι χρηματιστηριακές επενδύσεις όσο και η χαλυβουργία ακολούθησαν φθίνουσα πορεία τα τελευταία χρόνια.

    Ο υιός του κ. Νίκου Μάνεση, ο 33χρονος Γιώργος, ο οποίος ήταν ένας εκ των δύο διευθυνόντων συμβούλων της εταιρείας στη διάρκεια του 2011 (ο άλλος ήταν ο 36χρονος αδελφός του Γιάννης), ασχολείται επαγγελματικά με επενδύσεις σε hedge funds.

    Είναι στέλεχος στην εταιρεία διαχείρισης επενδύσεων Castalia Fund Management, με έδρα το Λονδίνο, η οποία διαχειρίζεται διάφορα επενδυτικά κεφάλαια. Σε ένα από αυτά το Castalia Springs, είναι διευθυντής. Το fund αυτό παίρνει θέσεις σε παράγωγα προϊόντα που σχετίζονται με τις τιμές των ναυτιλιακών ναύλων. Άλλα επενδυτικά κεφάλαια της Castalia ασχολούνται με παράγωγα προϊόντα εμπορευμάτων όπως είναι ο χάλυβας.

    Η Castalia Fund Management εμφανίζεται να διαχειρίζεται μόνο 17 εκατ. δολάρια (Δεκ. 2011) από 155 εκατ. το 2008. Αυτό δήλωσε ο γενικός διευθυντής της Castalia, Philippe Van den Abeele στην εφημερίδα Trade Winds τον περασμένο Δεκέμβριο. Ο λόγος της μείωσης των κεφαλαίων αποδίδεται στις εκροές χρημάτων εκ μέρους των επενδυτών. Ο κ. Abeele δεν απέκλεισε το ενδεχόμενο η εταιρεία του να βγει στην αγορά για να βρει λεφτά.

    Τέλος, δε γνωρίζουμε εάν η οικογένεια Μάνεση «έκοψε» τις αμοιβές των μελών του Δ.Σ., οι οποίες προηγούμενα χρόνια ξεπερνούσαν το 1, 5 εκατ. ευρώ ετησίως και αρκούσαν για να καλύψουν τα προτεινόμενα από τη διοίκηση «κουρέματα» των εργαζομένων στο εργοστάσιο του Ασπροπύργου. Ξέρουμε όμως ότι δεν μπορεί να πληρώνουν για όλα οι απλοί εργαζόμενοι.

    To ρεπορτάζ δημοσιεύθηκε στο 2ο φύλλο της εφημερίδας των ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ της ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑΣ

    Σημείωση 1: Στις 25 Μαίου ο Μάνεσης παραιτήθηκε από το ΔΣ της Alpha Bank για "προσωπικούς λόγους"

    Σημείωση 2: H "Χαλυβουργία" είναι η πηγή των εσόδων εκείνων που τζιράρει ο Μάνεσης και το σόι του δεξιά κι αριστερά στον κόσμο, δεκαπλαδιάζοντάς τα.

    Σημείωση 3: Κανείς δεν βγάζει κουβέντα για τα ραδιενεργά απόβλητα στο Βόλο, σε σημερινή επίσκεψη του τοπικού συνδικάτου στο δήμαρχο Σκοτινιώτη, άκουσαν για μια γενική πρόθεση "να μπουν μπροστά διαδικασίες".
  • @θοδωροςΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 12:33
    εγραψες: "ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟ 1.5 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΑΝΕΡΓΟΥΣ, ΤΟΝ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΩ ΝΑ ΨΑΞΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΠΟΣΕΣ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΝΟΜΙΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΑΥΡΗ ΠΟΥ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΠ ΑΥΤΟΥΣ ΚΟΒΕΙ ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΑ"

    ναι οι αλλοδαποι κλεβουν θεσεις ελληνων που ηθελαν διακαως να δουλευουν σε φραουλοχωραφα και να κοιμουνται σε θερμοκηπια, να πουλανε τσαντες στα πεζοδρομια και να καθαριζουν παρμπριζ στα φαναρια.

    καλα κανεις και ντρεπεσαι να ομολογηεις οτι εισαι νεοναζι. αλλα εαν εμεις διωξουμε τους ξενους και αντιστυοιχως οι αλλες χωρες διωξουν και αυτες τους ξενους
    σε εχει ενημερωσει κανεις οτι θα διωξουμε 1, 5 εκ. ανθρωπους αλλα θα υθποδεχτουμε 10 εκ. ελληνες της διασπορας?

