Bundesliga: Ανατροπή για τη Λειψία, «λυτρώθηκε» στο φινάλε η Μπάγερν – BINTEO

Η Λειψία τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Άουγκσμπουργκ, αλλά με ανατροπή κατάφερε να πάρει τη νίκη και να τερματίσει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μετά την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου της Bundesliga.

Η πρωτοπόρος του γερμανικού πρωταθλήματος αιφνιδιάστηκε, αφού στο 8ο λεπτό ο Νίντερλεχνερ άνοιξε το σκορ. Η Λειψία, πάντως, ισοφάρισε στο 68’ με τον Λάιμερ και ανέτρεψε τα δεδομένα στο 79’ με τον Σικ. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Πόουλσεν στο 89’.

Η Μπάγερν δυσκολεύτηκε αφάνταστα με τη Βόλφσμπουργκ, όμως επικράτησε 2-0 στην «Αλιάνζ Αρίνα». Ο Ζίρκζε άνοιξε το σκορ στο 85’ και ο Γκνάμπρι έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή στο 89’.

Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων η Λεβερκούζεν έκαμψε την αντίσταση της Μάιντς (0-1), με γκολ του Αλάριο.

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής

Παρασκευή 20/12

Χόφενχαϊμ – Ντόρτμουντ 2-1 (79′ Ανταμιάν, 87′ Κράμαριτς – 17′ Γκέτσε)

Σάββατο 21/12

Μπάγερν – Βόλφσμπουργκ 2-0 (85’ Ζίρκζε, 89’ Γκνάμπρι)

Λειψία – Άουγκσμπουργκ 3-1 (68’ Λάιμερ, 79’ Σικ, 89’ Πόουλσεν – 8’ Νίντερλεχνερ)

Μάιντς – Λεβερκούζεν 0-1 (90+3’ Αλάριο)

Σάλκε – Φράιμπουργκ 2-2 (26’ Σερντάρ, 80’ Κουτουτσού – 54’ Πέτερσεν, 67’ πέν. Γκρίφο)

Κολωνία – Βέρντερ 1-0 (39’ Κόρδοβα)

Χέρτα – Γκλάντμπαχ (19:30)