Για την… τιμή των όπλων ο Άρης – Νίκη με 86-61 απέναντι στην Ντνίπρο

Αδιάφορος βαθμολογικά, όχι όμως και στο παρκέ, ο αποκλεισμένος από τη συνέχεια Άρης επικράτησε της Ντνίπρο για την πέμπτη αγωνιστική του FIBA Europe Cup (86-61), έκανε το 2-3 στον όμιλό του και άφησε τους Ουκρανούς στο 0-5.

Ο Βαγγέλης Αγγέλου δεν είχε τον Γκάρι Μπελ στη διάθεσή του, όμως ο Λάκι Τζόουνς απλούστευσε την αποστολή των κιτρινόμαυρων που έχτισαν από νωρίς μια καλή διαφορά, τη συντήρησαν και την αύξησαν στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασαν με χαρακτηριστική άνεση στο θετικό αποτέλεσμα. Επόμενος και τελευταίος αντίπαλος στο φετινό ευρωπαϊκό ταξίδι της ομάδας της Θεσσαλονίκης η Λουκόιλ Λέφσκι, την επόμενη Τετάρτη στο Αλεξάνδρειο (21/11 στις 19:00).

Ο Λάκι Τζόουνς έπαιξε με τρομερή συγκέντρωση και πείσμα και ήταν εκείνος που έβαλε τις βάσεις για τη νίκη του Άρη. Ο Αμερικανός περιφερειακός έπαιξε 24 λεπτά, σκόραρε 19 πόντους με 2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα και 3/3 βολές και γέμισε τη στατιστική του με δύο ριμπάουντ, μία ασίστ και τρία κλεψίματα. Εξαιρετικοί και οι Γκάρι ΜακΓκι (15 πόντοι, 7/8 δίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο) – Μπορίς Νταλό (15 πόντοι, 2/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ) που λειτούργησαν πολύ καλά σε έναν πραγματικά άχαρο αγώνα.

Αποφασισμένος να “καθαρίσει” από νωρίς ήταν ο Άρης, που είχε εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση (7/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα) στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο coach Αγγέλου είδε τους παίκτες του να κλέβουν οκτώ μπάλες σε αυτό το διάστημα, είδε τη Ντνίπρο να έχει μόλις 5/16 σουτ και εννέα λάθη και το +12 (24-12) ήταν κάπως… πλασματικό, κολάκευε τους φιλοξενούμενους. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι αποτελεσματικοί κοντά στο καλάθι, η περιφερειακή τους άμυνα δούλεψε αξιόλογα, οι Ουκρανοί είχαν μόλις 1/9 τρίποντα στο πρώτο μέρος και το 43-26 έδειχνε πως το ματς θα κριθεί νωρίς.

Όπως και κρίθηκε. Ο Άρης δεν σήκωσε το πόδι από το γκάζι ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, πέτυχε 32 πόντους σε αυτό το διάστημα, είχε μια χαλάρωση στην άμυνα, όμως δεν απειλήθηκε και έφτασε δια περιπάτου στη νίκη. Συνδύασε το καλό με το αποτελεσματικό μπάσκετ και ελπίζει πως σιγά-σιγά βρίσκει τα πατήματά του για να κάνει μια καλύτερη πορεία στο ελληνικό πρωτάθλημα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-12, 43-26, 75-52, 86-61

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Αγγέλου 11 (3), Μποχωρίδης 8 (1/6 τρίποντα), Χρηστίδης 1 (0/5 σουτ), Φλιώνης 4, Βουλγαρόπουλος, Νταλό 15 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάρις 3 (1), Τζόουνς 19 (4), Κάιζερ 2, ΜακΓκί 15 (7/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σλαφτσάκης 4, Βεργίνης 4

ΝΤΝΙΠΡΟ (Αγκάποφ): Μισούλα 6 (0/7 σουτ, 6/7 βολές), Νατιάζκο, Σούντελ 8 (2), Τιμοφεγένκο 14 (6/8 δίποντα), Ζακουρντάγεφ 14 (1), Φεζένκο 2, Κοζεμιάκιν, Κουσνίροφ 2, Προκοπένκο, Ρέβζιν 12, Σιζόφ 3 (1), ΒιλχοβέτσκιΠηγή: filathlos.gr