    διοτι ακριβως τα ιδια επιχειρηματα (οι ξενοι κλεβουντις δουλειες μας) χρησιμοποιουν οι ρατσιστες και φασιστες σε ολες τις χωρες.
  • elinas apo tin elada elinaroterosΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 12:32
    τα γιδια που σχολιαζουν εδω μεσα υπερ των βιομηχανων ποσα λεφτα περνουν και ποσες ωρες δουλευουν σε τι συνθηκες;

    αν ξυπνησεις μονομιας θα ρθει αναποδα ο ντουνιας ΓΙΔΙ
  • AXILLEAS RAFΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 12:31
    ΜΑΖΕΨΕΤΕ ΤΟΥΣ ΛΑΦΑΖΑΝΗΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΑΜΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΗΣ ΧΑΛΥΒΟΥΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΛΟΥΝ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΞΟΧΗ ΣΤΗΝ ΜΑΚΡΟΝΗΣΟ ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΚΗΝΕΣ .ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΡΑΤΟΣ Η ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ .ΑΡΧΙΖΩ ΚΑΙ ΕΚΤΙΜΩ ΤΟΝ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΤΑΚΟ .
  • απορωνΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 12:27
    επειδη η προπαγανδα και τα ψεμματα (πες μεγαλο ψεμμα , οσο πιο μεγαλο τοσο πιο ευκολα γινεται πιστευτο ελεγε ο γκεμπελς) τραβανε:

    Δικαιωμα στην εργασια σημαινει οτι καθε ανθρωπος που θελει να εργαστει εχει δικαιωμα να εργαζεται. ουσιατικα ειναι η υποχρωση του κρατους να παρεχει εργασια

    Οι απεργοι για αυτο αγωνιζονται, το το δικαιωμα στην εργασια.
    ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΠΕΡΓΟΣΠΑΣΤΗΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

    εαν ειμασταν χωρα και οχι προτεκτορατο ραγιαδων και υποτακτοκων θα επρεπε να υπαρχει ΓΕΝΙΚΗ ΑΠΕΡΓΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΙΟ 2010.

    αλλα στο ραγιαδισταν οπου ανθρωπου ψηφιζουν νδ, πασοκ, λοας, χ.α., αδωνι (20000 ψηφους) βοριδη (16000), λοβερδο (46000) και νεοναζιστες νοσταλγους της χουντας, του χιτλερ (420000) περιμενει κανεις προκοπη?

    οταν μιλα για εργατικα δικαιωματα βουλευτης της δεξιας τυπου παπαγου και ο βουλευτης της μονης αριστερας της χωρας κατηγορειται για λαικιστης?
  • Χάρης Κωνσταντόπουλος-ΜεταλλίδηςΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 12:21
    @Παναγιώτης Μπαζιωτόπουλος
    Ποιά είναι η γνώμη σας γιά το παρακάτω βιογραφικό;

    Εκτός από το παρακράτος πού εκπροσωπεί η Σκοτεινή Δύση, υπάρχει καί το οικονομικό παρακράτος

