Η επέλαση του Θρύλου – ΒΙΝΤΕΟ

Ο Ολυμπιακός συνέχισε το νικηφόρο σερί του σε Ελλάδα και Ευρώπη. Οι πρωταθλητές επικράτησαν 1-0 στο Μάξιμιρ της Ντιναμό Ζάγκρεμπ για την 3η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ και διατήρησαν ακέραιες τις ελπίδες τους για πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης. Αυτή ήταν η έκτη συνεχόμενη νίκη της ομάδας του Μάρκο Σίλβα σε όλες τις διοργανώσεις, μετά την ήττα με 0-3 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» από τη Μπάγερν και η ένατη σε δέκα επίσημα ματς σε Ελλάδα και Ευρώπη στη φετινή σεζόν. Παράλληλα η δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη στο Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς είχε προηγηθεί το 2-3 επί της Άρσεναλ στο Έμιρεϊτς.

Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, οι δύο αντίπαλοι ανέβασαν στροφές με τους Κροάτες να έχουν δοκάρι στο 52 με τον Χότζιτς. Στο επόμενο λεπτό ο Ολυμπιακός έφτασε πολύ κοντά στο γκολ με τον Ιντέγε να αστοχεί προ κενής εστίας. Η  Ντιναμό είχε και δεύτερο δοκάρι με τον Χογκ στο 77. Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν αυτή τη φορά με τον Ιντέγε να πετυχαίνει ένα εκπληκτικό γκολ από πλάγια θέση.