LIVE: Ναδάλ – Τσιτσιπάς

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας Στέφανος Τσιτσιπάς αντιμετωπίζει τον Ράφαελ Ναδάλ για την τρίτη αγωνιστική του ATP Finals.

Ο Τσιτσιπάς έχει δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες και έχει πάρει ήδη το «χρυσό εισιτήριο» για τα ημιτελικά της διοργάνωσης, αλλά ο Ναδάλ «καίγεται» για τη νίκη περιμένοντας παράλληλα νίκη του Μεντβέντεφ επί του Ζβέρεφ, προκειμένου να πάρει και αυτός την πρόκριση για τους «4».

Πρόκειται για την έκτη αναμέτρηση ανάμεσα στους δύο παίκτες με τον Ναδάλ να προηγείται με 4-1 νίκες.

Δείτε ΕΔΩ απευθείας το ματς

Πήρε το πρώτο σετ ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε το πρώτο σετ απέναντι στον Ράφαελ Ναδάλ στο tie break. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έδειξε τεράστια ψυχραιμία σε όλους τους κρίσιμους πόντους και σε 59 λεπτά κατάφερε να κάνει το 1-0 απέναντι στον Ναδάλ. Πρέπει να σημειωθεί ότι κανείς από τους δύο παίκτες δεν έφτασε σε break point σε όλη τη διάρκεια του πρώτου σετ.

Ισοφάρισε ο Ναδάλ

Ο Ράφαελ Ναδάλ ήταν ο νικητής στο δεύτερο σετ της αναμέτρησης με τον Στέφανο Τσιτσιπά. Ο Ισπανός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, ήταν ιδιαίτερα πιεστικός και δίκαια ισοφάρισε σε 1-1.Ο Τσιτσιπάς «έσβησε» τρία break points του Ναδάλ, αλλά στο ένατο γκέιμ του δεύτερου σετ ο Ισπανός κατάφερε να κάνει το break, προηγήθηκε με 5-4 και «έκλεισε» το σετ στο σερβίς του.