    Ο .................... γεννήθηκε στην Κηφισιά στις 2 Σεπτεμβρίου του 1951 και διαμένει έκτοτε μόνιμα στην Κηφισιά. Μετά το Γυμνάσιο πήρε το πτυχίο BSc στα Οικονομικά Μαθηματικά – Οικονομετρία του Πανεπιστημίου Κόβενρυ της Αγγλίας και το μεταπτυχιακό MBA - MSc στην Επιχειρησιακή Έρευνα του Πανεπιστημίου της Ουαλίας. Παρακολούθησε πλήθος επαγγελματικών σεμιναρίων στην διοίκηση επιχειρήσεων και ειδικά μαθήματα Επιχειρησιακής Έρευνας στο Πανεπιστήμιο Warwick της Αγγλίας. Εργάσθηκε στις Ernst & Young και KPMG ως ελεγκτής λογιστής, στις Α.ΣΥ.Κ. Α.Ε. και Χ.Α. Α.Ε.(Χρηματιστήριο Αθηνών) ως Σύμβουλος χρηματιστηριακών εφαρμογών, στο Κ.Α.Α. (Κεντρικό Αποθετήριο Αξιών) ως διοικητικός Διευθυντής ενώ από το 2001 έχει διατελέσει γενικός Διευθυντής στις εταιρείες πληροφορικής Micronet A.E. & Broker Systems A.E. Έχει διατελέσει μέλος της Εταιρείας Επιχειρησιακής Έρευνας Αγγλίας (ORS - UK), της Ελληνικής Εταιρείας Επιχειρησιακής Έρευνας (EEEE), του Ελληνικού Ινστιτούτου Πληροφορικής (EIP), της Εταιρείας Διοίκησης Επιχειρήσεων (EEDE), του Αμερικανικού Ινστιτούτου Ηλεκτρονικών Μηχανικών (IEEE) και της Αμερικανικής Ένωσης Μηχανογράφων (ACM).
  • gtΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 11:55
    για τους απεργοσπάστες η δημοκρατία ανθίζει για τους απεργούς ανθίζουν τα ΜΑΤ αγκαλιά πάντα με τους αμερόληπτους δημοσιογράφους....
  • dinosΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 11:54
    21 τρις φοροδιαφυγη σε φορολογικους παραδεισους κατατε8ημενα....αυτο ειναι το κεφαλαιο.....100 κρατη αν ειχαν πληρωσει ολοι αυτοι τους φορους τους δεν 8α χρωστουσαν που8ενα....αυτους υποστηριζετε....και εσεις να ζειτε με 500 ευρω και να παλευετε για τα αφεντικα σας....
  • ΘΟΔΩΡΟΣΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 11:37
    @ ΓΙΑΝΝΗΣ Γ. ΟΣΟ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΚΑΙ ΒΩΡΙΔΗΣ ΑΛΛΟ ΤΟΣΟ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ ΔΟΥΡΟΙ ΚΑΙ ΛΑΦΑΖΑΝΗΔΕΣ. ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΠΕΡΓΗΣΕΙ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΜΕ ΠΙΑ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΜΕ Ή ΔΑΜΕ Ή ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΚΛΕΙΝΕΙ ΔΡΟΜΟΥΣ, ΚΑΙΕΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΡΟΥΑΖΕΡΟΠΛΟΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΚΑΘΕΣΤΩΤΑ ΣΤΑΛΙΝ ΚΑΙ ΤΣΑΒΕΣ.
    ΝΑ ΑΚΟΥΣ ΛΑΦΑΖΑΝΗ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΔΟΥΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΙΟ ΤΡΑΓΕΛΑΦΙΚΟ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΠΙΘΑΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΕΝΟΣ ΕΡΓΟΔΟΤΗ (ΑΝΕΡΓΟΣ ΕΙΜΑΙ) ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΤΟΥ. ΕΠΕΙΔΗ ΣΧΟΛΙΑΣΤΗΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟ 1.5 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΑΝΕΡΓΟΥΣ, ΤΟΝ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΩ ΝΑ ΨΑΞΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΠΟΣΕΣ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΝΟΜΙΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΑΥΡΗ ΠΟΥ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΠ ΑΥΤΟΥΣ ΚΟΒΕΙ ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΑ, ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΗΤΕ ΓΙΑ ΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ. ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΙ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ, ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΠΟΙΟΣ ΗΛΙΘΙΟΣ ΤΟΥΣ ΦΕΡΝΕΙ, ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΕΡΓΑΣΙΑ, ΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΙ ΑΔΕΙΕΣ κλπ. ΚΑΡΦΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΙΓΕΤΑΙ. ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΚΟΠΡΙΤΗΣ , ΚΑΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΙ ΜΑΥΡΗ ΕΡΓΑΣΙΑ, ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΜΗΔΕΝ, ΠΛΗΡΗ ΚΑΙ ΣΚΑΝΔΑΛΩΔΗ ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΝΑ ΨΟΦΗΣΕΙ. ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΛΒΑΝΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ, ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΔΕΛΦΙΑ ΤΩΝ ΛΑΦΑΖΑΝΗΔΩΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΦΙΛΕ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝΕ ΕΔΩ ; ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΞΕΖΟΥΜΙΣΜΑ ΤΟΥ ΜΕΣΟΥ ΕΛΛΗΝΑ.
  • ΔΗΜΗΤΡΗΣΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 11:23
    Ωραίος ο Οικονόμου, μόλις αφρίευε λίγο ο Λαφαζάνης, > και τον άφησε να μιλά εφτά λεπτά μόνος του και να λέει τις γνωστές αηδίες ( την κασέτα δηλ. που έχουν όλοι τους ) για να υπερασπίσουν το δίκιο κατ΄αυτούς, του εργάτη. Αυτοί οι άνθρωποι είναι αξιωματική αντιπολίτευση ;
  • Κωνσταντίνος Μ.Δευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 11:17
    @Γιώργος

