Η Τζιρόνα πέταξε έξω την Ατλέτικο Μαδρίτης από το κύπελλο Ισπανίας – ΒΙΝΤΕΟ

Πολύ σκληρή για να πεθάνει αποδείχθηκε η Τζιρόνα, η οποία με γκολ στο 88’ απέσπασε ισοπαλία 3-3 από την Ατλέτικο Μαδρίτης και πήρε ιστορική πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ισπανίας. Έτσι απέκλεισε την μεγάλη αντίπαλο της με δύο ισοπαλίες, αφού το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι είχε λήξει 1-1. Μάλιστα, αυτή είναι η πρώτη φορά που οι “ροχιμπλάνκος” αποχαιρετούν τόσο νωρίς την διοργάνωση με τον Τσόλο Σιμεόνε στο τιμόνι τους. Οι γηπεδούχοι, πήραν προβάδισμα στο 12ο λεπτό, με τον Γκοντίν να βρίσκει με βαθιά μπαλιά τον Κάλινιτς, και τον Κροάτη επιθετικό να ανοίγει το σκορ. Όμως οι Καταλανοί, κατάφεραν να γυρίσουν “τούμπα” το παιχνίδι, αποκτώντας τον πρώτο λόγο για την πρόκριση. Στο 37’ ο Βαλερί Φερνάντεθ ισοφάρισε σε 1-1, ενώ ο Στουάνι στο 59’ ολοκλήρωσε την ανατροπή και έκανε το 2-1 για την Τζιρόνα. Η Ατλέτικο Μαδρίτης αντέδρασε και ισοφάρισε σε 2-2 με τον Κορέα στο 66’, ενώ ο Αντουάν Γκριεζμάν της έδωσε προβάδισμα για την πρόκριση στο 84’. Ωστόσο, το «μπαμ» από τους Καταλανούς ήρθε στο 88ο λεπτό, με τον Ντουμπιά να νικά τον Άνταν, παγώνοντας το ” Γουάντα Μετροπολιτάνο” και χαρίζοντας μια σπουδαία πρόκριση στην Τζιρόνα.