Ολυμπιακός-Άρσεναλ: Από “άγνωστοι” έως το 2009 έγιναν… αχώριστο ζευγάρι – ΒΙΝΤΕΟ

Tου Κυριάκου Γεωργόπουλου

Για έκτη φορά τα 12 τελευταία χρόνια ο Ολυμπιακός θα βρει στον δρόμο του την Άρσεναλ. Είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι τη σεζόν 2009-2010 οι δύο ομάδες δεν είχαν συναντηθεί ποτέ στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Ήταν φαίνεται μέχρι να γίνει η αρχή και από “άγνωστοι” να αποτελούν πλέον… αχώριστο ζευγάρι. Η μεταξύ τους προϊστορία είναι απόλυτα ισορροπημένη, καθώς σε 10 παιχνίδια μετρούν από πέντε νίκες.

Η επική πρόκριση με το γκολ του Ελ Αραμπί

Αύριο 27 Φεβρουαρίου συμπληρώνεται ένας χρόνος από την επική πρόκριση του Ολυμπιακού στο “Emirates” με το γκολ του Ελ Αραμπί στο 119′. Ήταν μια από τις πιο μεγάλες επιτυχίες στην ιστορία των “ερυθρόλευκων” στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Οι “κανονιέρηδες” είχαν επικρατήσει με 1-0 στο πρώτο ματς στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” με γκολ του Λακαζέτ στο 81′. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν στο Λονδίνο με κεφαλιά του Σισέ στο 53′ και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Οι Άγγλοι ισοφάρισαν στο 113′ με ένα εκπληκτικό γυριστό σουτ του Ομπαμεγιάνγκ, όμως, οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Ο Ελ Αραμπί μετά από σέντρα του Μασούρα έκανε το 1-2 στο 119′ και έστειλε τους Πειραιώτες στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, όπου αποκλείστηκαν από τη Γουλβς.

Βέβαια για να γραφτεί αυτή η “χρυσή” σελίδα στην ιστορία της ελληνικής ομάδας χρειάστηκε ο Ομπαμεγιάνγκ να αστοχήσει σε μια μοναδική ευκαιρία στο τελευταίο λεπτό της παράτασης. Ο Γκαμπονέζος άσος παραδέχθηκε μετά το χθεσινό ματς με τη Μπενφίκα στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”, όπου χάρισε την πρόκριση στην Άρσεναλ με γκολ στο 87′ ότι σκέφτεται ακόμη την χαμένη ευκαιρία στην αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό.

Ολυμπιακός-Άρσεναλ 0-1 (20/2/2020)

Άρσεναλ-Ολυμπιακός 1-2 (27/2/2020)

Η πρώτη “άλωση” του “Emirates”

Ο Ολυμπιακός δεν “άλωσε” για πρώτη φορά το “Emirates” τον περασμένο Φεβρουάριο. Το είχε κάνει και στις 29 Σεπτεμβρίου του 2015, όπου σε ένα συγκλονιστικό ματς για τη φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, είχε επικρατήσει με 2-3. Ο Πάρντο είχε κάνει το 0-1 στο 33′ με τον Γουόλκοτ να απαντά ένα λεπτό αργότερα. Στο 40′ ο Φορτούνης εκτέλεσε με αριστοτεχνικό τρόπο ένα κόρνερ, με τον Οσπίνα να πιάνει τη μπάλα μέσα από τη γραμμή και τους Πειραιώτες να προηγούνται με 1-2. Ο Σάντσες ισοφάρισε σε 2-2 στο 65′, όμως ένα λεπτό αργότερα ο Φινμπόγκασον χάρισε στον Ολυμπιακό τη σπουδαία νίκη.

Άρσεναλ-Ολυμπιακός 2-3 (29/9/2015)

Το σόου του Ζιρού στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” για την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων σ’ ένα παιχνίδι, όπου ο Ολυμπιακός περνούσε στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ ακόμη και με ήττα με ένα γκολ διαφορά, ενώ η Άρσεναλ ήθελε νίκη με δύο γκολ διαφορά για να πάρει εκείνη το εισιτήριο για τους “16”. Οι Λονδρέζοι με πρωταγωνιστή τον Ζιρού, που σημείωσε χατ τρικ, κέρδισαν με 0-3 και προκρίθηκαν, με τους “ερυθρόλευκους” να συνεχίσουν την ευρωπαϊκή του πορεία στο Europa League.

Ολυμπιακός-Άρσεναλ 0-3 (9/12/2015)