«Περίπατος» στη Ρόδο για τον Ολυμπιακό κόντρα στον Κολοσσό

Ένας σοβαρός και συγκεντρωμένος Ολυμπιακός, παρά τις απουσίες των Σπανούλη και Πρίντεζη και την κούραση από το παιχνίδι με την Εφές πριν 48 ώρες, δεν προβληματίστηκε απέναντι στον Κολοσσό, τον οποίο νίκησε 86-67 στη Ρόδο και πλέον επικεντρώνεται στα ματς με Μπαρτσελόνα και Γκραν Κανάρια στην Ευρωλίγκα.

Πέντε παίκτες των Πειραιωτών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Γουίλιαμς-Γκος να ήταν πρώτος σκόρερ με 16, τον Μιλουτίνοφ να είχε 14, τον ΛεΝτέι 11 και τους Τουπάν και Βεζένκοβ από 10. Το highlight της αναμέτρησης, ήταν το ντεμπούτο του Ανδρέα Τσουμάνη με την ερυθρόλευκη φανέλα, όπου μάλιστα στο 1:12’’ που αγωνίστηκε, πέτυχε και ένα καλάθι.

Από τους «θαλασσί» ξεχώρισαν οι Μαυροειδής και Τσούπκοβιτς με 13 πόντους ο καθένας, με τον Έλληνα σέντερ να μαζεύει και 11 ριμπάουντ.

Κλειστό και με αργό ρυθμό ήταν το παιχνίδι στα πρώτα πέντε λεπτά, με τις δύο ομάδες να ήταν άστοχες και να ήταν μαζί (6-6). Στη συνέχεια, ο ρυθμός ανέβηκε, με τον Κολοσσό να κρατιέται μέχρι το 11-12 και τον Ολυμπιακό να ακουμπά την μπάλα στον Μιλουτίνοφ για το +8 (11-19), στο 8’. Ωστόσο, στον εναπομείναντα χρόνο, οι Ροδίτες έβγαλαν κάποιες άμυνες και με τον Τσούπκοβιτς μείωσαν σε 15-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Πειραιώτες μπήκαν με όρεξη για άμυνα και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο ξέφυγαν στο +13 (17-30), στο 14’. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μπουν ξανά στο ματς με τα τρίποντα (29-36), αλλά οι παίκτες του Μπλατ έσφιξαν στα… μετόπισθεν στα τελευταία δύο λεπτά και έτσι πήγαν αποδυτήρια με το +11 (29-40).

Αρκετά ορεξάτος ξεκίνησε ο Γουίλιαμς-Γκος στο δεύτερο ημίχρονο και έτσι ο Ολυμπιακός διατηρούνταν σε διψήφια απόσταση (35-45). Ωστόσο, για άλλη μία φορά στο ματς, ο Κολοσσός ήταν αποτελεσματικός από την περιφέρεια και έτσι κατάφερε να πλησιάσει στο -6 (45-51), στο 27’. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε με καλή άμυνα και τον Μιλουτίνοφ μέσα από τη ρακέτα για το +14 (46-60), στο τέλος.

Με τους Τσούπκοβιτς και Μαυροειδή, οι Ροδίτες προσπαθούσαν να κρατηθούν στο παιχνίδι, αλλά ο Ολυμπιακός έβρισκε αρκετές λύσεις και με πλουραλισμό στην επίθεση, έφτασε στο +17 (56-73), στο 35’. Εκεί, οι παίκτες του Μπλατ χαλάρωσαν αρκετά, με τον Κολοσσό να κάνει ένα 6-0 (62-73), αλλά οι «ερυθρόλευκοι» δεν έδωσαν άλλα… δικαιώματα, έφτασαν ακόμη και στο +21 (63-84) και πήραν τη νίκη με το τελικό 67-86.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 29-40, 46-60, 67-86

Κολοσσός Ρόδου (Φλεβαράκης): Μαυροειδής 13 (11ριμπ.), Ντιγκς 10 (1), Μπράουνινγκ 13 (1), Γκιμπς 5 (1), Πίνκστον 10 (1), Γεωργάκης, Μπιλλής, Τσούπκοβιτς 13 (3), Παπαδάκης, Δημάκος 3 (1).

Ολυμπιακός (Μπλατ): Μπόγρης, Παπανικολάου 6, Γουίλιαμς-Γκος 16 (2), Τουπάν 10, ΛεΝτέι 11, Βεζένκοβ 10 (2), Τολιόπουλος 2, Μιλουτίνοφ 14, Μάντζαρης 4, Στρέλνιεκς 8 (2), Τσουμάνης 2, Τίμα 3 (1).