    Ενώ οι 160 που ψήφισαν υπέρ της συνέχισης είναι πλούσιοι και οι 5 που ψήφισαν κατά φτωχοί...Οι 120, αν θυμάμαι καλά, που απολύθηκαν έχουν να φάνε..Αν αυτός που αναφέρεις ήταν στους 120 τι θα έλεγε;;

    Αλλά έτσι είναι πρέπει να αναφέρουμε έναν, γενικά και αόριστα, που είπε πως δεν αντέχει άλλο...Έχουμε καταντήσει κοινωνία πρετεντέρηδων ενώ 1, 500, 000++ συμπολίτες μας είναι άνεργοι και κάθε μέρα προσθέτουν και άλλους στην λίστα...
  • nikosΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 11:10
    Σήμερα το άμεσο δίλημμα δεν είναι καπιταλισμός ή σοσιαλισμός (υπαρκτό μεν, αλλά όχι του παρόντος).
    Σήμερα το δίλημμα είναι:
    ΔΗΜΟΚΤΑΤΙΑ Ή ΒΑΡΒΑΡΟΤΗΤΑ!
    ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ Ή ΝΕΟ-ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΙΣΜΟΣ!
    ΚΟΙΝΩΝΙΑ Ή ΑΓΟΡΕΣ!
    ΚΟΙΝΩΝΙΑ Ή ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ!

    Η υπόδουλη, ξενοκίνητη, κατοχική τρικομματική συγκυβέρνηση, ως νέοι Τσολάκογλου και Λογοθετόπουλοι, έχουν παραδώσει γη και ύδωρ στους
    νέους δυνάστες του λαού μας!

    ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑΣΕΙ!

    Ή ΘΑ ΔΙΚΑΣΤΟΥΝ ΓΙΑ ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΚΑΙ ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΩΣΙΑ
    Ή ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ ΝΥΧΤΑ ΜΕ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΑ!
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΙΡΑ ΤΟΥΣ...
  • Romanos65 HliadhsΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 11:04
    Ζητω τα Σιοβετ.
    Σταλίν ζης , εσυ τους οδηγης.
  • paoksisΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 10:58
    re parte kefalia olon ton oson polemoun to lao kai stirizoun to kefalaio

