Περίπατος του Παναθηναϊκού επί του ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ αντιστάθηκε όσο μπορούσε κόντρα στον Παναθηναϊκό, αλλά οι παίκτες του Πεδουλάκη στην τελευταία περίοδο εκμεταλλεύτηκαν την κούραση του αντιπάλου τους και με τους Γκιστ και Λάσμε σε θέση οδηγού πήραν τη νίκη με 81-61.

Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ διασταύρωσαν τα ξίφη τους για την 11η αγωνιστική της Α1, με τους παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη να προέρχονται από την σπουδαία νίκη τους απέναντι στον Ολυμπιακό και την πρόκρισή τους στον τελικό του Κυπέλλου.

Ο ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης φάνηκε να είναι αρκετά διαβασμένος κόντρα στον αντίπαλό του και κατάφερε στο τέταρτο λεπτό να προηγείται με 8-12, έπειτα από καλάθι του Γιώργου Μπόγρη. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας απάντησαν με ένα σερί 7-0 και πέρασαν μπροστά με 15-12, για να ισοφαρίσει αμέσως ο ΠΑΟΚ σε 15-15.

Ο ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου, βρήκε ρυθμό και προηγήθηκε με 16-20. Ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος στην δεύτερη περίοδο και τρέχοντας ένα σερί 10-0 πήρε προβάδισμα με 26-20 στο 13ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το επιθετικό άγχος που κυρίεψε τον ΠΑΟΚ και διατήρησαν το προβάδισμά τους. Μάλιστα η ψαλίδα της διαφοράς ανέβηκε ακόμη και στους δέκα πόντους (34-24) στο 16ο λεπτό. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά δεν τα κατάφεραν. Ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια έχοντας διαφορά έντεκα πόντων (44-33).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε την αναμέτρηση μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τρίποντο του Διαμαντίδη και ανέβασε την διαφορά στους 14 πόντους (47-33). Ο ΠΑΟΚ βρήκε τους τρόπους να αντιδράσει και με ένα μικρό σερί 7-0 μείωσε σε 52-45 στο 26ο λεπτό. Δύο τρίποντα από τους Λεωνίδα Κασελάκη και Γιώργο Δέδα έφεραν τον ΠΑΟΚ πιο κοντά στο σκορ και συγκεκριμένα στους -5 (56-51). Αλλά ο Παναθηναϊκός, με αιχμή του δόρατος την δύναμη των Γκιστ και Μπατίστ στην ρακέτα, έκλεισε το δεκάλεπτο με 63-53.

Στην τελευταία περίοδο, ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Παναθηναϊκού, ο οποίος έχοντας πια και την ψυχολογία από το προβάδισμα με το μέρος του, δεν άφησε και πολλά περιθώρια αντίδρασης στον “δικέφαλο”. Έτσι στο 37ο λεπτό ο Παναθηναϊκός είχε ανεβάσει την διαφορά του στους 19 πόντους (74-55). O Παναθηναϊκός έφτασε στη νίκη με 81-61 και παρέμεινε στην κορυφή της Α1.

Δεκάλεπτα: 16-20, 44-33, 63-53, 81-61

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 6 (4ρ), Κάρι 9 (1τρ, 4ασ), Μπατίστ 5, Φώτσης 7 (1), Λάσμε 14 (6ρ), Μαυροκεφαλίδης 6, Διαμαντίδης 9 (1τρ, 9ασ), Γκιστ 15 (1τρ, 7ρ), Παππάς 4 (1), Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 6, Αποστολίδης.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 11 (1), Κούπερ 13 (3τρ, 7ασ), Χαραλαμπίδης 2, Τσόχλας, Βουτσίσεβιτς 2, Τσαϊρέλης 15 (1τρ, 8ρ), Δέδας 3 (1), Καλλές 2, Μπόγρης 8, Κασελάκης 5 (1), Λιάπης, Κόνιαρης.

Πηγή: pamesports.gr