Νικήτρια η Σάκκαρη στο Hopman Cup, ηττήθηκε ο Τσιτσιπάς

Μία νίκη και μία ήττα είχαν οι Μαρία Σάκκαρη και Στέφανος Τσιτσιπάς στην πρεμιέρα του Hopman Cup απέναντι στους Βρετανούς Μπουτλέρ και Νορί.

Ο Έλληνας τενίστας άνοιξε τον αγώνα ανάμεσα στις δύο χώρες, αλλά ηττήθηκε με 2-0 σετ από τον 23χρονο Βρετανό που βρίσκεται στο Νο.91 της παγκόσμιας κατάταξης.

Στη συνέχεια, τη σκυτάλη πήρε η Σάκκαρη που βρέθηκε σε πολύ καλή βραδιά και επιβλήθηκε με 2-1 της Βρετανίδας τενίστριας σε 1 ώρα και 48 λεπτά.

Η 23χρονη ήταν πολύ καλή στον αγώνα της, καταφέρνοντας να πάρει το πρώτο σετ, χωρίς να χάσει ούτε ένα game, όμως ενώ ηττήθηκε στο δεύτερο, δεν πτοήθηκε και πήρε τελικά τη νίκη.

Πλέον, οι δύο χώρες θα λύσουν τις διαφορές τους στο μικτό διπλό που θα κρίνει το πρώτο tie της διοργάνωσης.

Πηγή: filathlos.gr