    den xreiazontai na uparxoun auta ta miala einai diabromena

    zitw o efarmostikos koumounismos
  • Παναγιωτης ΜπαζιωτόπουλοςΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 10:46
    Αν υπάρχει παρακρατικός μηχανισμός αυτός είναι ο άθλιος Λαφαζάνης και το σινάφι του.. Ένα από τα γελοιωδέστερα άτομα της Ελληνικής πολιτικής σκηνής...
  • γιαννης νικαιαΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 10:44
    ακυρος και αστοχος ο τιτλος του αρθρου που καμια σχεση δεν εχει με το βιντεο.κουβεντα εκαναν αντε σε υψηλους τονους αν το θελετε που και παλι ουτε αυτο ειναι σωστο.
  • stelaΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 10:43
    ''...Τώρα θα ξαμοληθούν όλοι για να συκοφαντήσουν την απεργία και τους απεργούς. Θα δικαιολογήσουν όλες τις απολύσεις για να σωθεί η… εργασία! Θα υμνήσουν κάθε μέτρο της εργοδοσίας. Θα συκοφαντήσουν κάθε εργατικό αγώνα και δικαίωμα. Θα κινήσουν διαδικασίες κατάργησης βασικών δικαιωμάτων. Κάθε απεργία θα θεωρείται ότι απειλεί τη χώρα!
    Η μεγαλύτερη απεργία των τελευταίων δεκαετιών έγραψε την πιο μεγάλη εργατική ιστορία αγώνα που δεν θα μπορέσουν ποτέ να τη σβήσουν. Σε λίγα χρόνια θα είναι ορόσημο και οι διώκτες τους θα περάσουν στη μαύρη λίστα της ιστορίας, όπως με την απεργία των οικοδόμων το 1960. Οι τότε διώκτες τους κρύφτηκαν από την ιστορία και μη αντέχοντας την ενοχή τους και την κατακραυγή του κόσμου.
    Τίποτα δεν πάει χαμένο. Η απεργία των χαλυβουγρών γράφτηκε με χρυσά γράμματα. Όπου και αν βρεθούν οι χαλυβουργοί θα δίνουν πάντα τη μάχη. Έμαθαν ότι, στον κόσμο αυτό, το κεφάλαιο τίποτα δεν χαρίζει και τα παίρνει όλα...''
  • sokΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 10:34
    Την επόμενη φορά σε όποιες απεργίες και διαδηλώσεις , αντί για τα ΜΑΤ μπορούν χαλαρά να στείλουν μερικούς δημοσιογράφους ... Επάξια ο συγκεκριμένος , έτσι μόνος του..., σε ρόλο Αττικάρχη!
  • redfillΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 10:11
    Αφελής ερώτηση: Στους εργοδότες που απολύουν σοριδών ΠΑΡΑΝΟΜΑ, θα στείλουν τα ΜΑΤ?? Γιατί όταν πρόκειται για απολυμένους ΟΛΟΙ γίνονται ΥΠΕΡδημοκράτες και τους παραπέμπουν σε δικαστικούς πολυετής μαραθώνιους, αμφιβόλου εγκυρότητας??
    @κώστας. Υπάρχουν σήμερα το 2012 σταλινικοί? υπάρχουν υπάρχουν υπάρχουν υπάρχουν ΕΥΤΥΧΩΣ υπάρχουν....!!!
  • patriot missileΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 10:04
    Οι υπάλληλοι και τα μαντρόσκυλα του συστήματος άφησαν την ιστοσελίδα της φυλλάδας "βημα" κι έπιασαν δουλειά...
    Δεν θα σας περάσει, είστε καταδικασμένοι σε ήττα κι όσο περνάει ο καιρός τόσο μεγαλύτερη θα είναι.
  • ΒΑΣΙΛΗΣ.Γ.Δευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 09:54
    Ποιο δικαιωμα στην εργασια πιπιλατε.Το δικαιωμα το να δουλεψουν ολοι οι χαλυβουργοι παλευουν τοσους μηνες.Σας πηερ ο πονος για το δικαιωμα της εργασιας με 1.500.000 ανεργους. ΕΙΣΤΕ ΨΕΥΤΕΣ ΚΑΙ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ.
  • ΜΙΧΑΛΗΣΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 09:44
    ΒΡΕ ΛΑΦΑΖΑΝΗ, ΣΑΣ ΑΚΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΜΑΣ ΕΧΕΤΕ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ...Η ΣΥΝΤΑΓΗ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΓΕΤΕ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΕΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ Ο ΤΣΑΒΕΣ ΚΑΙ Η ΔΟΥΡΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΣΩΣΟΥΝ. ΠΕΣ ΜΟΥ ΡΕ ΦΙΛΕ, ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΑΠΕΡΓΙΑ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΛΟΓΟ - ΣΥΝΗΘΩΣ ΓΙΑ ΜΑΚΑΚΙΕΣ - ΝΑ ΤΟ ΣΕΒΑΣΤΟΥΜΕ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ... ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΛΑΦΑΖΑΝΗ ;; ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ, ΕΣΥ ΡΕ ΜΑΣΤΟΡΑ ΘΑ ΜΕ ΕΜΠΟΔΙΣΕΙΣ; ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΛΕΣ, ΤΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΟΙ ΑΠΕΡΓΟΙ ΣΑΣ ΠΩΣ ΕΠΙΒΙΩΝΟΥΝ ;;; ΤΥΧΑΙΟ ; ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ.
  • patriot missileΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 09:43
    Οι τηλεπαρουσιαστές - "δημοσιογράφοι" του σκάι είναι άτομα χωρίς αξιοπρέπεια που προσβάλουν την πλειονότητα των πολιτών.
  • Γιάννης Γ.Δευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 09:37
    Κυβέρνηση και οι περισσότεροι δημοσιογράφοι δεν θα είναι ικανοποιημένοι ούτε όταν οι εργαζόμενοι θα δουλεύουν δωρεάν φορώντας αλυσίδες ... και ο κόσμος φοβήθηκε και έδωσε σε αυτό το σύστημα ψήφο και πάλι να συνεχίσει ...

