Σάντος: Να δώσουμε το 100%

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Φερνάντο Σάντος δεν θέλησε να σταθεί σε ονόματα και απουσίες ενόψει Λιθουανίας. Με οδηγό το δεύτερο ημίχρονο απέναντι στους Λετονούς επιθυμεί να εμφανιστεί η Εθνική και να “πνίξει” την αντίπαλό της, ενώ θεωρεί καλύτερη ομάδα την Λιθουανία.Αναλυτικά οι δηλώσεις του Σάντος:Σύγκριση Λιθουανίας με Λετονία: “Με βάση αυτά που έχουμε δει υπάρχουν ναι μεν παρόμοια χαρακτηριστικά των δύο πρώτων αντιπάλων μας αλλά η Λιθουανία είναι πιο επικίνδυνη ομάδα. Γρήγορη στις μεταβιβάσεις από άμυνα σε επίθεση. Έχει 4-5 ποδοσφαιριστές που μπορούν αν φέρουν την ομάδα πολύ κοντά στην αντίπαλη εστία. Μένει περισσότερες φορές κομμένη στα δύο αλλά είναι πιο επικίνδυνη από τη Λετονία. Προσπαθεί να έχει σφιχτή αμυντική οργάνωση με πίεση του αντιπάλου.Εφ’ όσον εμείς θέλουμε τη νίκη πρέπει να αγωνιστούμε στο 100 τοις 100! Πρέπει να ελέγξουμε το παιχνίδι όπως κάναμε στο δεύτερο ημίχρονο με Λετονία. Αν δεν κάνουμε όλα αυτά θα αντιμετωπίσουμε πολλές δυσκολίες. Εμάς μας απασχολεί πως θα κερδίσουμε τον αυριανό αγώνα. Τίποτα άλλο δεν μας ενδιαφέρει. Αν μπορέσουμε μεγάλο σκορ θα είναι ακόμα καλύτερα. Δεν μπορούμε να σκεφτούμε πόσα γκολ θα βάλουμε. Δεν είναι το πρώτο που με απασχολεί”, λέει ο Σάντος για το κομμάτι επίθεση και …μεγάλη νίκη.”Προσπαθήσαμε να τονίσουμε στους ποδοσφαιριστές τι δεν πήγε καλά. Και στο πρώτο ημίχρονο με Λετονία τρέξαμε πολύ. Δεν μπορούμε να πούμε ότι δεν έτρεξαν οι παίκτες μας με Λετονία. Περιμένω ίδια μαχητικότητα και στο αυριανό ματς. Περισσότερο επικεντρωθήκαμε στην οργάνωση του παιχνιδιού μας. Αρκεί να βάλουμε το βίντεο του αγώνα και να δούμε την διαφορά στην οργάνωση που είχαμε σε αυτά τα δύο ημίχρονα”. “Δεν είναι τυχαίο ότι το κλειδί αυτού του παιχνιδιού είναι να ελέγχουμε το ματς να μην επιτρέψουμε στον αντίπαλο να πιστέψει. Να έχουμε τη μπάλα στα καρέ τους”. Πηγή: pamesports.gr