Τα τρίποντα «σκότωσαν» τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ έφτασε κοντά στην πρώτη ευρωπαϊκή νίκη του, αλλά η Ντιζόν με 5/5 τρίποντα στο κρίσιμο σημείο επικράτησε με 81-76 και παρέμεινε αήττητη σε τέσσερις αγώνες στο BCL. Ο ΠΑΟΚ ακολούθησε το high tempo της Ντιζόν και είναι αλήθεια ότι αν απέφευγε δύο (δίλεπτα) κενά διαστήματα κι αν επίσης είχε τη στοιχειώδη αποτελεσματικότητα στο μακρινό σουτ (1/10 τρίποντα), σίγουρα δεν θα ήταν στο -8 (41-33) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Γιατί είχε όλα τα άλλα στοιχεία. Άμυνα, καλή κυκλοφορία μπάλας και συνεργασίες.

Ο Τζεκουάν Λιούις ήταν αυτός που έδωσε κλέψιμο μπάλας και ταχύτητα στο transition, ώστε η ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη να επιστρέψει από το -5 (11-6, 6’) και να προηγηθεί με 12-13. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 19-16.

Η Ντιζόν βασίστηκε στη δημιουργία των κοντών (σ. σ. Χόλστον και Ζουλιέν έδωσαν 10 ασίστ!), την ευστοχία του Σουλαϊμόν και τη δύναμη των Σακάν, Σόλομον κάτω από το καλάθι και προηγήθηκε με 26-18 (13’). Ο Λιούις ήταν ο πιο αξιόπιστος για τον ΠΑΟΚ στην επίθεση με τους 10 πόντους που σημείωσε, ο Νόουλς ο πιο σταθερός, αλλά χωρίς σουτ από μακρινή απόσταση, η ελληνική ομάδα ήταν… αδύνατο να μαζέψει την (έστω μικρή) διαφορά των οκτώ πόντων στο ημίχρονο.

Ο ΠΑΟΚ άρχισε εντυπωσιακά στο δεύτερο ημίχρονο καθώς μάζεψε τη διαφορά (41-40) σε περίπου 80’’. Σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ, η Ντιζόν βρήκε δύο μακρινά σουτ και έτσι «απέδρασε» από την κρίση (50-40, 23’). Η «έκρηξη» του Άνταμ Σμιθ άλλαξε εκ νέου τις ισορροπίες του αγώνα (52-51, 27’). Η περίοδος έκλεισε με σκορ 60-59.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και προηγήθηκε με 60-65 (33:30), κρατώντας στο «μηδέν» του Γάλλους σ’ αυτό το διάστημα. Ελέγχοντας τα ριμπάουντ και την επιθετικότητα των Γάλλων, ο ΠΑΟΚ μπήκε με +5 στο τελευταία πεντάλεπτο του αγώνα. Ο Λελού έγινε παράγοντας του αγώνα στα τελευταία τρία λεπτά καθώς με δύο εύστοχα τρίποντα έδωσε το προβάδισμα στην Ντιζόν με 70-69 (37:30). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με μακρινό σουτ του Λιούις (70-72, 38’). Δύο τρίποντα του Χόλστον έδωσαν προβάδισμα (76-74) στη γαλλική ομάδα στο τελευταίο λεπτό, αλλά ο Ζήσης Σαρικόπουλος απάντησε με δικά του διαδοχικά καλάθια (76-76) για να φτάσουμε στα τελευταία 30’’. Το νέο τρίποντο του Χόλστον έδωσε προβάδισμα (79-76) στην Ντιζόν και στον ΠΑΟΚ την τελευταία επίθεση των 24’’. Ο ΠΑΟΚ βρήκε ελεύθερο τρίποντο με τον Λιούις, ο Αμερικανός αστόχησε και ο Λελού σφράγισε τη νίκη της Ντιζόν.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 41-33, 60-59, 81-76

Ντιζόν (Λενκάμ): Χόλστον 17 (5/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ζουλιέν 12 (1 τρίποντο, 10 ασίστ), Λελούπ 8 (2), Σόλομον 13 (6/6 δίποντα), Γιανγκ 5 (6 ριμπάουντ), Σασάνγκ 10, Λουμ, Σουλαϊμόν 11 (1), Ούλμερ 5 (1)

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Λούις 13 (2 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μαργαρίτης 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σαρικόπουλος 14 (7/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), Σμιθ 10 (3/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Γουίγκινς 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπεστ 2, Εγκεκέζε 6, Τσόχλας 4, Νόουλς 10 (5/5 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σχίζας

Πηγή: filathlos.gr