Νίκη-ανάσα για τον ΟΦΗ

Τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς κατέκτησε ο ΟΦΗ ο οποίος νίκησε 2-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα, στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 27ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε στις 16.30, εξαιτίας της πτώσης ενός από τους 4 πυλώνες φωτισμού του «Γεντί κουλέ», πριν από λίγες ημέρες, γεγονός που θα επηρέαζε τον φωτισμό του γηπέδου τη νύχτα.

Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και στο 17΄κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ, με τον Θανάση Παπάζογλου.

Η εικόνα στο β’ ημίχρονο δεν άλλαξε ιδιαίτερα με τον ΟΦΗ να κάνει το 2-0 στο 65’ με τον Βασίλη Κουτσιανικούλη, σε μια γρήγορη αντεπίθεση, αμέσως μετά από μία μεγάλη χαμένη ευκαιρία του ΠΑΣ με τον Ίλιτς.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι, ήταν να μειώσουν το σκορ στο 85’, με συρτό σουτ του Γιάκου.

Πλέον ο ΟΦΗ, έπιασε τους 31 βαθμούς, ενώ ο ΠΑΣ Γιάννενα παρέμεινε στους 38 με τον Παναθηναϊκό που υποδέχεται σε λίγη ώρα τον Πλατανιά, να τον καταδιώκει με 35.