Αποκλεισμός σοκ για τη Λυών!

Το κάζο της χρονιάς για την ομάδα του Γκαρντέ, που είδε έναν από τους βασικούς στόχους της τη φετινή σεζόν να πηγαίνει… περίπατο. Με την Παρί να βρίσκεται ήδη εκτός θεσμού, οι συνθήκες έμοιαζαν ιδανικές για να φτάσουν φέτος στην κατάκτηση του τροπαίου οι «λυονέ», αλλά… λογάριαζαν χωρίς τη Λανς, η οποία πήρε το πρώτο της διπλό μέσα στο «Ζερλάν» μετά από σχεδόν 16,5 χρόνια!

Τι κι αν ο Μπριάντ έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ μόλις από το 9ο λεπτό, δείχνοντας ότι δεν θα δυσκολευτεί να πάρει το εισιτήριο για τους «8» του Κυπέλλου; Ο Ζεφανέ που είχε μπει αλλαγή στο 74′ έκανε πέναλτι στον Κουλιμπαλί στο 93′, ο Βαλντιβιά δεν αστόχησε από τα 11 βήματα και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί πέρασαν μόλις τέσσερα λεπτά για να κάνει και το 1-2 για τη Λανς ο Γκμπαμίν, με το συγκρότημα του Κομπουαρέ να κρατάει το σκορ ως το τέλος, «σκοτώνοντας» και δεύτερη ομάδα του Σαμπιονά μετά από τη Μπαστιά!

Πηγή: gazzetta.gr