    Πάντα θα υπάρχει ένας Βορίδης και ένας Οικονόμου να μιλάνε για το δικαίωμα του ενός που θέλει "και καλά" να δουλέψει με μισθό και συνθήκες πείνας, στο όνομα του οποίου θα λοιδωρούν και θα συκοφαντούν όλους τους υπολοίπους που ζητούν τα στοιχειώδη δικαιώματα τους. Στρέφουν τον έναν ενάντια στον άλλον στην κοινωνία και βγαίνουν αιωνίως λάδι αυτοί και οι φίλοι τους, τα ίδια και τα ίδια μια ζωή σε αυτή την άτυχη χώρα δυστυχώς.

    Ας ελπίσουμε όλοι κάποια στιγμή να δούμε την αλήθεια, να καταλάβουμε οτι κάποια στιγμή κανένας δεν θα έχει δικαιώματα και αξιοπρεπή μισθό στην εργασία του, οτι για τα κλειστά μαγαζιά δεν φταίνε οι διαδηλώσεις αφού υπάρχουν κλειστά μαγαζιά παντού στην Ελλάδα σε μέρη χωρίς διαδηλώσεις, οτι για τον μειωμένο τουρισμό δεν φταίνε οι απεργοί στα λιμάνια όταν πρίν λίγο καιρό ο ίδιος ο Έλληνας πρωθυπουργός μείωνε τη χώρα του διεθνώς και δημοσίως αποκαλώντας την τιτανικό και τους πολίτες της διεφθαρμένους.

    Μόλις καταλάβουμε το παραμύθι που μας σερβίρουν και εμείς φοβισμένοι καταναλώνουμε αμάσητο, τότε μόνον οι αξιότιμοι κύριοι Βορίδης, Οικονόμου κλπ κλπ που κόπτονται για τα δικαιώματα των εργαζομένων μας αδειάσουν επιτέλους τη γωνιά. Έως τότε συνεχίζουμε να είμαστε ευγνώμονες για κάθε ξεροκόμματο που μας πετάνε για να συνεχίζουμε απλά να αναπνέουμε και όχι να ζούμε.
  • kilkisΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 09:36
    parapono megalo toy laoy poy leipei to renaki apo thn thleorash
  • PanosΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 09:23
    Αυτοί οι άνθρωποι δεν πρόκειται να αλλάξουν ποτέ νοοτροπία. Μια ζωή κολλημένοι σε ιδεολογήματα, απεργίες και καταλήψεις...
  • Σημεία και ΤέραταΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 09:14
    Ανατρίχιασα από την επιχειρηματολογία του Λαφαζάνη, μπάρμπα πάρε ένα υπογλώσσιο, κάτσε κάπου που έχει σκιά και κάθε τρεις ώρες κρύα ντους μήπως και συνέλθεις.
  • purockerΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 09:12
    Πού το είδατε το ξύλο. Μάλλον απαγορεύεται η αντιπαράθεση επιχειρημάτων.
  • ΓΙΩΡΓΟΣΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 08:59
    Ανθρώπους που επί 9 μήνες απεργούσαν και τώρα θέλουν να δουλέψουν γιατί προφανώς οικονομικά έχουν καταρακωθεί, έρχεται ο Λαφαζάνης σήμερα να τους στιγματίσει ουσιαστικά αποκαλώντας τους απεργοσπάστες !!!

    Ένας εργαζόμενος προχθές δήλωσε ότι αναγκάστηκε να πουλήσει οικόπεδο για να μπορέσει να ζήσει την οικογένειά του και τώρα θέλει να δουλέψει γιατί δεν πάει άλλο.

    Οι απεργοί έχουν δίκαια αιτήματα, αλλά δεν μπορείς να υποχρεώσεις ΚΑΝΕΝΑΝ σε καταναγκαστική απεργία. Αυτό δεν είναι δημοκρατία, είναι ΧΟΥΝΤΑ.

    Από την εποχή που η αριστερά άρχισε να καπελώνει αγώνες εργαζομένων, χάθηκε το μέτρο και χάνονται και τα δίκαια του εργάτη. Πάρτε το χαμπάρι !!!
  • aganaktishΔευτέρα 23 Ιουλίου 2012, 08:55
    Η τρικομματικη κυβέρνηση δεν θεωρεί πως οι απολυμένοι
    των οργανισμών έχουν το δικαίωμα στην εργασία
    Θεωρεί πως έχουν δικαίωμα στην εργασία μόνο
    οι απεργοσπάστες της χαλυβουργικής
    Η υποκρισία στο μεγαλείο της