Θύμα έκπληξης ο Ναδάλ

Αποκλεισμός-σοκ για τον Ράφαελ Ναδάλ από το Γουίμπλεντον μετά την ήττα του με 3-2 σετ από τον Τσέχο, Λούκας Ροζόλ (Νο. 100). Αυτή είναι η δεύτερη φορά που ο Ισπανός τενίστας «αποχαιρετά» τη λονδρέζικη διοργάνωση τόσο νωρίς.Ο Ναδάλ έχασε για τρίτη φορά ένα παιχνίδι στο οποίο κατέκτησε το πρώτο σετ. Είναι η τρίτη του ήττα μετά το 2007 κόντρα στο Φέντερερ και το 2012 κόντρα στο Τζόκοβιτς. Υπενθυμίζεται ότι το 2008 και το 2010 ο Ναδάλ το είχε…«σηκώσει» στο Γουίμπλεντον.Συγκεκριμένα το Νο.2 στην παγκόσμια κατάταξη ξεκίνησε πολύ θετικά την αναμέτρηση φτάνοντας στην κατάκτηση του πρώτου σετ. Στο δεύτερο σετ ,όμως, τον λόγο είχε ο Τσέχος ο οποίος δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλό του και με τα εξαιρετικά σερβίς έκανε το 1-1 στα σετ. Το ίδιο σκηνικό και στο τρίτο σερβίς. Κάπως έτσι ήρθε το 2-1. Παρόλα αυτά ο κορυφαίος Ισπανός στον κόσμο έδειξε την κλάση του και έκανε το σκορ 2-2.Ο Ροζόλ όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Παίρνοντας προβάδισμα πολύ νωρίς στο τελευταίο σετ, έκανε το μπρέικ και έφτασε στο 3-2 πανηγυρίζοντας για πρώτη φορά στην καριέρα του την πρόκριση στον 3ο γύρο της διοργάνωσης.Πηγή: pamesports.gr